کد خبر : 9755 / /
/

هرچند رئیس سازمان برنامه و بودجه می‌گوید یارانه نقدی تاثیری در بهبود معیشت مردم نداشته اما آخرین اخبار حاکی از افزایش این مبلغ احتمالا تا پایان فصل پاییز است.

یارانه نقدی در دولت رئیسی افزایش می یابد. یارانه نقدی نخستین بار در زمان احمدی نژاد طراحی شد. یارانه نقدی به منظور کمک به اقشار محروم ایجاد شد. یارانه نقدی بیستم هر ماه واریز می شود. مبلغ و جزئیات افزایش یارانه نقدی در دولت جدید را در این خبر بخوانید. 

هرچند رئیس سازمان برنامه و بودجه می‌گوید یارانه نقدی تاثیری در بهبود معیشت مردم نداشته اما آخرین اخبار حاکی از افزایش این مبلغ احتمالا تا پایان فصل پاییز است.

یارانه نقدی از آذرماه افزایش می یابد

 مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه گفته است: با توجه به توزیع یارانه‌ها در بخش‌های مختلف آثار مثبت و اثربخشی مطلوب و قابل قبولی در بهبود سفره مردم، شاخص کلان اقتصادی و بخش تولید دیده نمی‌شود.

هرچند رئیس سازمان برنامه و بودجه می‌گوید یارانه نقدی تاثیری در بهبود معیشت مردم نداشته اما آخرین اخبار حاکی از افزایش این مبلغ احتمالا تا پایان فصل پاییز است.

روزنامه همشهری امروز نوشته است: اگرچه عده‌ای معتقدند ترکیب دولت رئیسی در کنار وعده‌های انتخاباتی او احتمال محقق‌شدن تغییرات در نظام پرداخت یارانه را جدی‌تر می‌کند اما کسری بودجه و منابع مالی مورد نیاز برای اجرای این طرح‌ها همچنان محل سؤال هستند، علاوه بر اینکه براساس اظهارات پیش از انتخابات رئیسی، احتمالا باید تا پایان فصل پاییز در انتظار وقوع تحولات یارانه‌ای بمانیم.

این روزنامه همچنین یادآوری کرده است: رئیسی در برنامه‌های انتخاباتی خود بارها به ناکافی‌ بودن مبلغ یارانه نقدی اشاره کرده بود و اکنون گفته می‌شود افزایش مبلغ یارانه یکی از برنامه‌های دولت سیزدهم است و تمامی اعضای دولت برسر اجرای آن اتفاق نظر دارند. با این‌همه پرداخت مبالغ مشابه یارانه در مرداد ماه ۱۴۰۰ نشان داد برنامه افزایش یارانه درصورتی که قرار بر اجرای آن باشد و به سبک معمول وعده‌های انتخاباتی به فراموشی سپرده نشود، ظاهرا به زمان بیشتری نیاز دارد.

اما اگر قرار بر تغییر مبالغ یارانه از آذر ماه امسال باشد، ممکن است مبلغ یارانه چقدر شود؟

در حال حاضر دو یارانه واریز می‌شود.

اولین یارانه واریزی مهر همانند ماه‌های قبل یارانه معیشتی بنزین است. طبق زمان‌بندی که از دومین مرحله واریز یارانه‌ها اجرایی شد، واریز یارانه معیشتی بنزین در روز دهم هر ماه انجام می‌شود. یعنی یارانه معیشتی مردم در مهر حدود دو هفته دیگر پرداخت می‌شود.

همچنین مبلغ این یارانه از ابتدا تاکنون بدون تغییر بوده، به نحوی که خانواده‌های یک نفره ۵۵ هزار تومان، خانواده‌های دو نفره ۱۰۳ هزار تومان، خانواده‌های سه نفره ۱۳۸ هزار تومان، خانواده‌های چهار نفره ۱۷۲ هزار تومان و خانواده‌های پنج نفره و بیشتر ۲۰۵ هزار تومان یارانه معیشتی می‌گیرند.

یارانه نقدی، دومین واریزی مهر است. این یارانه نیز براساس زمانبندی باید در روز بیستم مهر به حساب سرپرستان خانوار واریز شود.

مبلغ این یارانه نیز طی چندین سال گذشته بدون تغییر بوده، به نحوی که همه‌ی خانوارهای مشمول مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به‌ازای هر یک از اعضای خانواده دریافت می‌کنند.

با وجود چنین روندی تاکنون دو سناریو رقم دار منتشر شده است.

اولین آن مربوط به اظهارات ابراهیم رئیسی است که برای کاهش هزینه خانواده‌ها وعده داده که کارت اعتباری معیشت صادر می‌شود. بر این اساس به ازای هر یک از اعضای خانوار در سه دهک اول ۲۰۰ هزار تومان و دو دهک بعدی ۱۵۰ هزار تومان اعتبار ماهانه قرض‌الحسنه با کارمزد دو درصد تخصیص یابد.

این یارانه برای خانواده پنج نفره سه دهک اول ۲۰۰ هزار تومان و برای دهک‌های چهارم و پنجم ۱۵۰ هزار تومان به‌ازای هر نفر است. آنطور که رئیسی گفته این کمک‌های معیشتی قرار است به دولت برگردد اما او گفته به خانواری که در پرداخت اقساط مشکل داشته باشد یارانه بازپرداخت تعلق می‌گیرد.

اما دومین اظهار نظر مربوط به محسن رضایی است. پیشنهاد معاون اقتصادی رئیس‌جمهور چیست؟ محسن رضایی وقتی کاندیدای ریاست جمهوری بود گفت که یارانه‌ها را ۱۰ برابر می‌کند و ۶۰ میلیون نفر یارانه ۴۵۰ هزار تومانی می‌گیرند. بنابراین دومین سناریو در دولت به اظهارات معاون اقتصادی برمی‌گردد که به احتمال زیاد پیشنهاد افزایش ۱۰ برابری را در دولت مطرح می‌کند.

علاوه بر این، جوان‌ترین وزیر کابینه دولت رئیسی موافقت خود را با افزایش یارانه‌ها اعلام کرده است. وزیر کار از روش جدید برای شناسایی مشمولان یارانه گفته است. حجت الله عبدالملکی گفته است: قطعا این یارانه‌ای که الان پرداخت می‌شود اثر رفاهی ویژه‌ای ندارد.

جدا از بدنه دولت، در مجلس نیز زمزمه‌های در حوزه کاهش یا افزایش یارانه‌ها وجود دارد، مجلسی‌ها به دنبال این هستند که موضوع حذف یارانه‌ها را به رفراندوم بگذارند.

واکنش ها به پرداخت یارانه جدید

مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها گفته دو هزار میلیارد تومان به بهزیستی و کمیته امداد پرداخت می‌شود. به نظر می‌رسد مشمولان باید در انتظار یارانه جدید باشند اما برخی از آنها می‌گویند حتی مسنمری آنها نیز هنوز واریز نشده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها گفته دو هزار میلیارد تومان به بهزیستی و کمیته امداد پرداخت می‌شود تا فقر کاهش پیدا کند و حمایتی باشد از زنان سرپرست خانوار، کودکان کار و مددجویان.

بر اساس داده‌های مرکز آمار ایران نرخ تورم نقطه‌ای در شهریور ۱۴۰۰ به ۴۳٫۷ درصد رسیده است. این یعنی خانوارها به طور میانگین ۴۳٫۷ درصد بیشتر از شهریور ۱۳۹۹ برای یک مجموعه کالا و خدمات هزینه کرده‌اند. به عبارتی یعنی فشار هزینه‌ها روی دوش مردم بیشتر شده و در این میان اقشار کم درآمد آسیب بیشتری از این موضوع دیده‌اند.

آنطور که برخی از مشمولان بهزیستی و کمیته امداد می‌گویند افزایش مستمری در سال ۱۴۰۰ هم نتوانسته چندان به آنها کمک کند. حالا مدیرعامل سازمان هدفمندسازی یارانه‌ها از پرداختی جدید به این دو نهاد خبر داده است.

پیش از این حسین میرزایی، سخنگوی طرح حمایت معیشتی کمک‌بگیران در یک گفتگوی زنده اینستاگرامی با تجارت‌نیوز گفته بود: از ۳۴ میلیون مشمول استفاده کننده از خدمات کمک معیشتی (یارانه معیشتی کرونا) ۹ میلیون نفر از کمک‌بگیران سازمان بهزیستی و کمیته امداد امام خمینی (ره) بودند.» این یعنی احتمالا به هر نفر حدود ۲۰۰ هزار تومان تعلق می‌گیرد.

پیش‌تر تجارت‌نیوز در گزارشی به این موضوع پرداخت. در ادامه نظر برخی از کاربران را در این مورد می‌خوانید:

«۲۰۰ هزار تومان پول دو تا مرغ هم نمی‌شود.»

«خیلی‌ها را می‌شناسم کع نیازمند هستند و تحت حمایت هیچ نهادی نیستند.»

«سال گذشته دولت ۴ ماه به هرنفر ماهی صد تومان داد. به ما که خانواده چهار نفره بودیم، چیزی نداد. نظرم این است که اگر یارانه را بالا می‌برند به ما هم تعلق بگیرد. کارگر روز مزدیم و هیچ پشتوانه‌ای نداریم.»

«همه ما مشمول کمک هستیم. ازنظر اینها شخص باید جانباز ۹۸ درصد باشد تا تحت پوشش قرار گیرد!»

«برخ از کمیته یا بهزیستی حقوق می‌گیرند، تکلیف نیازمندانی که از هیچ نهادی حقوق نمی‌گیرند چیست؟»

«دو ماه است که تحت پوشش قرار گرفتم ولی تا الان یک هزار تومانی هم به من ندادند. اگر نیاز نبود که پیگیر نمی‌شدم.»

«برخی را می‌شناسم که تحت پوشش هستند که ۲۰۰ هزار تومان برای آنها کم نیست و غنیمت است.»

«حدود ده سال تحت پوشش بهزیستی اسلامشهر بودم که به دلیل وام خوداشتغالی به مبلغ ۱۵ میلیون تومان که تا قسط آخر آن را هم خودم پرداخت کردم. مستمری من را چهارسال است که قطع کردند و کلا پرونده‌ام را بستند. مستاجرم، با دوتا فرزند برای وامی که برای پول پیش خانه لازم داشتم.»

«من و همسرم باهم کار می‌کنیم و به جایی نمی‌رسیم. همه کالاها گران شده است اگر این ۲۰۰ هزار تومان را پرداخت کنند هم گوشه‌ای از زندگیمان را می‌گیرد.»

«افزایش یارانه معیشتی باید برای کارگران، از کارافتاده‌ها و اقشار ضعیف جامعه در نظر گرفته شود. الان یک ماه است همسرم بیکار شده و هیچ درآمدی نداریم.»

«این خبرها صحت ندارد. بهزیستی اعلام کرد که به مددجوی شدید و خیلی شدید حق پرستاری می‌دهند. حق پرستاری به ما ندادند، بهزیستی محل هم پاسخگو نیست. این مبالغ فقط اعلام می‌شود.»

«تحت پوشش بهزیستی کرج هستم. معلولم و مستاجر. هروقت از بهزیستی درخواست کمک کردم، یک کلمه جواب کوتاه دادند؛ بودجه نداریم که به شما کمک کنیم.

 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.