کد خبر : 2203 / /
/

روزنامه در گزارشی اعلام کرد که نماینده ویژه آمریکا در امور ایران همزمان به دنبال جلب رضایت ایران و مخالفان آمریکایی برجام است.

 بر اساس برجام، ایران موفق به اعلام تولید 9 گرم اورانیوم غنی سازه شده 60 درصدی از سوی ایران از نظر برخی تحلیلگران نشانه دشواری هایی است که در مسیر مذاکرات ایران و کشورهای غربی ایجاد شده است، هرچند در روزهای اخیر برخی طرف ها از نتایج ملموس در مسیر نزدیک کردن دیدگاه های ایران وآمریکا خبر داده بودند.بر اساس توافق  برجام ، ایران ذخایر اورانیم غنی شده متوسط خودش را پاکسازی خواهد کرد و ذخیره‌سازی اورانیوم با غنای کم را تا ۹۸ درصد قطع می‌کند. در نتیجه توافقنامه برجام که تاییدیه پایدار متعهدین آن را به همراه دارد، ایران از تحریم‌های علیه ایران شورای امنیت ملل متحد، اتحادیه اروپا و ایالات متحده (تحریم‌های ثانویه) بیرون خواهد آمد. برجام در راستای توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران و به دنبال تفاهم هسته‌ای لوزان، در سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴ (۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵) در وین اتریش بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه ۱+۵ (چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا به علاوه آلمان) بسته شد.در مورد بازگشت به برجام نظرات مختلفی وجود دارد.

روزنامه الشرق الاوسط در گزارشی نوشت: اعلام تولید 9 گرم اورانیوم غنی سازه شده 60 درصدی از سوی ایران از نظر برخی تحلیلگران نشانه دشواری هایی است که در مسیر مذاکرات ایران و کشورهای غربی ایجاد شده است، هرچند در روزهای اخیر برخی طرف ها از نتایج ملموس در مسیر نزدیک کردن دیدگاه های ایران وآمریکا خبر داده بودند.

جزئیات برجام 

برجام

در این گزارش آمده است: روزنامه «وال استریت ژورنال» در گزارشی نوشت که مذاکره کنندگان ایرانی و آمریکا به دنبال راهی برای باز کردن گره تحریم ها و ایجاد روندی برای برداشت آنها در  مقابل بازگشت کامل ایران به تعهداتش در برجام هستند. طرف ایرانی خواستار رفع یکباره همه تحریم ها است اما طرف آمریکایی فقط از رفع تحریم هایی سخن می گوید که با توافق هسته ای تعارض داشته باشد، هرچندآمریکا خود تفکیک میان این تحریم ها را مشخص نکرده است.

نشریه «فارن پالیسی» نیز اعلام کرده است که ظاهرا همه تلاش ها بر عهده «رابرت مالی»، مسئول پرونده ایران در وزارت امور خارجه امریکا است که «برای رسیدن به راه حلی تلاش می کند که هم رضایت ایران را دربر داشته باشد هم رضایت مخالفان توافق هسته ای را.

براساس گزارش این نشریه آمریکایی، دولت بایدن در پی بازگشت به توافق هسته ای است و رابرت مالی تلاش می کند که نقشه راهی برای رسیدن به معادله قابل قبول برای طرفین تنظیم کند به گونه ای که هم رضایت ایران را در پی داشته باشد هم دولت بایدن را در معرض انتقادات داخلی قرار ندهد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار