کد خبر : 4152 / /
/

پیشکسوت تیم فوتبال آنتورپ بلژیک با بیان اینکه علیرضا بیرانوند دروازه‌بان ایرانی به خاطر عدم تسلط به زبان انگلیسی به مشکل خورده است، گفت: بیرانوند دروازه‌بان خوبی خواهد بود اما نه در آنتورپ.

علیرضا بیرانوند زادهٔ ۳۰ شهریور ۱۳۷۱ است. علیرضا بیرانوند بازیکن فوتبال اهل ایران است. علیرضا بیرانوند در پست دروازه‌بان برای باشگاه فوتبال رویال آنتورپ و تیم ملی فوتبال ایران بازی می‌کند. علیرضا بیرانوند به مدت چهار فصل از ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۹ بهترین دروازه‌بان لیگ برتر ایران و نیز در فصل ۹۸–۱۳۹۷ مرد سال فوتبال ایران شد. علیرضا بیرانوند با نفت تهران از سال ۱۳۹۰ آغاز به کار کرد.

گلر سابق آنتورپ: بیرانوند نمی‌ تواند انگلیسی صحبت کند؛ آنتورپ باید دنبال دروازه بانان جدیدی باشد.

دیپورت علیرضا بیرانوند از بلژیک

ویم دی کانیک، پیشکسوت تیم فوتبال آنتورپ بلژیک با بیان اینکه علیرضا بیرانوند دروازه‌بان ایرانی به خاطر عدم تسلط به زبان انگلیسی به مشکل خورده است، گفت: بیرانوند دروازه‌بان خوبی خواهد بود اما نه در آنتورپ.

پیشکسوت تیم فوتبال آنتورپ بلژیک با بیان اینکه علیرضا بیرانوند دروازه‌بان ایرانی به خاطر عدم تسلط به زبان انگلیسی به مشکل خورده است، گفت: بیرانوند دروازه‌بان خوبی خواهد بود اما نه در آنتورپ.

علیرضا بیرانوند

علیرضا بیرانوند دروازه بان تیم ملی فوتبال ایران زمانی که پرسپولیس را به مقصد باشگاه آنتورپ بلژیک ترک کرد شاید تصور نمی‌کرد در پایان نخستین فصل حضورش در این کشور، جایگاه ثابتی در ترکیب آنتورپ نداشته باشد و نیمکت نشینی‌های متوالی را تجربه کند.

به نقل از دنیای ورزش تورنتو، فراز و نشیب در دروازه آنتورپ البته مختص بیرانوند نیست و «دی ولف» و «ژان بوتز» دو دروازه بان دیگر آنتورپ هم شرایط مشابهی را در نخستین فصل حضورشان در آنتورپ تجربه کرده‌اند.

این موضوع به سوژه‌ای برای سایت «GVA» بلژیک تبدیل شده است تا عملکرد بیرانوند، بوتز و دی ولف را در گفتگو با «ویم دی کانیک» دروازه بان پیشین آنتورپ بررسی کند. دی کانیک معتقد است هیچکدام از این سه دروازه بان کار چشمگیری انجام نداده‌اند و بهتر است این تیم را ترک کنند.

GVA در ابتدای گزارش خود نوشت: «در فاصله یک مسابقه مانده به پایان فصل می‌توان نتیجه گرفت سینان بولات (دروازه بان سابق آنتورپ) جانشین شایسته ای نداشت. ژان بوتز (۲۵ ساله)، علیرضا بیرانوند (۲۸ ساله) و دی ولف (۲۴ ساله) جا پای سینان گذاشتند ولی آنها باعث نشدند که هواداران، دروازه بان سه سال گذشته را فراموش کنند. دی کانیک دروازه بان سابق می‌گوید "شما باید قدردان بولات باشید و آنتورپ این کار را انجام نداده است". در آغاز ماه می سال ۲۰۲۰، آنتورپ و بولات پس از سه فصل و ۳۵ کلین شیت در ۱۱۷ مسابقه از هم خداحافظی کردند. بیش از یک سال بعد، ضرر و زیان هواداران تیم قرمز و سفید پوش (آنتورپ) بیش از هر زمان دیگری است که این نتیجه تغییرات مدام در دروازه است.»

