کد خبر : 1807 / /
/

​روحانی گفت: اگر قرار است از پول ملت فیلم درست کنید واقعیت‌ها را نشان دهید. حقیقت‌ها را به مردم بگویید. پیروزی ملت را بگویید. نباید به مردم غیرواقعی بگوییم و واقعیت‌ها را تحریف کنیم.

سریال گاندو 2  در نوروز ۱۴۰۰ ساعت ۲۰:۴۵ از شبکه سه سیما پخش می شود. سریال گاندو 2 در ادامه گاندو 1 ساخته شده است. سریال گاندو انتقادهایی نسبت به تیم مذاکره کننده هسته ای وارد کرده است. سریال گاندو 2 سریال امنیتی است که در نوروز 1400 از تلویزیون پخش می شد. در سریال گاندو 2  دیالوگی بود که در آن گفته می‌شد «یک جاسوس در تیم مذاکره‌کننده وجود دارد»؛ اما در نسخه پخش‌شده  این دیالوگ حذف و به «پای یک منبع بزرگ‌تر در میان است» تبدیل شد.

حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس‌جمهور صبح امروز(پنج شنبه) در جلسه هیات دولت گفت: برای نخستین بار در تاریخ امریکا و در دوره دولت ترامپ منزوی‌ترین دولت در سازمان ملل، شورای امنیت، مجمع عمومی و دادگاه لاهه و افکار عمومی بود. اگر تنها نمی‌ماند در شورای امنیت می‌توانست اسنب بک را پیش ببرند، اگر تنها نمی‌ماند درباره پایان تحریم تسلیحاتی ایران می‌توانست موفقیت به‌دست بیاورد که نتوانست و تنها ماند. حتی یاران سنتی‌اش او را یاری نکردند. کشورهای عضو اتحادیه اروپا بعنوان متحدین سنتی امریکا هم حمایت و قبول نکردند و رای مخالف دادند و یک جزیره پیدا کرد و آن را همراه خود کرد. یک کشور به درد بخور امریکا را حمایت نکرد این پیروزی بزرگ است چرا آن را نمی‌گوییم.

سریال گاندو

وی ادامه داد: این پیروزی سیاسی ملت بزرگ ایران است و ما در دولت دوازدهم با رهبری رهبر معظم انقلاب و حمایت و هدایت ایشان توانستیم امریکا را شکست دهیم چرا برای آن شکست از پول ملت فیلم درست نمی‌کنید. اگر قرار است از پول ملت فیلم درست کنید واقعیت‌ها را نشان دهید. حقیقت‌ها را به مردم بگویید. پیروزی ملت را بگویید. نباید به مردم غیرواقعی بگوییم و واقعیت‌ها را تحریف کنیم.

رئیس‌جمهوری گفت: امروز نشاط، زنده بودن، حیات، قدرت و توسعه‌ای که از جاسک گرفته تا چابهار و راه‌آهنی که از چابهار به سمت راه‌آهن سراسری در حال اجراست، تا آبی که در منطقه شرق از دریای جنوب به فلات مرکزی آوردیم، تا گازی که وارد شرق کشور و سیستان و بلوچستان شد تا جاده بزرگراهی که در سراسر سواحل مکران و جنوب ایران می‌بینید، در تاریخ هفت هزار ساله ایران کی بوده است؟

روحانی افزود: شما بروید و در تاریخ ایران ورق بزنید. چه کسی این کار را انجام داده است؟ ما در زمان تحریم، فشار و سختی این کار را انجام دادیم، ما در حال تحریم راه‌آهن را می‌کشیم، راه‌آهن از چابهار به سمت زاهدان است، آب را از خلیج‌فارس به سمت زاهدان و زابل طراحی می‌کنیم، آب را از دریای جنوب تا کرمان، سیرجان و یزد و اردکان بردیم و بعد به اصفهان، خراسان جنوبی و مشهد ادامه پیدا می‌کند، این کار عظیم کجا انجام گرفته است؟

وی تصریح کرد: چرا اینها را نمی‌گوییم، چرا فیلم برای سواحل مکران فیلم نمی‌سازیم، چرا نمی‌گویم در زمان فشار امریکا ما امریکا را شکستیم، چرا امریکا متواضع شده و سر فرود آورده و با ما اینگونه سخن می‌گوید.

رئیس‌جمهوری افزود: امریکا اکنون می‌گوید آیا می‌خواهید ۲ نفر، ۳ نفری، ۶ نفری صحبت کنیم، ما آماده هستیم و می‌خواهیم حرف بزنیم و حل کنیم. این لحن امریکا در برابر ملت ایران و قدرت ملت ایران را چه کسی می‌توانست به وجود آورد؟

روحانی خاطرنشان کرد: آنچه ما امروز در تاریخ کشورمان می‌بینیم، شرق و غرب آباد، جنوب و شمال آباد که در دولت یازدهم و دوازدهم تحقق پیدا کرده است، ۵۵۰ هزار هکتار زمین در غرب کشور و ۴۶هزار هکتار در شرق کشور احیا شده است، این در چه زمانی بوده است؟ این همه کانال، زهکشی، و آب را به زمین‌ها بردن و اجرای آبیاری مدرن، کی در تاریخ ما سابقه داشته است؟

وی ادامه داد: اینکه ما در یک دولت بتوانیم ۵۰ سد ملی افتتاح کنیم و تا امروز ۵۲ سد ملی افتتاح کرده‌ایم؟ کی چنین چیزی بوده است؟ شک دارید ما در بنزین خودکفا هستیم؟ شک دارید بزرگترین صادر‌کننده بنزین در منطقه هستیم؟ شک دارید صادرکننده گازوییل هستیم؟ مگر ما در دولت قبل وارد‌کننده اینها نبودیم؟ چرا اینها را نمی‌گویید؟

رئیس‌جمهوری یادآور شد: مگر در زمینه‌ محصولات کشاورزی امروز شرایط ما با دیروز متفاوت نیست؟ چرا این تفاوت‌ها را تبیین می‌کنیم و نمی‌گوییم؟ نتیجه اینکه ما بگوییم یا نگوییم، دشمن این محاسبات را به خوبی مشاهده کرده و در برابر قدرت این ملت سر فرود آورده است و امروز برای اینکه بنشیند و درباره اجرای برجام و بازگشت به تعهدات خود آماده است.

سریال گاندو

ابوالفضل ابوترابی نماینده مردم نجف‌آباد در مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگان مجلس با امضای بیانیه‌ای از تهیه‌کننده، کارگردان، بازیگران و تمام دست‌اندرکاران سریال گاندو تقدیر و تشکر کردند.

وی افزود: همچنین نمایندگان با امضای بیانیه دیگری از سازمان صدا و سیما به خاطر برنامه‌های رسانه ملی در ایام نوروز تقدیر و تشکر کرد

حاشیه‌سازی‌ سریال گاندو به چه علت؟

«گاندو ۲» که خیلی ناگهانی به جای سریال طنز «بوتیمار» در کنداکتور نوروزی شبکه سه قرار گرفت، خیلی زود حاشیه‌هایی شبیه به فصل یک به‌پا کرد و برخلاف امتیازها و شرایط مطلوبی که برای پخش داشت، کوشید با مظلوم‌نمایی، خودش را قربانی قدرت‌های سیاسی بیرون از سازمان صداوسیما نشان دهد.

  سریال‌های مناسبتی بیش از دو دهه است که برای تلویزیون ساخته می‌شوند؛ تولیداتی که از چند ماه قبل، وضعیت پخش آن‌ها مشخص می‌شود و در زمان مورد نظر روی آنتن تلویزیون می‌روند.

محتوای سریال‌های مناسبتی، همان‌طور که لقب‌شان پیداست، معمولا متناسب با فضای مناسبت هستند؛ در ایام محرم، سریال‌های مذهبی و سوگوارانه، در ایام ماه رمضان، سریال‌های معنوی و در ایام نوروز نیز سریال طنز و درام‌های خانوادگی بیشتر روی آنتن می‌روند. اما در نوروز امسال، این رسم شکسته شد و در دقیقه ۹۰، کنداکتور شبکه سه از پخش یک سریال طنز به نفع یک سریال جاسوسی-امنیتی تغییر پیدا کرد.

فصل دوم سریال «گاندو»، در حالی یک‌باره در کنداکتور نوروزی شبکه سه قرار گرفت که در سکوت خبری کلید خورده و حتی به‌طور کامل هم ساخته نشده بود. با این‌حال، سازندگان و پشتیبان‌های این مجموعه تلویزیونی، چون فصل نخست آن، تلاش کردند کمبودها، نقص‌ها و کاستی‌ها را به پای سانسور و دخالت دیگران در پخش سریال بنویسند و با سر و صدای بسیار و حاشیه‌سازی، مظلوم‌نمایی کنند. به همین مناسبت، به روند تولید، پخش و حواشی «گاندو۲» نگاهی انداخته‌ایم که خواهید خواند.

تغییر ناگهانی کنداکتور نوروزی

اتفاقی بی‌سابقه‌ است که یک سریال که کاملا آماده پخش است، از کنداکتور تلویزیون حذف شود و یک سریال نیمه‌کاره دیگر، در پر مخاطب‌ترین ساعت ممکن و در یک شبکه پر مخاطب، روی آنتن برود. در حالی که شبکه سه از مدت‌ها پیش، سریال کمدی «بوتیمار» را برای پخش نوروزی آماده ‌کرده بود و به رسم هر سال، حدود یک ماه قبل از آغاز سال ۱۴۰۰، آن را اعلام کرده بود، یک‌باره، همه چیز تغییر کرد و ناگاه، مجموعه تلویزیونی «گاندو۲» با نام «لوتی» جای آن را گرفت.

«بوتیمار» با کارگردانی علیرضا نجف‌زاده، سریالی طنز بود که حمید لولایی و مرجانه گلچین از بازیگران آن بودند، اما تقریبا دو هفته مانده به نوروز این کنداکتور تغییر کرد و یک سریال جاسوسی امنیتی و البته نیمه کاره که حالا با نام«لوتی» شناخته می‌شود در ایام عید روی آنتن تلویزیون رفت، سریالی که فصل اول آن با نام «گاندو» در خرداد ۱۳۹۸ روی آنتن رفته بود و حالا پس از گذشت یک سال و نه ماه در دقایق آخر جایش را در کنداکتور نوروزی پیدا کرده بود.  

این‌که چرا به ناگهان کنداکتور نوروزی تغییر می‌کند و این سریال خاص جای یک سریال کمدی را می‌گیرد، پرسش برانگیز است و حالا با حاشیه‌های تازه سریال این پرسش‌ها پررنگ‌تر شده‌اند.

از پایان موقتی «گاندو» تا آماده نبودن سریال

سریال طنز «بوتیمار» در حالی قرار بود در ایام نوروز روی آنتن برود که فیلمبرداری آن در آبان ۹۹ آغاز و در ۲۷ اسفند ۱۳۹۹ فیلمبرداری سریال به طور کامل به پایان رسید، تا در بیست قسمت روی آنتن شبکه سه سیما برود اما این اتفاق نیفتاد و سریال «گاندو» در حالی روی آنتن رفت که فیلمبرداری آن هنوز به اتمام نرسیده بود تا اینجای کار فقط یک تغییر کنداکتور ساده است اما ماجرا از جایی شروع می‌شود که جمعه شب و درست در لحظاتی که مخاطبان سریال تلویزیونی «گاندو» سرگرم تماشای آن بودند، ناگهان پخش سریال متوقف شد.

توقفی که ۱۵ دقیقه به طول انجامید و سرانجام دقایق پایانی آن از صداوسیما پخش شد اما آخرین قسمت این سریال لقب گرفت چون کمی قبل‌تر خبری مبنی بر پایان موقتی سریال «گاندو» منتشر شد خبری که روابط عمومی این سریال به نقل از مجتبی امینی، تهیه کننده «گاندو» منتشر کرده بود. تهیه کننده سریال در بخشی از این خبر گفته بود: «ما برای رسیدن به پخش نوروز به خاطر درخواست‌های زیاد مردم و با پاسخ دادن به نیاز مخاطب در شرایط سخت کرونایی و با تلاش یک گروه دویست نفری سعی کردیم سریال را برای پخش در نوروز آماده کنیم که امشب پخش قسمت سیزدهم سریال موقتا به اتمام خواهد رسید.»

در ادامه نیز، مهدی آذرپندار، مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سوم سیما در همین راستا به خبرگزاری فارس گفت: «با ورود کاراکتر شارلوت که از ابتدای سریال مخاطب با شخصیت او آشنا شده به ایران برای جاسوسی انگلیس، فصل دوم گاندو ویژه نوروز در شب پایانی تعطیلات موقتا به پایان می‌رسد. ان‌شاالله ادامه سریال بعد از انتخابات روی آنتن خواهد رفت و امیدواریم که مورد پسند مردم قرار گیرد.»

موسسه فرهنگی هنری اندیشه شهید آوینی نیز با انتشار توئیتی مهر تاییدی روی این موضوع زد و نوشت: «همراهان و بینندگان عزیز، سریال «گاندو ۲» در ۱۳ قسمت برای تعطیلات نوروزی آماده شده بود که با آمدن شارلوت (افسر اطلاعاتی ام.آی.سیکس) به ایران تمام می‌شود. ادامه سریال «گاندو ۲» به شبکه سازی شارلوت در ایران می‌پردازد، که بعد از اتمام مراحل نهایی از شبکه سه پخش خواهد شد.

چرا «گاندو» مظلوم‌نمایی می‌کند؟ 

با اعلام و تایید این موضوع از جانب تهیه کننده سریال، مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سوم سیما و موسسه فرهنگی هنری اندیشه شهید آوینی بازهم عده‌ای که همیشه در صحنه حاضرند و بسیار به حاشیه سازی علاقه دارند، در فضای مجازی ادعا کردند که این سریال به‌خاطر فشارهای دولتی موقتا به پایان رسیده است در حالی که هیچ یک از این موارد به هیچ عنوان صحت نداشت و عوامل سریال نیز اصل داستان را توضیح داده بودند و این موارد ادعاهای بی اساسی بود که برای جلب توجه مطرح می‌شد.

با بررسی تمام این موارد این پرسش هم به پرسش قبلی اضافه می‌شود که چرا تلویزیون برنامه‌ای که به طور کامل آماده پخش بوده را از کنداکتور خارج کرد و سریال نیمه کاره را روی آنتن برد؟ البته با توجه به حرف‌های امینی شاید پاسخ این پرسش مشخص باشد که به علت در خواست مخاطبان روی آنتن رفته است.

شایع پراکنی، ترفند قدیمی جذب مخاطب

البته موارد ذکر شده، تنها حاشیه‌های سریال «گاندو» نبود، سریالی که قبل از شروعش حاشیه ساز بود و حواشی‌اش تا پایان موقتی و حتی کمی بعد از آن هم ادامه داشت، سریالی که از قسمت پنجم به بعد، حاشیه‌هایش بالا گرفت. که ادعا می‌شد بخشی از این سریال سانسور شده است و در ابتدا به نظر می‌رسید که سانسور این سریال به دلایل فشارهای دولتی است اما تصمیم سانسور بخش‌هایی از  این سریال در بخش ارشد مدیریتی سازمان صدا و سیما گرفته شده بود و هیچ ارتباطی به فشارهای دولتی نداشت و بنا به گفته خبرنگار فارس «حذف بخشی از دیالوگ قسمت ۵ سریال «گاندو۲» ربطی به فشار دولت نداشته و این حذفیات جمع‌بندی عوامل سریال بوده است.»

 نکته حائز اهمیت ماجرا هم این است که فردای پخش قسمت پنجم، نسخه سانسور نشده سریال در سایت مشرق نیوز منتشر شد که در این قسمت، سریال پرونده‌ها و مسائل دیگری را نیز باز می‌کند و به تنش میان ایران و بریتانیا برسر نفتکش‌ها می‌پردازد.

این‌که بخش سانسور شده به راحتی و با سرعت سر از شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی سر درآورد نشان می‌داد که این ماجرا صرفا یک حاشیه سازی و ایجاد جو است و آنچنان قابل استناد نیست.

این بار اولی نبود که چنین ادعاهای بی اساسی مطرح می‌شد، در فصل اول سریال هم ادعای سانسور «گاندو» تحت فشار دولت مطرح شد که حسام‌الدین آشنا در واکنش به آن در توییتر نوشته بود: «اگر چنین چیزی صحت دارد، صداوسیما آن را اعلام کند و اگر صحت ندارد رسما آن‌ را تکذیب کند.»

این که توقف پخش این سریال را چطور باید توصیف و تحلیل کرد، موضوعی است که به بحث و بررسی مفصل نیاز دارد، اما نکته قابل‌ تامل در این میان علاقه طرفداران سریال به حاشیه سازی و متهم کردن گروه مقابل و ترفندی قدیمی برای جذب مخاطب که خیلی جوانمردانه نیست اما کارآمد است؛ یک موضوع مطرح می‌شود و با ایجاد دو دستگی به قدری دهان به دهان می‌چرخد تا سریال بر سر زبان‌ها بیفتد. «گاندو» نیز، هم در فصل اول هم در فصل دوم خواسته یا ناخواسته این کار را انجام داد.

حواشی که می‌توانست وجود نداشته باشد تا موافقان و مخالفان به طور کامل از دیدن یک سریال لذت ببرند، اما حاشیه سازی و شایعه پراکنی مانع آن شد و درپایان هم معلوم نشد که این اصرار برای حاشیه سازی چیست؟ سریال اگر صداقت داشته باشد، پر محتوا باشد و درست ساخته شده باشد، دیگر نیازی به این کارها برای جذب مخاطب ندارد.

راه پرفراز و نشیب سریال گاندو۲؛ چرا سریال جواد افشار پرمخاطب شد؟

فصل اول سریال «گاندو» به کارگردانی جواد افشار، براساس مستندات و وقایع تاریخی نوشته شد و بر محور دستگیری باند‌های جاسوسی در داخل و خارج کشور می‌چرخید و مشخصا به موضوع جیسون رضاییان می‌پرداخت، روزنامه‌نگاری که به اتهام جاسوسی در ایران بازداشت و زندانی شده بود.

سریال گاندو

در قسمت‌هایی از این سریال، مقام‌های دولت و وزارت خارجه به خصوص در مذاکرات هسته‌ای را نشان می‌داد که باعث شد صدای اعتراض برخی مقام‌های دولتی بلند شود.

اما تهیه‌کننده سریال در پاسخ به انتقاد‌ها گفت که «هیچ نهادی نمی‌تواند ادعا کند که اطلاعاتش از سپاه درباره پرونده جیسون رضاییان کامل‌تر است و همه اتفاق‌ها مو به مو رخ داده‌است».

بعد از حواشی پخش فصل اول سریال «گاندو»، در تیر ۹۸ تهیه کننده این سریال اعلام کرد براساس چند پرونده جاسوسی، فصل دوم «گاندو» را می‌سازد.  به همین دلیل گویا «گاندو ۲» در سکوت خبری جلوی دوربین رفته است.

اگر فصل اول این سریال به موضوع جاسوسی برای آمریکایی متمرکز بود، سری دوم به جاسوسی و نفوذ برای انگلیس متمرکز شد و می‌خواست نشان دهد دستگاه‌های اطلاعاتی و امنیتی ایران چگونه نقشه‌های ماموران "ام‌آی‌۶" را شناسایی و خنثی می‌کنند.

داستان با انتقال فردی که آن سوی مرز‌ها دستگیر شده و به نوعی یادآور روح‌الله زم است، آغاز شد و "محمد" قهرمان داستان، برای پرونده جاسوسی که به اختلاف شیعه و سنی دامن می‌زند به یکی از شهر‌های مرزی می‌رود و در این پیگیری‌ها، سرنخ‌های جدیدی از ارتباط مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران با قدرت‌های خارجی و بطور مشخص با بریتانیا بدست می‌آید. در ادامه داستان با شخصیت‌هایی مثل ابراهیم شریف، موسی‌پور، هادی صابونچی، عبدالرسول اشرفی و بهادر کریمی آشنا می‌شویم که مستقیم یا غیرمستقیم در مذاکرات هسته‌ای ایران حضور دارند و به عنوان جاسوس، اطلاعات محرمانه اقتصادی و سیاسی ایران را به طرف‌های خارجی می‌دهند.

دومین سریال پرمخاطب نوروز ۱۴۰۰

بر اساس نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی، بعد از فصل سوم سریال «نون خ» شبکه یک سیما، سریال «گاندو ۲» از شبکه سه سیما با ۵۵.۸ درصد مخاطب و رضایت ۸۷.۶ درصدی درحد زیاد در رتبه دوم سریال‌های هفته اول نوروز ۱۴۰۰ قرار گرفته است.

فصل دوم  «گاندو» که هر شب از شبکه سه سیما پخش می‌شد، نخستین تجربه سیما در سریال‌های نوروز به حساب می‌آید که در قالب امنیتی ساخته شده بود و در کنار سریال‌های طنز و عاشقانه دیگر شبکه‌ها دارای مخاطب بالای ۵۰ درصد است و تاکنون بالاترین نصاب بیننده و رضایت در سریال‌های پلیسی و امنیتی را به نام خود ثبت کرده است. پرده برداری از شیطنت‌های انگلیس در ایران و موضوعات ویژه باعث شد این سریال   توجه بسیاری از مردم را کسب کند.

با توصیف‌های سریال از این شخصیت‌ها، فضای شبکه‌های مجازی ایران به مشابهت‌سازی‌های زیادی بین اسامی و کنایه‌های سریال با مذاکره‌کنندگان هسته‌ای ایران سوق داده و دوباره صدای اعتراض برخی مقامات دولتی بلند شد.

فشارهای دولت مانع پخش سریال گاندو شد؟

برخی رسانه‌ها نوشتند: «طبق شنیده ها، یکی از اعضای رده بالای دولت در تماس با صداوسیما، مانع پخش آن شده و درخواست داشته کلمه «تیم مذاکره کننده» در سریال نیاید. در نهایت این سریال با تاخیر حدود ۴۵ دقیقه‌ای روانه آنتن شد و این در حالی است که بخش‌هایی که کلمه «تیم مذاکره کننده» استفاده شده بود، تغییر یافته و لغت تیم از دیالوگ‌ها حذف شده بود.»

فصل دوم سریال پربیننده «گاندو» به قسمت‌های مهمی رسیده بود. قسمت‌هایی که قرار بود گویا یک جاسوس انگلیسی وارد ایران شود. اما چند روز قبل ظریف در کلاب هاوس به شدت به سریال گاندو ۲ تاخت و مدعی شد این سریال از ابتدا تا انتها دروغ و افتراست.

