کد خبر : 19775 / /
/

بازنشستگان تامین اجتماعی | حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی | متناسب سازی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

دولت چه تصمیم برای حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی گرفته است؟!

حقوق بازنشستگان امسال با افزایش اندکی مواجه شد. افزایش اندک حقوق بازنشستگان با نارضایتی بازنشستگان همراه شد. رئیس سازمان تامین اجتماعی معتقد است که مشکلی در پرداخت حقوق بازنشستگان نداریم.  هر ضریب افزایشی که درباره حقوق بازنشستگان اعمال می‌شود، به آن همسان‌سازی صورت گرفته نیز اصابت می‌کند.اخبار مربوط به حقوق بازنشستگان را در خبر روز دنبال کنید. 

حقوق بازنشستگان

تصمیم نهایی دولت درباره حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی

برای سال ۱۴۰۱ سازمان تامین اجتماعی قصد داشت مستمری بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر خود را به اندازه ۳۸ درصد افزایش دهد، اما با مداخله هیات دولت میزان این افزایش در حد ۱۰ درصد محدود شد.

اما به دنبال اعتراض بازنشستگان به این موضوع، روز چهارشنبه هفته گذشته محمدباقر قالیباف، رییس مجلس در نامه‌ای مصوبه هیات دولت درباره حقوق بازنشستگان را مغایر با قانون تشخیص داد.

در همین رابطه سید ابراهیم رییسی، رییس‌جمهور دیروز در جریان جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی، دستور رسیدگی به حقوق بازنشستگان را داد.

به نظر می‌رسد این دستور رییس دولت سیزدهم واکنشی باشد به ابلاغ رسمی ابطال مصوبات اخیر هیات دولت در خصوص افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و حق مسکن کارگری که هفته گذشته از سوی محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی صورت گرفت.

او با تاکید بر این‌که بررسی موضوع حقوق بازنشستگان در مسیرهای کارشناسی قرار دارد، بخش‌های مرتبط با این موضوع را مکلف کرد که هر چه سریع‌تر تصمیمات موثر و منطبق با قانون و به نفع معیشت بازنشستگان، در مسیر ابلاغ و اجرا قرار گیرد.

دیروز همچنین سازمان تامین‌ اجتماعی با انتشار اطلاعیه‌ای در زمینه تعیین تکلیف حقوق بازنشستگان سایر سطوح و متوسط بگیران صندوق این سازمان، از نظر مساعد دولت درباره افزایش حقوق این دسته بازنشستگان خبر داد.

در این اطلاعیه آمده است: با نظر مساعد دولت مردمی، پیشنهاد این سازمان درباره سایر سطوح مستمری‌بگیران سازمان تامین‌اجتماعی، در دستور کار دولت قرار گرفته و به زودی اعلام می‌شود.

حقوق بازنشستگان چقدر افزایش می‌یابد؟

حیدری در ادامه می افزاید: اما با تمدید قانون برنامه ششم توسعه، یعنی متناسب‌سازی یک بار دیگر باید برای جمعیت ۳٫۶ میلیون نفری بیمه‌شدگان این سازمان عملیاتی شود. این یعنی دولت باید یکبار دیگر برای کل این جمعیت منابع مالی لازم را پیش‌بینی کند.

به اعتقاد حیدری تاثیر این افزایش چیزی معادل ۲۰ درصد ارزش حقوق‌ کنونی عموم بازنشستگان حداقل‌بگیر و غیر حداقل‌بگیر خواهد بود که به مراتب تاثیر آن از افزایش ۵ درصدی حقوق بازنشستگان غیر حداقل‌بگیر بیشتر است.

برنامه متناسب‌سازی حقوق بازنشستگان، به عنوان بخشی از برنامه ششم توسعه، از انتهای سال ۹۹ تا سال ۱۴۰۰ در سازمان تامین اجتماعی عملیاتی شد. دولت اجرای بخشی از آن را نیز در ارتباط با مستمری‌بگیران غیر حداقلی‌بگیر، به سال ۱۴۰۱ موکول کرده است.

اگر مجلس با تمدید اجرای این برنامه برای سال ۱۴۰۱ موافقت نکرده بود، تعهدات سازمان در حد همان ۲۵ درصد معوقه باقی می‌ماند. اما به دلیل این تمدید حالا انتظار می‌رود که مدیریت دولتی این سازمان یکبار دیگر برای اجرای کامل و دوباره طرح متناسب‌سازی تامین منابع کند.

این توقع گرچه منشا و مبنای قانونی دارد اما به دلیل مقاومتی که دولت دربرابر افزایش ۳۸ درصدی حقوق بازنشستگان غیر حداقلی‌بگیر از خود نشان داده است، کمی بعید و تحقق نشدنی به نظر می‌رسد.

سخت و دشوار بودن تحقق چنین مطالبه‌ای زمانی بیشتر به چشم می‌آید که به یادبیاوریم بهمن سال گذشته دولت لایحه موسوم به دائمی شدن متناسب‌سازی را به دلیل مسائل مالی از مجلس پس گرفت.

وعده مسئولان برای ‌افزایش حقوق کارگران بازنشسته

جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی با انتقاد از عدم افزایش حقوقشان، ‌خواستار توجه ویژه دولت به این موضوع شدند

به گزارش خبرگزاری‌تسنیم از همدان، جمعی از باز‌نشستگان تامین اجتماعی در استان همدان نسبت به عدم ‌افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر گلایه داشتند و خواستار توجه ویژه دولت به این موضوع شدند. ‌کارگران بازنشسته با ابراز نارضایتی از مبلغ حقوق دریافتی خود ‌می‌گفتند نمی‌توانیم با این حقوق از عهده مخارج زندگی بربیاییم. چرا که حقوق 7 میلیونی کفاف هزینه‌های  زندگی‌ را نمی‌دهد.

جواد جمور، مدیرکل تامین اجتماعی استان همدان در جمع بازنشستگان اظهار داشت: پیگیر حق و حقوق بازنشستگان عزیز هستیم و با توجه به اینکه این مشکل کشوری است، همسو با استان‌های دیگر حرکت می‌کنیم.

وی با تاکید بر اینکه مشکلات بازنشستگان را به گوش مسئولان کشوری رساندیم، تصریح کرد: با مسئولان استانی و نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی هم جلساتی برگزار کردیم و قول مساعدت گرفتیم.

مدیرکل تامین اجتماعی استان همدان گفت: از زمانی که مواردی در بحث حقوق و دریافتی‌ها از سوی بازنشستگان مطرح شد، رئیس جمهور محترم هم دستور بررسی و رسیدگی به مطالبات افراد دادند.

جمور ضمن تاکید بر اینکه حقوق همه براساس قانون پیگیری خواهد شد افزود: پیگیری مطالبات بازنشستگان وظیفه ما است، چه خودشان به اینجا بیایند و پیگیری کنند، چه در این جا حاضر نباشند.

به زودی مطالبات بازنشستگان محقق می‌شود

حجت‌الاسلام احمدحسین فلاحی، نماینده مردم همدان در مجلس در گفت وگو با خبرنگار تسنیم با بیان اینکه بازنشستگان تامین اجتماعی ‌صبوری کنند چرا که به زودی به مطالباتشان می‌رسند، گفت: قرار است حقوق بازنشستگان اصلاح شود و به افزایش 38 درصدی برسد، ‌صندوق تامین اجتماعی از دولت قبلی 80 هزار میلیارد بدهی داشت که اخیرا پرداخت شده است‌.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.