یم دی کانیک گفت: «بوتز ثابت کرد که دروازه بانی در تیم موسکرون، جایی که چیزی برای از دست دادن ندارید از نظر ذهنی راحت تر از باشگاهی است که در سطوح بالاتر بازی می‌کند. بیرانوند ورزشکار فوق العاده ای است و می‌خواست این را نشان بدهد اما او انگلیسی صحبت نمی‌کند و این باعث ایجاد مشکل شده است. دی ولف پس از اینکه از تیم یوپن جدا شد، از بقیه جلو زد اما دوباره در مرحله پلی آف جای خود را واگذار کرد.»

سایت بلژیکی در ادامه گزارش خود آورده است: «ورکوترن (سرمربی فعلی آنتورپ) و مربی قبل از او ایوان لکو پنج بار دروازه بان های خود را در لیگ بلژیک تغییر دادند. گاهی اوقات این اتفاق ضروری بوده است مثلاً بعد از سال نو و مصدومیت بوتز و گاهی با تصمیمی از بالا.»

دی کانیک در این خصوص گفت: «تعویض دی ولف - بوتز در آغاز مرحله پلی آف یک حرکت عجیب بود. نمی‌توانم تصور کنم که این انتخاب ورکوترن سرمربی تیم باشد بخصوص که او پس از چند بازی ثابت توسط دی ولف نسبت به وی نظر مثبتی داشت. فکر می‌کنم مسائلی خارج از ورزش در این تصمیم دخالت داشته است؛ دقیقاً مانند آنچه که در ماه دسامبر اجازه داد بیرانوند مقابل کلاب بروژ درون دروازه بایستد (اشاره به دخالت مدیران باشگاه آنتورپ برای بازی کردن بیرانوند). دروازه بان هم این مسائل را احساس می‌کند و برای آرامش روانی اش مناسب نیست. تغییر مدام دروازه بان های آنتورپ نمایانگر ماه‌های ناآرامی در این باشگاه بود.»

دی کانیک همچنین به ذکر خاطره‌ای از دوران دروازه بانی خود در آنتورپ و مقایسه شدنش با «میشل پرودوم» دروازه بان تیم میشیلن پرداخت و اظهار کرد: «در سال ۱۹۹۸ تیم ما مانند تیم میشلن با دروازه بانی میشل پرودوم با دو امتیاز کمتر از کلاب بروژِ قهرمان، فصل را تمام کرد. گئورک کسلر مربی ما گفت که تیم آنتورپ با پرودوم قهرمان می‌شد. من در این مورد احمق نبودم. این جمله مرا تحت تاثیر قرار داد حتی اگر حاوی یک حقیقت خاص باشد.»

علیرضا بیرانوند

در حالی که دی کانیک مجبور بود آن زمان مقایسه با پرودوم را تحمل کند، دروازه بان های امروز آنتورپ بیش از هر زمان دیگری مقابل بولات مقایسه شده‌اند. بخصوص بعد از بازی متزلزل بوتز در بازی با خنک که واکنش‌هایی در شبکه‌های اجتماعی با ذکر نام بولات در پی داشت. دی کانیک ادامه داد: «شما می‌توانید خود را برابر این واکنش‌های منفی محافظت کنید اما همیشه کسی وجود دارد که به شما می‌گوید در میان هواداران چه می‌گذرد و بولات به این شکل مورد ستایش قرار گرفت. شما باید قدر بولات را می‌دانستید و آنتورپ این کار را نکرد؛ یک اشتباه فاحش.»

پیشکسوت باشگاه آنتورپ درباره اینکه کدام یک از دروازه بان های این تیم باید درون دروازه قرار بگیرند، گفت: «بوتز، بیرانوند و دی ولف مطمئناً خصوصیاتی دارند و دروازه بان خوبی خواهند بود اما نه در آنتورپ. تعجب نمی‌کنم که این باشگاه دنبال دروازه بان جدید است ولی سئوال این است که دروازه بان جدید چه کسی خواهد بود.»

 

بیوگرافی علیرضا بیرانوند

 

 
علیرضا بیرانوند متولد 30 شهریور 1371 در خرم آباد، دروازه بان است.

سالهاست دانشجوی لیسانس رشته تربیت بدنی دانشگاه سما می باشد که از کارگری به دروازه بان شماره یک ایران با 194 سانتی متر قد رسید.

 

علیرضا بیرانوند

خانواده

فرزندا اول خانوادست و چهار خواهر بنام های سرور، آرزو، سهیلا، نگین و یک برادر بنام احمدرضا دارد و اصالتا اهل روستای پشته جزایری خرم آباد می باشد.

او در خانواده عشایر به دنیا آمده و بزرگ شده است.

علاقه به فوتبال

من در خانواده ای به دنیا آمدم که از نظر مالی خیلی ضعیف بودند اما از همان ابتدای کودکی علاقه بسیار زیادی به ورزش به خصوص فوتبال داشتم.

فرار به سمت تهران

در سال 86 وقتی 15 ساله بودم از اقوام و فامیل پول کرایه ام را قرض کردم تا بتوانم به تهران بیایم، یعنی فقط سوار اتوبوس شدم تا برای فوتبال از خرم آباد به تهران بیایم.

در اتوبوس با فردی با نام حسین فیض مربی تیم وحدت آشنا شدم

او بدون گرفتن هزینه ای مرا به تیم خود برد و بعد از یکسال در سال 87 توسط مربی امیدهای نفت تهران برای نوجوانان این تیم انتخاب شدم.

از خط حمله تا دروازه بانی

بیرانوند فوتبال را با پست خط حمله آغاز کرد، اما در یکی از بازی ها بجای دروازه بان ایستاد و بخاطر خروج های نترسی که داشت برای بازی در این پست تشویق شد.

خانه عمه و کار در فست فود

زمان حضور خود در تهران، خانه عمش زندگی می کرد تا اینکه مدتی هم در چمن های دور میدان آزاد می خواید تا اینکه در یکی از فست فوت ها کار پیدا کرد.

هر روز از 6 صبح تا 12 ظهر ظرف های پیتزا رو چرب می کرد، 12 می رفت سر تمرین و دوباره بر میگشت و همانجا کارش را ادامه می داد.

کار در کارواش

بعد از کار در فست فود مدتی هم در یک کارواش کار کردم که شرایط بهتری داشت، آنجا به علت قد بلندم مسئول ماشین‌ های شاسی بلند شده بودم.

ورود به بزرگسالان نفت تهران

از سال 87 تا 91 دروازه بان جوانان نفت بود تا اینکه سال 92 وارد بزرگسالان این تیم شد و توانست بعنوان دروازه بان اول با این تیم سوم لیگ برتر شود.

او با این تیم به لیگ قهرمانان آسیا صعود کرد و تا سال 94 در این تیم بود.

حضور در پرسپولیس

سال 94 وقتی 24 ساله بود با قرارداد دو ساله به تیم پرسپولیس پیوست 

در سال 1395  با قرارداد 2 ساله به پرسپولیس پیوست او حضور بسیار موفقی در این داشت و در ادامه قرارداد خود را تا سال 1399 تمدید کرد.

ازدواج علیرضا بیرانوند و همسرش

علیرضا بیرانوند در سال 1389 وقتی 18 ساله بود ازدواج کرد که ثمره آن یک پسر بنام طاها و یک دختر بنام بارانا متولد سال 95 می باشد.

علیرضا بیرانوند

می گوید یکی از دلایل موفقیت های من، زود ازدواج کردنم بود؛ چون بعد از تمرین مجردها به تفریح می پردازند و حاشیه اطرافشان زیاد می شد.

اما من همیشه بعد از تمرین همسر و فرزندانم منتظرم هستند و مستقیم به خانه می روم.

از بچگی استقلالی بودم

از بچگی استقلال را دوست داشتم اما گذر ایام باعث شد به پرسپولیس برم، همیشه گفته ام عاشق استقلالم و از اعماق وجود این تیم را می پرستم.

از تیم ملی المپیک تا بزرگسالان

بیرانوند در سال 1391 توسط علیرضا منصوریان به تیم ملی المپیک زیر 23 سال دعوت شد و یکسال بعد در سال 92 به تیم برگسالان تیم ملی رفت.

قدرت پرتاب با دست

از ویژگی‌ های دروازه‌ بانی او می‌ توان به پرتاب دست‌ های فوق‌ العاده او در شروع مجددها اشاره کرد که بارها باعث به ثمر رسیدن گل شده است.

از 900 هزار تا 5 میلیارد

اولین قرارداد او با نوجواننا نفت برای یک فصل 900 هزار تومان اما از سال 1391 که به تیم ملی و جوانان نفت رفت برای یک فصل 2/5 میلیون می گرفت.

بعدا قرارداد او به 85 میلیون و در نهایت سال آخر حضورش در نفت 650 میلیون گرفت تا اینکه سال 1395 از پرسپولیس برای یک فصل 1 میلیارد تومان دریافتی داشت.

بر اساس اسناد منتشر شده او در فصل 97 – 98 چیزی در حدود 4/5 میلیارد تومان گرفته و احتمالا در لیگ 98 – 98 بالای 5 میلیارد مبلغ قرارداد او بوده است.

درخشش در جام جهانی 2018

بیرانوند که قبل از جام جهانی با گفتن چطوری کریس ! او را به چالش کشیده بود در جام جهانی با دفع پنالی کریستیانو رونالدو در بازی ایران و پرتغال بسیار محبوب شد.

او با دو گل خورده بهترین دروازه بان تاریخ فوتبال ایران در ادوار جام جهانی لقب گرفت و زندگی او از کارگری تا درخشش در رسانه های جهان بسیار پوشش داده شد.

علیرضا بیرانوند در کنار دخترش بارانا

علیرضا بیرانوند

اتفاق بزرگی با پنالتی رونالدو

گرفتن پنالتی رونالدو، اتفاق بزرگی نه فقط برای من بلکه برای تمام مردم ایران و کشورم بود.

بعد از گل خداداد عزیزی مقابل استرالیا در جام جهانی 1998، گرفتن پنالتی رونالدو مهمترین اتفاق فوبال ایران محسوب می شود که به آن مفتخرم.

در راه بلژیک

علیرضا بیراندوند با شروع فصل 99 بعنوان لژیونر راهی تیم آنتورپ بلژیک می شود او پیشاپیش با این تیم قرارداد سه ساله بسته است.

مبلغ قرارداد وی با این تیم برای فصل اول 600 هزار یورو (9 میلیارد تومان)، فصل دوم 700 هزار و سال سوم 800 هزار یورور خواهد بود.

به این ترتیب جمعا رقمی بالای 30 میلیارد تومان دریافت خواهد کرد.

مشکل زبان

بلژیکی ها به زبان های هلندی و فرانسوی صحبت می کنند که برای من خیلی دشوار است.

در 8 – 9 سال اخیر هم در تیم ملی مربیانی با زبان های مختلف داشتم و هنوز جپ و راستم را به زور به انگلیسی یاد گرفتم.

عکس ماشین علیرضا بیرانوند

علیرضا بیرانوند

تهیه فیلم زندگی نامه

علیرضا بیرانوند نیازی به مجسمه ندارم اما یک شرکت بزرگ در حال ساخت فیلم زندگینامه من است و فکر می کنم اتفاق خیلی بزرگی برای جوانان می افتد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار