کد خبر : 10691 / /
/

محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص تعیین تکلیف جامانده‌های سهام عدالت گفت: طرح واگذاری سهام به جاماندگان سهام عدالت طی روزهای آینده جمع‌بندی شده و با نظر مثبت دولت طی روزهای آینده در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت و امیدواریم که این موضوع در قالب توافق با دولت نهایی شود.

سهام عدالت طرحی بود که از دوره احمدی نژاد طراحی شد. سهام عدالت به منظور کمک به مردم ایجاد شد.  سهام عدالت در سال 99 آزادسازی شد. خبرها حاکی از آن است که 10 میلیون نفر دیگر هم به لیست صاحبان سهام عدالت اضافه شده اند. ارزش سهام عدالت۵۰۰ هزار تومانی به حدود ۱۲ میلیون تومان و  ارزش سهام عدالت یک میلیون تومانی به حدود ۲۴ میلیون تومان رسیده که تنها ۶۰ درصد این مبلغ قابل فروش است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: اگر نظر وزارت اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام شود؛ ظرف دو هفته می‌توان طرح سهام عدالت را در صحن مجلس به تصویب رساند و بعد از آن تأیید شورای نگهبان گرفته شود و به راحتی می‌توان ظرف یکی دو ماه آینده این طرح را نهایی کرد.

 محمدرضا پورابراهیمی، رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص تعیین تکلیف جامانده‌های سهام عدالت گفت: طرح واگذاری سهام به جاماندگان سهام عدالت طی روزهای آینده جمع‌بندی شده و با نظر مثبت دولت طی روزهای آینده در دستور کار مجلس قرار خواهد گرفت و امیدواریم که این موضوع در قالب توافق با دولت نهایی شود.

وی در خصوص روند پیگیری این موضوع میان مجلس و دولت اظهار کرد: ما در این موضوع ابتدا رایزنی‌هایی را با آقای رئیس‌جمهور داشتیم که با نظر مثبت و مساعد ایشان مواجه شد که البته ایشان این مساله را برای بررسی بهتر به سازمان برنامه و بودجه ارجاع دادند؛ که سازمان برنامه و بودجه هم دو هفته زمان خواست تا این مساله را بررسی کرده و اعلام نظر کند.

نماینده کرمان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: بعد از موافقت دولت، ما طرح مصوب کمیسیون اقتصادی را یک هفته پس از آن در دستور کار مجلس قرار می‌دهیم. در گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس سه اولویت برای اختصاص سهام عدالت در نظر گرفته شد؛ اول کسانی که تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) قرار دارند، دوم ایثارگران و سوم کارگران و بازنشستگان در اولویت قرار گرفتند، کسانی که زیر پوشش بهزیستی قرار دارند، اما سهام عدالت ندارند ۱.۷ میلیون نفر برآورد می‌شوند کسانی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی هستند و سهام عدالت ندارند ۲.۳ میلیون نفر هستند و حدود دو میلیون نفر هم از ایثارگران بدون سهام عدالت، شناسایی شده و تعدادی نیز کارگر و بازنشسته از جمله کارگران ساختمانی هستند و در مجموع در فاز اول ۱۰ میلیون نفر هستند که واقعاً به سهام عدالت نیاز دارند اما سهام عدالت ندارند که از این تعداد ۴ میلیون نفر فقط تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد قرار دارند.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس درخصوص احتمال مخالفت شورای نگهبان با این طرح به دلیل داشتن بار مالی برای دولت، گفت: در حال حاضر دولت پذیرفته است که به جاماندگان، سهام عدالت اختصاص دهد و اگر نظر وزارت اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام شود؛ ظرف دو هفته می‌توان این طرح را در صحن مجلس به تصویب رساند و بعد از آن تأیید شورای نگهبان گرفته شود و به راحتی می‌توان ظرف یکی دو ماه آینده این طرح را نهایی کرد.

وی خاطرنشان کرد: به منظور تصویب طرح، موافقت دولت برای قبول بار مالی طرح جاماندگان سهام عدالت کافی است و نیازی به ارائه لایحه از سوی دولت ندارد.

افراد جدید صاحب سهام عدالت می شوند

هرچند هنوز خیلی از صاحبان سهام عدالت موفق به نقد کردن این سهام نشده‌اند و نسبت به این موضوع گلایه‌های مکرر کرده‌اند اما در خبر جدید اعلام شده که ۱۰ میلیون نفر دیگر به لیست صاحبان سهام عدالت اضافه خواهد شد.

ارزش سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی به حدود ۱۲ میلیون تومان و  ارزش سهام عدالت یک میلیون تومانی به حدود ۲۴ میلیون تومان رسیده که تنها ۶۰ درصد این مبلغ قابل فروش است. این ارقام درحالیست که در تابستان سال گذشته ارزش سهام عدالت ۵۰۰ هزار تومانی تا ۲۲ میلیون تومان هم صعود کرده بود.

با این حال اکنون کاهش ارزش سهام عدالت تنها مساله آن نیست، عدم امکان نقد شدن آن هم مورد گلایه خیلی از صاحبان سهام عدالت است.

در همین حال به نظر می‌رسد دولت و مجلس به دنبال افزایش تعداد صاحبان سهام عدالت هستند.

در هفته اخیر رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه رئیس‌جمهور موافقت خود را با طرح اختصاص سهام عدالت به جاماندگان اعلام کرده، گفته است: در فاز اول سهام عدالت به ۱۰ میلیون نفر از جاماندگان اختصاص می‌یابد.

محمدرضا پورابراهیمی به فارس توضیح داده است:‌ سال گذشته طرحی در کمیسیون اقتصادی مجلس مبنی بر اختصاص سهام عدالت به جاماندگان مطرح و تصویب شد که طرح وارد صحن مجلس هم شد، اما دولت قبلی به بهانه اینکه این طرح بار مالی دارد آن را قبول نکرد، در نتیجه بررسی آن در صحن مجلس متوقف شد. اخیراً با رئیس‌جمهور مکاتبه شد که آقای رئیسی هم این نامه را به وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه ارجاع داد و موافقت کلی خود را با اختصاص سهام عدالت به جاماندگان اعلام کرد که امیدواریم به زودی نظر وزیر اقتصاد و رئیس سازمان برنامه و بودجه اعلام شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت:‌ در گزارش کمیسیون اقتصادی مجلس سه اولویت برای اختصاص سهام عدالت در نظر گرفته شد ، اول کسانی که تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی(ره) قرار دارند، دوم ایثارگران و سوم کارگران و بازنشستگان در اولویت قرار گرفتند، کسانی که زیرپوشش بهزیستی قرار دارند، اما سهام عدالت ندارند ۱٫۷ میلیون نفر برآورد می‌شوند، کسانی که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی هستند و سهام عدالت ندارند ۲٫۳ میلیون نفر هستند، حدود دو میلیون نفر هم از ایثارگران بدون سهام عدالت، شناسایی شده و تعدادی نیز کارگر و بازنشسته از جمله کارگران ساختمانی هستند و در مجموع در فاز اول ۱۰ میلیون نفر هستند که واقعاً به سهام عدالت نیاز دارند اما سهام عدالت ندارند که از این تعداد چهار میلیون نفر فقط زیر پوشش بهزیستی و کمیته امداد قرار دارند. البته کسانی که در ۶ دهک پایین درآمدی هستند تا ۲۰ میلیون نفر هم می‌رسند، اما در فاز اول افراد زیر پوشش، بازنشستگان ، کارگران و ایثارگران ۱۰ میلیون نفر هستند که امیدواریم هر چه زودتر سهام عدالت به آنها اختصاص یابد.

پورابراهیمی تأکید کرده است: موافقت دولت برای قبول بار مالی طرح جاماندگان سهام عدالت کافی است و نیازی به ارائه لایحه از سوی دولت ندارد.

ارزش سهام عدالت به اندازه 12 متر خانه! 

دولت از مردم خواسته بود برگه‌های سهام عدالت خود را نگه دارند چراکه قرار بود سهام عدالت روزی هم قیمت خانه و زمین شود. اما مجموع کل ارزش سهام عدالت یک خانوار چهار نفره، معادل یک متر خانه در تهران است!

به گزارش تجارت‌نیوز، نه شاخص کل بورس رشد چشمگیری دارد که برگه‌های سهام عدالت قیمتی شود و نه مردم امکان نقد کردن برگه‌های سهام خود را دارند. دارایی مردم در قالب سهام عدالت حدود یک سال است که قفل شده و مردم نه امکان فروش آن را دارند و نه امیدی به افزایش ارزش آن در آینده دارند.

گزارش‌ها نشان می‌دهد ارزش سهام عدالت ۵۲۳ هزار تومانی حدود ۱۲ میلیون تومان است. ارزش سهام عدالت یک میلیون تومانی هم حدود ۲۴ میلیون تومان است. البته تنها ۶۰ درصد این مبلغ قابل فروش است.

اما با فرض اینکه بتوان کل سهام عدالت را نقد کرد، با پول آن چه می‌توان خرید؟

با سهام عدالت چه می توان خرید؟

حسن روحانی، رئیس جمهور پیشین از مردم خواسته بود سهام عدالت خود را نفروشند چون به زودی هم قیمت خانه و ملک می‌شود. اکنون قیمت سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی حدود ۱۲ میلیون تومان است. متوسط قیمت مسکن در تهران به متری ۳۱ میلیون تومان رسیده است. با این حساب یک فرد با فرض فروش کل سهام عدالت خود، همین امروز می‌تواند با کل سهام عدالت خود حدود ۳۰ سانتیمتر از یک واحد مسکونی در تهران را بخرد.

وضعیت دارندگان سهام عدالت یک میلیونی هم بهتر نیست. چون ارزش کل سهام عدالت آنها حدود ۲۴ میلیون تومان است و با این مبلغ می‌توان کمی بیش از نیم متر از یک واحد مسکونی را در تهران خرید.

ارزش کل سهام عدالت ۵۳۲ هزار تومانی یک خانوار چهار نفره ۴۸ میلیون تومان است و ارزش سهام یک میلیونی خانوار، ۹۶ میلیون تومان است. یک خانوار چهار نفره با کل ارزش سهام عدالت خود می‌تواند بین ۱.۵ تا ۳ متر از یک واحد مسکونی را در تهران بخرد.

دارندگان سهام عدالت حتی نمی‌توانند این دارایی خود را به مسکن رئیسی تبدیل کنند. حتی با فرض اینکه قرار باشد در دولت رئیسی مسکن متری سه میلیون تومان به مردم تحویل داد شود، ارزش سهام عدالت یک فرد معادل چهار متر یک واحد مسکونی ارزان است و کل ارزش سهام عدالت خانوار چهار نفره معادل خرید یک اتاق ۱۲ متری است.

این برگه‌ها در حالی قرار بود به دارایی مردم تبدیل شود که ارزش آن حتی از ارزانترین خودروی صفر موجود در بازار هم کمتر است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.