کد خبر : 15880 / /
/

قیمت خودرو در طول یکسال گذشته به دلیل تصمیمات و سیگنال‌هایی که به بازار خودروی کشور ارسال می‌شد، همراه با نوسانات زیادی بود.

قیمت پراید گران شد. قیمت پراید بعد از عید بالا رفت. قیمت پراید در سالهای اخیر نوسان زیادی تجربه کرده است. قیمت پراید در یکسال گذشته رشد قابل توجهی داشته. جزئیات قیمت پراید را در این خبر می خوانید.

جدیدترین قیمت پراید در بازار

قیمت خودرو در ماه‌های گذشته توجه به رکود تورمی حاکم در بازار خودروی کشور با تغییراتی همراه شد. خودروی پراید در یک‌سال گذشته چقدر گران شد؟

قیمت خودرو در طول یکسال گذشته به دلیل تصمیمات و سیگنال‌هایی که به بازار خودروی کشور ارسال می‌شد، همراه با نوسانات زیادی بود.

پراید یکی از خودروهایی است که با توجه به توقف تولید آن، در بازار خریدار زیادی دارد.

پراید ۱۵۱ در بازار خودروی کشور در ۲۰ فروردین سال گذشته، ۱۵۹ میلیون تومان به فروش می‌رسید. اما امسال به ۱۶۸ میلیون تومان رسید. یعنی ۵٫۶۶ درصد رشد قیمت.

پراید ۱۱۱ نیز ۲۰ فروردین سال گذشته ۱۸۶ میلیون تومان بود. اما در ۱۴۰۱ به قیمت ۱۹۰ میلیون تومان رسید. میزان تغییر قیمت این خودرو نسبت به سال گذشته ۲٫۶۹ درصد است.

قیمت پراید

قیمت پراید| علت نوسان قیمتی چه بود؟

یکی از سیگنال‌های تاثیرگذار در بازار بحث واردات خودرو و ابهامات موجود در تصمیم‌گیری‌ها بود. البته همچنان زمزمه‌هایی از آزادسازی واردات خودرو به کشور به گوش می‌رسد. در نتیجه همچنان بحث واردات خودرو به کشور یکی از عاملان تاثیرگذار در قیمت‌ها است.

بلاتکلیفی‌هایی نیز در خرید و فروش خودرو در بازار وجود داشت. مذاکرات وین و دست نگه داشتن خریداران برای خرید خودرو، یک عامل مهم رکود تورمی بازار بود. اما به نظر میرسد که با توجه به طولانی شدن فرایند مذاکرات، تاثیر این عامل بر بازار خودرو کاهش یافته است.

عامل مهمی که در افزایش قیمت خودرو در یک‌سال گذشته نقش داشت نوسانات نرخ دلار بود. البته در بازار خودروی کشور مشاهده شد که همراه با افزایش دلار قیمت خودرو نیز افزایشی می‌شد. اما با کاهش نرخ دلار ریزشی در قیمت‌ها دیده نمی‌شد.

در مورد پراید، توقف تولید برخی از انواع آن نیز بر افزایش قیمت اثرگذار بوده است.

با پول پراید چه خودروهایی می‌توان خرید؟

با توجه به اینکه قیمت دلار به ۲۷ هزار تومان رسیده است، پراید نیز حدودا شش هزار دلار قیمت دارد. خودروهای خارجی مانند فورد فیستا، فولکس واگن گلف، تویوتا یاریس، مزدا۲ و رنو داچیا از جمله خودروهای صفر کیلومتر با قیمت زیر ۱۰ هزار دلاری در جهان هستند. این خودروها را در کشورهای دیگر می‌توان آنها را خریداری کرد. البته خودروهای کارکرده آنها به زیر شش هزار دلار می‌رسد. (ایران‌جیب)

چرا خودرو گران شد؟

 

 سعید موتمنی رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران در مورد دلایل افزایش قیمت خودرو‌ در روزهای اخیر، گفت: افزایش قیمت خودرو در روزهای اخیر دلایل متعددی دارد، اما یکی از دلایل آن کاهش عرضه خودرو از سوی خودروسازان به بازار است. 

وی افزود: در روزهای اخیر نسبت به اواخر سال گذشته عرضه خودرو توسط خودروسازان کاهش یافته است و همین موضوع بر افزایش قیمت خودرو در بازار تاثیر گذاشته است. 

 نوسان نرخ ارز عامل افزایش قیمت خودرو

رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو اظهار داشت: نوسانات ارزی و همچنین مباحث مطرح شده در رابطه با ممنوعیت واردات خودرو نیز بر افزایش قیمت خودرو در روزهای اخیر موثر بوده است. 

موتمنی بیان داشت: اگرچه خودرو یک کالای مصرفی است، اما با توجه به وضعیت تولید و عرضه در مبادلات ما یک کالای سرمایه‌ای قلمداد می‌شود، بنابراین تغییرات نرخ ارز بر قیمت آن موثر است و با کاهش یا افزایش قیمت شاهد تغییرات قیمت در این کالا هستیم. 

اختلاف 22 میلیون تومانی خودروهای مدل 1401 نسبت به مدل 1400

وی همچنین به تقاضای بیشتر برای خودروهای مدل 1401 اشاره کرد و گفت: در روزهای نخست سال اختلاف قیمت خودروهای مدل 1401 با خودروهای مدل 1400 حدود 15 تا 16 میلیون تومان بود که این اختلاف قیمت اکنون بین 20 تا 22 میلیون تومان است. 

رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو اظهار داشت: برخی از خریداران خودرو در انتظار ورود خودروهای مدل 1401 به بازار بودند بنابراین تقاضا خرید این خودرو در بازار افزایش یافته است و افزایش تقاضا نیست باعث افزایش قیمت این خودروها شده است. 

وی افزود: اگرچه تقاضا خرید خودرو در بازار زیاد نیست، اما تقاضا نسبت به عرضه بیشتر است و همین موضوع نیز منجر به افزایش قیمت‌ها و اختلاف قیمت بازار و کارخانه می‌شود. 

موتمنی اظهار داشت: آشفتگی و نابسامانی در بازار خودرو از اواخر سال 97 یعنی از زمانی که عرضه خودرو به بازار کم شده، ایجاد شده است. 

وی افزود: سال گذشته قرار بود یک میلیون دستگاه خودرو در کشور تولید شود اما تولید آن حدود 800 هزار دستگاه بود. نیاز کشور به خودرو سالانه یک میلیون دستگاه است بنابراین وقتی تقاضای مورد نیاز تامین نمی‌شود واسطه‌گری هم افزایش می‌یابد.  

 واردات خودرو قیمت‌ها را متعادل می‌کند

وی بیان داشت: اگر نمی‌توان نیاز بازار را تامین کرد باید اجازه واردات را بدهند زیرا با تامین نیاز بازار می‌توان تعادل قیمت را در بازار ایجاد کرد. 

وی با بیان اینکه قیمت کارخانه‌ای خودرو 206 تیپ 2 حدود 149 میلیون تومان است ، گفت: این درحالی است که این خودرو در بازار به قیمت 287 میلیون تومان عرضه می‌شود. 

وی گفت: بر اثر عرضه کم خودرو قیمت خودرو کارخانه‌ای و قیمت خودرو در بازار حدود 120 میلیون تومان تفاوت دارد و مشتری مجبور به پرداخت هزینه بیشتر است. 

موتمنی اظهار داشت: وقتی نیاز بازار تامین نمی‌شود در نتیجه مصرف کننده نهایی باید هزینه زیادی بپردازد و این در حالی است که می‌تواند با واردات خودرو بازار خودرو را متعادل کرد. 

وی در پاسخ به این سوال که در پایان سال گذشته مدیران دو خودرو سازی بزرگ کشور اعلام کردند که عرضه خودرو به بازار را افزایش می‌دهند، آیا افزایش عرضه در بازار مشهود است، گفت: خیر اثری از افزایش عرضه خودرو در بازار مشاهده نمی‌شود، زیرا اگر افزایش عرضه صورت گرفته بود، قیمت‌ خودرو افزایش نمی‌یافت. 

وی گفت: در روزهای اخیر نیز عرضه خودرو نسبت به اواخر سال گذشته از سوی خودروسازان کاهش یافته است و همان طور که اشاره شد این موضوع نیز یکی از دلایل افزایش قیمت خودرو است. 

رئیس اتحادیه صنف نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو بیان داشت: در مجموع قیمت خودروهایی مانند پژو پارس، 206، کوئیک نسبت به اواخر سال گذشته حدود 10 تا 20 میلیون تومان و خودروهایی مانند پراید 111 و پراید 131 نیز حدود 4 تا 5 میلیون افزایش یافته است. 

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.