واکنش تهیه کننده «گاندو۲» به ناتمام ماندن سریال

سرانجام پخش سریال «گاندو۲» موقتا تمام شد و تهیه کننده سریال به صورت رسمی اعلام کرد: ما برای رسیدن به پخش نوروز به خاطر درخواست‌های زیاد مردم و پاسخ دادن به نیاز مخاطب در شرایط سخت کرونایی و با تلاش یک گروه دویست نفری سعی کردیم سریال را برای پخش در نوروز آماده کنیم که پخش در قسمت سیزدهم سریال موقتا به اتمام خواهد رسید. امیدواریم در آینده‌ای نزدیک، ادامه سریال «گاندو»، بدون هیج گونه ملاحظه‌ای روی آنتن برود».

در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: هیچ یک از اعضای دولت تماس و گفت و گویی درباره پخش و عدم پخش سریال گاندو در صدا و سیما نداشته‌اند، چه رسد به مباحثه و مجادله.

توقف ناگهانی سریال گاندو 

سریال گاندو

علیرضا معزی در رشته توییتی نوشت: نه رییس‌جمهوری و نه هیچ یک از اعضای دولت، نه در جلسه چهارشنبه کابینه و نه در هیچ جلسه‌ یا تماسی، نه قبل از پخش و نه در زمان پخش گاندو، نه با رئیس نه با سایر مسئولان صدا وسیما و نه حتی با متنفذین نظام، گفت‌‌وگویی درباره‌ پخش یا عدم پخش این سریال نداشته‌اند،چه رسد به مباحثه و مجادله!

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس جمهوری اظهار کرد: آقایان لطف کنند به جای شایعه‌سازی و انحراف افکار عمومی به یک سوال مهم پاسخ دهند: پخش گاندو ناتمام ماند یا سریال نیمه‌کاره در کنداکتور قرار گرفت؟ اگر سریال نیمه‌کاره بود چه انگیزه‌ای سبب شد که گاندو اینچنین با سراسیمگی و عجله بر آنتن برود؟

دلایل توقف پخش سریال گاندو چیست؟

شب گذشته در حالی قسمت سیزدهم سریال «گاندو» به عنوان قسمت آخر این مجموعه پخش شد، که توقف ۱۵دقیقه ای این سریال در میانه پخش و توضیحات آخر سریال که «این داستان ادامه دارد…» واکنش هایی را در فضای مجازی به همراه داشت.

سریال گاندو

در حالی سریال «گاندو» دیشب در آخرین روز تعطیلات نوروزی به عنوان قسمت آخر این مجموعه پخش شد، که توقف ۱۵ دقیقه ای این سریال در میانه پخش و توضیحات آخر سریال که «این داستان ادامه دارد…» واکنش هایی را در فضای مجازی به همراه داشت.

فصل دوم سریال «گاندو» به کارگردانی جواد افشار و تهیه کنندگی مجتبی امینی درحالی به عنوان گزینه نوروزی شبکه سوم سیما انتخاب شد که تا روزهای آخر اسفند ماه، بنا بر تبلیغات رسانه ای، قرار بود سریال طنز «بوتیمار» از این شبکه پخش شود ولی در همان روزهای پایانی سال، مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه به صورت رسمی اعلام کرد که سریال «لوتی» یا همان «گاندو۲» قرار است به عنوان سریال نوروزی این شبکه پخش شود.

آذرپندار تغییر نام سریال را به دلیل فشارهای سیاسی پیش آمده در پخش فصل اول این سریال عنوان کرد که در ادامه با همان نام «گاندو۲» این سریال راهی آنتن شد.

البته در هنگام پخش «گاندو۲» به موضوع نفوذ عوامل اطلاعاتی سرویس جاسوسی انگلیس در تیم ایرانی مذاکرات برجام نیز پرداخته شد که واکنش تند وزیر امور خارجه را در پی داشت؛ ظریف در فضای مجازی به این سریال واکنش نشان داد و با حضور در کلاب هاوس بیان داشت:«گاندو از اول تا آخر دروغ است».

پس از اظهارات محمد جواد ظریف در کلاب هوس درباره سریال گاندو و دروغ خواندن محتوای این سریال، مجتبی امینی تهیه‌کننده سریال گاندو در واکنش به اظهارات ظریف طی توییتی نوشت:

“‌سریال گاندو «دروغ» نبوده و نیست.

“گاندو” صدای در گلو مانده مردم است نمایش «خیانت» و «فریبکاری» آمریکا و انگلیس است.

دروغ، تضمین امضای جان کری بود.

دروغ، وعده‌های آمریکا و انگلیس برای برداشته شدن همه تحریم‌ها بود.

دروغ، وعده رونق اقتصادی است، که نتیجه آن کوچک شدن سفره مردم بوده است.

‌گاندو بر اساس اسناد واقعی ساخته شده…

اسناد و مدارکی که پشتوانه پژوهشی نگارش فیلم نامه بوده را در فیلم مستندی در اختیار مردم قرار خواهیم داد. “

سریال گاندو

به بهانه توقف کوتاه این سریال در قسمت آخر نوروزی آن، مدیر گروه فیلم سریال شبکه سه و تهیه کننده «گاندو» در توضیحاتی علت توقف این سریال را فشارهای سیاسی وارده از جانب دولت عنوان کردند؛ آذرپندار در این خصوص گفت: ان‌شاالله ادامه این فصل بعد از انتخابات پخش خواهد شد. زحمت زیادی برای رسیدن این سریال به پخش نوروزی کشیده شد و خوشبختانه با استقبال فوق‌العاده مردم، خستگی این زحمات شبانه روزی تیم سازنده به بار نشست و جبران شد.

سریال گاندو

مجتبی امینی، تهیه کننده «گاندو» نیز توضیح داد: ما برای رسیدن به پخش نوروز به خاطر درخواست های زیاد مردم و پاسخ دادن به نیاز مخاطب در شرایط سخت کرونایی و با تلاش یک گروه دویست نفری سعی کردیم  سریال را برای پخش در نوروز آماده کنیم که امشب پخش در قسمت سیزدهم سریال موقتا به اتمام خواهد رسید.

وی در ادامه افزود: امیدواریم در آینده ای نزدیک، ادامه سریال گاندو، بدون هیج گونه ملاحظه ای روی آنتن برود.

با وجود همه فشارهایی که از جانب دولتی ها به پخش این سریال وارد شد، ولی بنا بر روایت های موثق، این سریال به دلیل شرایط سخت تولید در روزهای سخت کرونایی و قرار گرفتن ناگهانی در کنداکتور شبکه سه سیما، دیر به آنتن رسیده و هنوز قسمت های پایانی این سریال در مراحل تکمیل قرار دارد.

ظریف: سریال گاندو دروغ است

وزیر امور خارجه ایران با انتقاد از پخش سریال گاندو گفت : این سریال تلویزیونی از اول تا آخر دروغ بوده و موجب بی اعتمادی در کشور شده است.

سریال گاندو

به گزارش بامداد پنجشنبه خبرنگار سیاسی ایرنا،‌ محمد جواد ظریف شامگاه چهارشنبه با پیوستن به کلاب هاوس به پرسش های افراد حاضر در این اتاق پاسخ داد.

ظریف درباره قرارداد ایران و چین اظهار داشت:‌ سال ۱۳۹۴ برجام عملیاتی شد و یکم بهمن ماه به اجرا در آمد. در آن تاریخ از مرحله نداشتن هیچ گونه مشارکت راهبردی به مرحله سوم رسیدیم و رییس جمهوری پیشنهاد ۲۵ ساله را مطرح کرد.

وی افزود: ‌در این راستا، رفت و آمد هایی برای تدوین پیش نویس از سوی ایران انجام گرفت و نخستین پیش نویس را من به چین بردم که گسترده تر و بلندتر از پیش نویس کنونی بود. در نهایت سه دور رفت و برگشت انجام گرفت تا اینکه به نتیجه کنونی رسید.

ظریف ادامه داد : ‌متاسفانه برخی حرکت ها درباره این قرارداد در جامعه باعث ایجاد بی اعتمادی شده است همان طور که امروز از طریق سریال گاندو این موضوع به مخاطبان القاء‌ می شود. بسیار باعث تاسف است این سریال پیش از اینکه به من ضرر بزند به سیاست خارجی کشور ضربه وارد کرده و بستر بی اعتمادی را ایجاد کرده است.

وی در پاسخ به سوال مدیر اتاق که گفت چرا شما از این مجموعه شکایت نکردید،‌ افزود : به اندازه کافی گرفتاری داریم که کاری انجام دهیم که می دانیم نتیجه ای ندارد،‌ من نمی خواهم بیش از این خودم را گرفتار کنم.

وزیر امور خارجه تاکید کرد،‌ معتقدم ‌ تلویزیون رسمی کشور با بخش سریال گاندو به بی اعتمادی دامن زده است.

ظریف اظهار داشت :‌ بسیاری افراد در این شرایط موج سواری می کنند، من می دانم مردم برای کشور و ایران دلشان می سوزد وقتی می گویند ایران پایگاه نظامی نباید به کشوری دهد، هر کس به کسی پایگاه نظامی دهد باید به اشد مجازات محکوم شود چون قانون اساسی و میثاق ملی را نقض می کند.  

ظریف در پاسخ به سوالی درباره اینکه چرا علی لاریجانی با وزیر خارجه چین ملاقات کرد،‌ گفت :‌ وی نماینده رهبری و ایران در موضوع چین است در زمان ریاستش در مجلس این مسئولیت را  داشت و پس از رفتن از خانه ملت این سمت از آقای لاریجانی گرفته نشد.

لاریجانی در محل آموزشکده وزارت خارجه دفتری دارد که کارهای مربوط به این موضوع را انجام می دهد همکاران ما هم به ایشان گزارش می دهند .

وی ادامه داد:‌ لاریجانی نقش ارزنده ای در پیشبرد کارها با چین داشته است و طرف چینی فقط درخواست ملاقات با بنده و رییس جمهوری را داشتند اما ما گفتیم که چون آقای لاریجانی نماینده ایران در این موضوع است، باید با او ملاقات کند.

ظریف خاطر نشان کرد:‌ دیدار آقای لاریجانی با وزیر خارجه چین، به هیچ وجه انتخاباتی نبود و بنده با آقای لاریجانی تلاش نکردیم هیچ اشتراک انتخاباتی ایجاد کنیم.

در ادامه فردی از آقای ظریف پرسید ،‌ در مورد پیشنهاد اخیر دولت بایدن در مورد اینکه همگام با ایران حاضرم به تعهدات برجامی برگردم،‌ نظر شما در خصوص مذاکره با آمریکا چیست، اظهار داشت:‌ آمریکا در ابتدا باید قدم های اول را بردارد همان طوری که رهبری بیان کرده اند، ‌پیشنهادی که آمریکا داده به هیچ وجه قابل قبول نیست. آمریکایی ها نمی توانند ۴ سال تاریخ ایران را پاک کنند.

من روز گذشته ئوئیتی نوشتم که بر اساس آن به توئیت  سال ۲۰۱۹ آقای بایدن اشاره کردم که نوشته بود باعث تاسف است که وزارت خارجه آمریکا از ایران درخواست می کند که به قراردادی برگردد که ترامپ از آن خارج شده است، ‌این موضوع امروز هم در مورد بایدن صادق است ،‌ چون آمریکا کاری نکرده که ترامپ نکرده باشد و بایدن همان سیاست ها و فشارها را نسبت به ایران دارد.

وی تاکید:‌ رهبری معظم انقلاب صراحتا اعلام کرده اند ‌اگر آمریکا به برجام برگردد و به تعهداتش عمل کند ما هم به این معاهده باز می گردیم البته ما باید راستی آزمایی انجام دهیم و این راستی آزمایی باید هر چه سریعتر انجام شود، ‌ما با مجلس در تماس هستیم و مر قانون کشور را راعایت خواهیم کرد.

ظریف افزود :‌ هم اکنون قانون مجلس، ‌قانون کشور است و چه ما دوست داشته باشیم یا نه داشته باشیم،‌ موظف به اجرای آن هستیم همان طور که بایدن خود را متعهد می داند که قانون کنگره را اجرایی کند ،‌ نه خون کنگره آمریکا از خون مجلس ما پررنگ تر است و نه بایدن از ما کم قدرت تر است.

وزیر امور خارجه گفت :‌ اینکه آمریکایی ها تصور کنند،‌ مقررات و سیاست داخلی دارند و ما نداریم،‌ کاملا بیهوده است. آنها بیایید و تعهداتشان را اجرا کنند،‌ آن زمان ما هم به تعهدات خود عمل خواهیم کرد.

ما اعتقاد داریم بر اساس مذاکراتی که انجام دادیم،‌ اقدامات موقتی مشخص نیست که به نتیجه لازم برسد،‌ آمریکا باید کل تعهدات را انجام دهد ضمن اینکه مخالفتی نداریم که قدم موقتی برداشته شود. اما فکر می کنیم رسیدن به تفاهم،‌ در این زمینه بسیار دشوار خواهد بود .

ظریف در پاسخ به سوالی در باره اینکه چرا طرف چینی برای انعقاد قرارداد با ایران جدیت نداشت، گفت :‌ من از روز اول که در مجلس صحبت کردم،‌گفتم که سیاستم این است که با تمام دنیا کار کنم، سیاست من، سیاست متوازن با همه دنیاست، برجام حل مشکل ما با غرب نبود. بلکه حل مشکل با روسیه و چین بود.

وی ادامه داد:‌ فراموش نکنیم در ۶ قطعنامه شورای امنیت، روسیه و چین هم رای مثبت دادند و تنها در سال های اخیر بود که آنها رای منفی دادند که آن به دلیل زحمات این دولت بود.

ظریف افزود:‌ یادتان نرود در دولت قبل به ۶ قطعنامه فصل هفتی، چین و روسیه رای مثبت دادند ولی امروز رای آنها منفی شد در حالی که حتی ما به رای منفی آنها نیاز نداشتیم و با رای ممتنع هم قطنامه ها شکست می خورد.

وزیر امور خارجه اضافه کرد:  نگاه ما تعامل با تمام دنیاست. ما از سال ۹۲ که سر کار آمدیم درخواست کردیم با چینی ها رابطه استراتژیک برقرار کنیم اما آنها تا سال ۹۴ پاسخ ندادند چون شرایط قطعنامه ها قبلی زمینه را فراهم نمی کرد، ‌فراموش نکنید که آنها تا زمان انعقاد برجام هیچ دعوتنامه ای به کسی نداد. اولین دعوتنامه مربوط به مردادماه ۹۴ به سردار شهید سلیمانی بود که بعد از برجام صورت گرفت.

وی اظهار داشت:‌ شاکله بروکراسی ایران گرایش به شرق نیست. وزیر خارجه و یا وزیر نفت نمی توانند آن را عوض کنند این موضوع دوران،‌ زمان و تجربه می خواهد. متاسفانه موانعی در این زمینه وجود دارد من اگر به سال ۹۲ بر می گشتم هر کاری که امروز انجام دادم را دوباره تکرار می کردم،‌ تمام تلاشم این است که بر اساس منویات رهبری،‌ برجام را زنده کنم. تا یک روز هم مردم ایران بی جهت زیر تحریم نباشند.

وی درباره قرارداد با چین گفت :‌ برای اینکه بتوانیم رابطه خوبی با چین داشته باشیم،‌ باید با اروپا رابطه خوبی داشته باشیم و اگر بخواهیم رابطه خوب با اروپا داشته باشیم باید رابطه خوبی با چین داشته باشیم،‌ این باعث می شود تا ما از بهترین امکانات استفاده کنیم.

ظریف با بیان اینکه ما باید نگاه متوازن به شرق و غرب داشته و روابط خوبی با کشورهای همسایه داشته باشیم،‌ افزود :‌ با اروپا هیچ مشکلی نداشتیم اما این اروپایی ها بودند که یکی پس از دیگری،‌ ایران را ترک کردند . هم اکنون نیز با این کشورها در حال مذاکره هستیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص حضورش در انتخابات ریاست جمهوری گفت :‌ در مورد سیاست داخلی ،‌ رسم وزارت خارجه نیست که دخالت کند، من نه در کمپین کسی شرکت می کنم و نه مسئولیت می گیرم. من کارمند مرکز تحقیقات استراتژیک بودم و در انتخابات به ستاد روحانی نرفتم تا اینکه سه بار به من اصرار کرد  تا ‌وزارت خارجه را پذیرفتم.

وزیر امور خارجه تاکید کرد: عضو هیات علمی دانشگاه تهران هستم. ‌نه قصد شرکت در انتخابات را دارم و نه در ستاد کسی خواهم بود و نه به ستاد آقای لاریجانی می روم، بلکه نوکر مردم هستم.

ظریف اظهار داشت :‌ "خواهش می کنم همه چیز را انتخاباتی نکنید ،‌ به خدا قصد حضور در انتخابات را ندارم."

ظریف در پاسخ به رضا زاده نماینده مجلس که پرسید بهتر نبود از سال ۹۲ روی شرق سرمایه گذاری می کردید گفت؛من نه به نگاه به شرق اعتقاد دارم و نه نگاه به غرب.معتقدم نگاه ما در سیاست خارجی باید تعاملی و متناسب با همه دنیا باشد.این  چینی ها بودند که از سال ۹۲ که ما به سر کار آمدیم و درخواست رابطه استراتژیک کردیم تاسال ۹۴ به ما پاسخ ندادند چون شرایط قطعنامه های قبلی زمینه را برایشان فراهم نمی کرد.روسیه تا تیر ۹۴ هیچ دعوت رسمی از شهید بزرگوار سردار سلیمانی برای سفر به روسیه نکرد.  اولین دعوت از شهید سلیمانی مربوط به مرداد ۹۴ یعنی چند روز پس از انعقاد برجام است. این یعنی همانقدر برجام برای حل مشکل غرب بود که برای حل مشکل شرق بود. 

او افزود: سیاست خارجی ایران در طول تاریخ شاکله نگاه به شرق نداشته است و باید در مورد آن کار کرد.اگر امروز به سال ۹۲ بر میگشتم عین همین کار را انجام می دادم. حتما سعی می کردم برجام را به نتیجه برسانم. امروز هم تمام سعی من این است که بر اساس منویات رهبری برجام رازنده کنیم تا مردم یک روز بیشتر تحت تحریم نباشند. 

ظریف در پاسخ به جبرائیلی گفت: من مسلمان به شما می گویم اما به بی بی سی استناد می کنید.من از خودم برای کشور هزینه می کنم. مستندات شما درباره صحبت های من با البرادعی شبکه کفر بی بی سی است. من مسلمان به شما می گویم به البرادعی چه گفتم. او می خواست ما با آژانس همراهی بیشتری بکنیم. من گفتم من بخاطر حرف زدن با شما حیثیتم را در کشورم از دست داده ام . شما می خواهید همراهی بیشتری بکنم؟ بی بی سی مزخرفی را پخش کرده. من در شبکه های خارجی گفتم مردم ایران به برخورد با غرب رای داده اند. یک تکه را کریمی قدوسی در صفحه اش گذاشته و شما به آن استناد می کنید. همانطور که خبرگزاری فارس صحبت های من در دانشگاه تهران را تیکه کرد. سخنرانی من در دانشگاه تهران دو ساعت بود مردم هم شنیدند. شما آن زمان معاون خبرگزاری فارس بودید.

تیکه جنجالی به روحانی در سریال گاندو 

پای روحانی به گاندو باز شد!؛میگفت انقدر به مذاکرات بدبین نباشید، بذارید زودتر امضا شه که کشور از بحران خارج شه، آنچنان رونق اقتصادی در جامعه شکل بگیره که فلان و بهمان...!

قسمت سانسور شده گاندو در خصوص جاسوس هسته ای

واکنش ظریف و کدهای آشنا از سریال گاندو ۲

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ویدئویی را در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرده و در شرح آن نوشته است: «منو بشناس که من ایرانم». انتشار این ویدئو و این جمله از طرف ظریف به واکنش احتمالی وی به سریال گاندو ۲ تعبیر شده است.

حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی رییس جمهور هم درباره‌ی گاندو ۲ در توییتر نوشت:

«ای کاش ضداطلاعاتی داشتیم که جرأت می‌کرد تحلیلی واقع‌بینانه از کارکرد امنیتی مجموعه‌های #گاندو ارائه نماید.

ای کاش آقای ظریف و وزیر اطلاعات حقایق را روشن نموده و قوه قضائیه هم عاقبت پرونده متهم جاسوسی در مذاکرات را اعلام می کرد.

نباید کوتاه بینی‌های مقطعی جای هنر راهبردی را بگیرد.»

سریال گاندو ۲ در قسمت پنجم خود مدعی جاسوسی در تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای پرداخته شود. این سریال امشب با تاخیر پخش شد و برخی خبرگزاری ها مدعی شدند صدا و سیما از طرف دولت برای سانسور این قسمت از سریال تحت فشار بوده است.

در این سریال یکی از اعضای تیم مذاکره کننده هسته ای «صابونچی» نام دارد؛ این نام در سریال گاندو ۲ به اسامی دو تیم مذاکره کننده هسته ای یعنی عراقچی و روانچی شباهت دارد.

در سری اول سریال گاندو هم اهانت هایی به وزارت خارجه و شخص وزیر شده بود که این موضوع باعث شد ظریف نامه ای درباره این سریال خدمت رهبر معظم انقلاب ارسال کرده و درخواست کناره گیری خودش از وزارت خارجه را مطرح کرده بود.

سید عباس موسوی سخنگوی وقت وزارت خارجه در سال ۹۸ درباره این نامه گفته بود: صدا وسیما از جمله نهادهای زیر نظر رهبری است و اگر قرار بود گلایه‌ای باشد باید خدمت ایشان گفته می‌شد. برداشت ما این است آنچه تلاش می‌شود در سریال گاندو از وزیر و وزارت امور خارجه نشان داده شود، یک چهره منفعل و بی‌عمل و وا داده است.

سریال گاندو

وی با بیان اینکه فکر کردیم اگر چنین چیزی وجود دارد، ماندن این وزیر در وزارتخانه جایز نباشد و عزت، حکمت و مصلحت را سرلوحه خود قرار دهد و چنان اقتداری داشته باشد که زبان گویای این ملت باشد.

توضیح ظریف درباره نامه‌نگاری به رهبری در مورد گاندو ۱

مردادماه سال ۱۳۹۸ یعنی در زمان پخش گاندو ۱، محمدجواد ظریف درباره محتوای پاسخ رهبری به نامه خود در خصوص سریال گاندو ۱ گفته بود: رهبری همیشه به من محبت داشتند و من وامدار محبت ایشان هستم، این محبت همچنان ادامه دارد و اگر محبت‌های ایشان نبود، برخی اتفاقاتی که در بعضی جاها می‌افتد، امکان تحمل را از بین می‌برد.

او در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت در پاسخ به این سوال که آیا در برابر انتقادات دل‌نازک شدید، گفت: خیر، اصلا دل‌نازک نشدم؛ اتفاقا در برابر انتقادات بسیار شکیبا هستم و هیچ مشکلی با انتقاد ندارم. انتقاد با تخریب، توهین و افترا فرق بسیار دارد و امیدوارم این بلیه از جامعه ما برداشته شود و به دنبال توهین و تخریب شخصیت افراد نباشیم.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار