کد خبر : 12901 / /
/

سهام عدالت| ارزش سهام عدالت| آزادسازی سهام عدالت

اکبر حیدری در پاسخ به این پرسش که برای وصول سود عملکرد سال 99 سهام عدالت چه اقدامی انجام شده است اظهارداشت: هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده اما مقرر شده است کارگروه ویژه‌ای از سوی شورای عالی بورس و سازمان بورس در هفته آینده تشکیل شود

سهام عدالت در اردیبهشت 99 آزادسازی شد. ارزش سهام عدالت  علی رغم اینکه در ابتدا زیاد بود به مرور کاهش یافته است. فروش کامل سهام عدالت همچنان ممنوع است. وضعیت سهام عدالت هنوز در ابهام به سر می برد. آخرین اخبار درباره  سهام عدالت را در «خبر روز» دنبال کنید.

وصول سهام عدالت

 اکبر حیدری در پاسخ به این پرسش که برای وصول سود عملکرد سال 99 سهام عدالت چه اقدامی انجام شده است اظهارداشت: هنوز تصمیم قطعی گرفته نشده اما مقرر شده است کارگروه ویژه‌ای از سوی شورای عالی بورس و سازمان بورس در هفته آینده تشکیل شود که کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت هم در این کارگروه حضور خواهند داشت.

وی گفت:‌ کارگروه ویژه وظیفه وصول سود عملکرد شرکت‌های سرمایه‌پذیر عدالت را بر عهده خواهند داشت و باید به‌صورت مناسب و در اسرع وقت این سود به حساب دارندگان سهام عدالت و ذی‌نفعان واریز شود.

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت گفت:‌ فرآیند وصول سود سهام عدالت و توزیع آن بین سهامداران با فرآیند معاملاتی‌شدن سهام عدالت از هم جداست در سال‌های قبل هم که هنوز سهام عدالت آزاد نشده بود سود شرکت‌ها وصول و توسط سازمان خصوصی‌سازی بین سهامداران عدالت توزیع می‌شد و این تفاوت نمی‌کند که سهامدار عدالت روش مدیریت مستقیم یا غیرمستقیم را انتخاب کرده باشد یا سهام عدالت در پرتفوی او قرار داشته یا نشان داده نشود تا زمانی که کسانی سهام عدالت دارند سود عملکرد شرکت‌ها توسط کارگروه وصول و به حساب‌شان واریز می‌شود.

حیدری در پاسخ به این سوال که نحوه توزیع سود سهام عدالت چگونه خواهد بود، گفت:‌ سال گذشته سود سهام عدالت مربوط به عملکرد سال 98 وصول شد اما توزیع آن طبق اعلام سازمان خصوصی‌سازی به جز سود شرکت مخابرات، سود بقیه شرکت‌های سرمایه‌پذیر عدالت بین سهامداران توزیع شد.

وی افزود: امسال هم این کارگروه بعد از تشکیل تلاش خواهد کرد سود شرکت‌ها را جمع‌آوری و به صورت متمرکز از طریق سامانه خصوصی‌سازی یا سامانه شرکت‌ سپرده‌گذاری مرکزی یا سجام واریز کند و همچنین دو بانک اعلام کردند بدون دریافت کارمزد و هزینه حاضر به توزیع سود سهامداران عدالت هستند.

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت گفت:‌ به هر حال طبق قانون تا پایان سال جاری برای واریز سود عملکرد سال 99 شرکت‌های سرمایه‌پذیر عدالت مهلت وجود دارد.

حیدری همچنین گفت: کارگروه ویژه‌ای که برای سهام عدالت با مصوبه شورای عالی بورس تشکیل می‌شود قرار است علاوه بر آن آیین‌نامه اجرایی آزادسازی سهام عدالت را هم مورد بررسی و تجدیدنظر قرار دهد که بر اساس قانون اصل 44 و فرمان 8‌بندی مقام معظم رهبری در سال 85 آئین‌نامه اجرایی آزادسازی سهام عدالت را با دقت و بر اساس صرفه و صلاح سهامداران اصلاح کنند.

وی این خبر را هم داد: در حال حاضر 28 شرکت استانی سهام عدالت در بورس پذیرش شده‌اند و فقط 3 شرکت سرمایه‌گذاری استان تهران، البرز و سمنان باقی مانده است که فعلا کل فرآیند سهام عدالت متوقف مانده و باید کارگروهی که تشکیل می‌شود در مورد آن تصمیم بگیرد.

پیش بینی ارزش سهام عدالت

 پایداری جهت مثبت شاخص بورس متاثر از توان فروشندگان در معاملات روز دوشنبه لغزنده ارزیابی می شود.

معاملات بازار سهام در روز دوشنبه یک روز حساس را آغاز می کند اما به نظر می رسد که فشارها در سمت فروش شاخص را دوباه در شرایط کنونی قرمز رنگ کند.

در معاملات روز یکشنبه اتفاق خاصی نیفتاد اما جهت شاخص تغییر کرد و شاخص سبزرنگ شد اما در معاملات روز دوشنبه با توجه به توان سمت عرضه در بازار سهام شاخص احتمالا دوباره با بازگشت به مسیر نزولی در کانال 1.3 میلیون حرکت روبه عقب داشته باشد.

شاخص های عملکرد بورس به نفع فروشندگان

خروج پول حقیقی ها که البته از شدت آن کاسته شده و تداوم پایین باقی ماندن ارزش معاملات خُرد باعث شده که همچنان ارزیابی ها به نفع خریداران نباشد. آنچه معاملات روز دوشنبه را تحت تاثیر قرار می دهد، توان فروشندگان، تردید خریداران و سیگنال های جدید از مذاکرات وین خواهد بود.

بازار در شرایط کنونی با هیجان روبه روست و البته نمی توان انتظار داشت که خریداران دوباره با قدرت در سمت تقاضا حاضر شوند. تردید و ابهام در شرایط بی اعتمادی بورس بازان را بسیار مردد کرده و پول های داغی که بازار را تحت تاثیر قرار دهد، نیز در بازار وجود ندارد، به همین دلیل بازار سهام در وضعیتی به سر می برد که خریداران همچنان ممکن است بازی را واگذار کنند.

 شاخص بورس نزولی می شود

تازه ترین نظرسنجی اقتصادنیوز نشان می دهد که فروشندگان دوباره به دنبال شکستن جهت مثبت شاخص هستند و در صورتی که دوباره فروش ها روبه جلو شود، شاخص احتمالا به نیمه اول کانال 1.3 وارد میشود.

البته به نظر می رسد جدال عرضه و تقاضا فعلا با نوسان بالا شکل نگیرد، با توجه به تعطیلات سال جدید میلادی و انتظار بازارها برای از سرگیری مذاکرات برجامی وین، احتمالاً تقابل عرضه و تقاضا در روز دوشنبه شاخص را چندان تغییر ندهد. هر چند که فعال شدن فروشندگان میتوانند شدت نزولی شدن شاخص را بیشتر کند. 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.