کد خبر : 16282 / /
/

پراید ۱۳۱ نیز به قیمت ۱۶۹میلیون تومان رسید.

 

قیمت خودرو دچار نوسان شد. قیمت خودرو در سالهای اخیر به شدت گران شده است. نوسان قیمت خودرو ادامه دارد. قیمت خودرو داخلی امروز دوم اردیبهشت دچار تغییراتی شده است. قیمت خودرو صفر داخلی امروز دوم اردیبهشت ۱۴۰۱ در بازار ایران به شرح زیر است:

نوسانات قیمت خودرو امروز 2 اردیبهشت

قیمت خودرو از ابتدای سال ۱۴۰۱ با نوساناتی همراه بود. آیا این نوسانات در بازار خودروی کشور ادامه‌دار است؟

قیمت خودرو صفر داخلی در روز دوم اردیبهشت ۱۴۰۱ با توجه به آمارها و قیمت روزانه سایت دیوار با تغییراتی همراه است.

قیمت خودرو صفر داخلی امروز دوم اردیبهشت ۱۴۰۱ در بازار ایران به شرح زیر است:

خودروی پراید ۱۱۱ به ۲۰۱ میلیون تومان رسید.

پراید ۱۳۱ نیز به قیمت ۱۶۹میلیون تومان رسید.

خودروی دنا پلاس اتوماتیک مدل  ۱۴۰۰ هم‌اکنون در قیمت ۴۷۴ میلیون تومان در بازار خودروی کشور موجود است. اما دنا معمولی به ۳۶۸ میلیون تومان رسید.

قیمت خودروهای پرطرفدار

نرخ خودرو تیبا هاچ بک پلاس به ۳۱۳ میلیون تومان رسید.

پژو ۲۰۶ تیپ دو به قیمت ۲۸۷ میلیون رسید. پژو ۲۰۶ تیپ پنج به ۳۳۵ میلیون تومان رسید.

بابک صدرایی، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز در رابطه با تاثیر قیمت‌گذاری ذستوری دولت در شرایط افزایش هزینه‌ها می‌‌‌گوید: اگر دولت دستوری عمل کند، خودروساز مجبور به کاهش تولید و عرضه قطره‌چکانی خودرو به بازار می‌شود.

او ادامه داد: در این شرایط رانت بیشتر در کشور شکل می‌گیرد و بازار سیاه نیز بیشتر می‌شود. پس دستوری عمل کردن نتیجه‌ای نخواهد داشت.

صدرایی گفت: به نظر می‌رسد با افزایش قیمت محصولات به دلیل انباشت هزینه‌ها، تاثیری در کیفیت خودروها نداشته باشد و خودروها با کیفیت قبلی تولید شوند.

قیمت خودرو

 وزارت صمت آماده اجرایی کردن واردات خودرو؛ به شرط صدور مجوز بالادستی‌ها

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: نگاه وزارت صمت به واردات خودرو برای تنظیم بازار مثبت است.

منوچهر منطقی با تشریح برنامه‌های وزارت صمت در صنعت خودرو افزود: یکی از مواردی که به کاهش تقاضاهای کاذب در بازار خودرو می‌انجامد، واردات خودرو است. بنابراین برای تنظیم بازار خودرو به واردات به دید مثبت نگاه می‌کنیم.

وی بابیان این‌که قواعد لازم برای واردات خودرو در حال تنظیم است، تصریح کرد: یکی از ابزارهایی که قانون‌گذار در اختیار ما گذاشته واردات است و باید از این ابزار استفاده مفید کنیم. بنابراین هر زمان نهادهای بالادستی اجازه دهند کار را اجرایی خواهیم کرد.

منطقی در مورد واگذاری سهام دولتی خودروسازان نیز توضیح داد: یکی از محورهای دستورالعمل هشت ماده‌ای رئیس‌جمهوری به وزیر صمت، واگذاری سهام دولتی شرکت‌های خودروسازی بزرگ است و یک دوره زمانی نیز برای آن پیش‌بینی‌شده است.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: اقدامات لازم در این خصوص آغاز و تمام موانع شناسایی‌شده است و در حال رفع آن‌ها هستیم؛ بنابراین در دوره زمانی موردنظر (۶ ماهه) این اتفاق خواهد افتاد.

وی با اشاره به هدف‌گذاری امسال برای تولید ۱.۵ میلیون دستگاه خودرو برای ایجاد تعادل میان عرضه، گفت: پیش‌ از این موضوع تأمین قطعات به علت مسئله ریزتراشه‌ها در دنیا مشکلاتی داشت، اما اکنون این مشکل حل‌شده و خودروسازان دنیا افزایش تولید دارند.

منطقی با تأکید بر این‌که ریزتراشه‌ها و قطعات باید به‌صورت دقیق تأمین شوند، تصریح کرد: در این زمینه موضوع تأمین نقدینگی بسیار مهم است که خوشبختانه با بسته حمایتی دولت، هزینه آن تا حدی جبران می‌شود.

معاون صنایع حمل‌ونقل وزارت صنعت، معدن و تجارت با تأکید بر این‌که خودروسازان نباید اجازه تولید خودرو ناقص را بدهند، اضافه کرد: سعی داریم خودروهایی که تولید می‌شود و مستقیم به‌دست متقاضی می‌رسد بیشتر شود تا چیزی به‌عنوان خودروی ناقص نداشته باشیم.

منطقی در خصوص پرداخت بدهی خودروسازان به قطعه سازان یادآور شد: اسفند ماه سال گذشته در یک دوره پرداخت‌های بالای ۱۲۰ روز به قطعه سازان کاهش‌یافته بود. وزارت صمت در این خصوص مواردی را دنبال می‌کند، نخست این‌که پول قطعه سازان منصفانه داده شود، دوم این‌که با روش مدیریت نقدینگی خودروسازان و با نظارت وزارت صمت، پرداخت‌های خودروسازان به قطعه سازان به‌اندازه نرمال برسد.

منتظر گرانی خودرو باشید

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین ،  روند افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو از زمان بازگشایی بازارها در اواسط فروردین ماه شدت بیشتری گرفته است به طوری که در بین خودروهای پراید مدل ۱۱۱ آن از ۱۸۶ میلیون تومان در اواسط فروردین ماه امروز به ۱۹۸ میلیون تومان رسیده است و در بین خودروهای پژو نیز ۲۰۶ تیپ ۲ مدل ۱۴۰۱ از اواسط فروردین ماه تا امروز ۱۹ میلیون تومان گران شده است و این خودرو در حال حاضر ۲۹۷ میلیون تومان قیمت خورده است.

آرامش نسبی در بازار دلار /بی توجهی بازار سکه به قیمت طلا

این افزایش قیمت‌ها به طور گسترده در بازار خودرو رخ داده است به طوری که خودروهای شاهین در این بازه زمانی به طور متوسط ۱۸ میلیون تومان گران شدند و خودروهای فیدلیتی نیز در این مدت افزایش قیمت ۸۰ میلیون تومان راتجربه کرده‌اند.

امیرحسین کاکایی، کارشناس صنعت خودرو و عضو هیات علمی دانشگاه علم و صنعت، در گفت و گو با خبرنگار خبرآنلاین و در خصوص دلایل خیز قیمت‌ها در بازار خودرو در روزهای اخیر گفت: دلایل افزایش قیمت خودرو خیلی واضح است و بنده تعجب می کنم از مسئولینی که از این افزایش قیمت‌ها شگفت زده می‌شوند؛ افزایش دستمزد ۵۰ درصدی، افزایش تعرفه‌ها که برای خودرو معادل ۴ تا ۱۵ درصد افزایش هزینه ایجاد خواهد کرد و توقف واردات خودرو از جمله عوامل دستوری بودند که منجر به بالا رفتن قیمت‌ها پس از پایان تعطیلات عید و بازگشایی بازارها شدند.

خودروهای ارزان قیمت بیشتر گران خواهند شد

وی در ادامه افزود: در هفته های اخیر خبرهای بدی از وین می رسد و در نتیجه قول هایی که برای بهبود بازار خودرو داده بودند زیر سوال رفته است و از طرف دیگر اقتصاد کلان نیز با توجه به مذاکرات وین ناامید کننده است و می توان نتیجه گرفت که سرمایه گذاران مشکل پیدا کرده اند و بازار سرمایه نیز دچار مشکل شده است از طرف دیگر گفته شد که خرید و فروش ارز به صورت شخصی غیرقانونی و قاچاق است و انواع مالیات را برای آن در نظر گرفته اند و سرمایه گذاری در بازار مسکن نیز به پول هنگفتی نیاز دارد در نتیجه بازار خودرو بهترین بازار سرمایه گذاری برای افرادی است که بین ۱۰۰ تا یک میلیارد تومان پول دارند و در نتیجه این اتفاق خودروهای ارزان تر بیشتر گران می شود و این اتفاق نیز افتاده است و تا زمانی که بازارهای دیگر بهبود پیدا نکنند و اخبار خوبی از وین نرسد قیمت خودرو به پیشروی ادامه خواهد داد.

چرا مسئولان از رشد قیمت‌ها شگفت زده می‌شوند؟/ منتظر گرانی بیشتر خودرو باشید

  خودرو تا پایان سال ۴۰ درصد گران خواهد شد

کاکایی در ادامه افزود: قول هایی که وزیر محترم برای تولید خودرو داده بودند نیز اجرا نشد و امسال نیز قول های فضایی دادند که مردم با توجه به آنچه تاکنون دیده‌اند این قول ها را قضاوت می کنند در نتیجه رفتار بازار بسیار ساده و طبیعی است؛ بودجه ای که امسال طراحی شده است از ابتدای سال در حال تزریق نقدینگی به جامعه است و ابزارهای لازم برای کنترل نقدینگی وجود ندارد و این نقدینگی باید جایی سرمایه گذاری شود و در حال حاضر بهترین بازار برای سرمایه گذاری بازار خودرو است چراکه سکه و ارز بسیار تحت کنترل است و معلوم نیست چه روندی را پیش خواهد گرفت اما هر انسان عاقلی در ایران این را می داند که اگر خودرویی را در ابتدای سال خریداری کند تا انتهای سال قیمت آن حداقل ۴۰ درصد بالا خواهد رفت چراکه بودجه کشور ۴۰ درصد تورم دارد و به هر حال این اتفاق خواهد افتاد.

این کارشناس صنعت خودرو در ادامه افزود: اگر از مذاکرات وین اخبار خوبی بیرون بیاید این امکان وجود دارد که از هیجانات بازار کمی کاسته شود از طرفی مردم دیگر به بازار سرمایه اطمینانی ندارند و حتی اگر مثبت شود برای سرمایه گذاری به سمت آن جذب نمی شوند و افراد حقیقی برای سرمایه گذاری به دنبال جای مطمئنی هستند که حداقل از ارزش سرمایه های آنها کاسته نشود.

مذاکرات وین حریف گرانی در بازار خودرو نخواهد شد

امیرحسین کاکایی در ادامه و در پاسخ به این پرسش که به نتیجه رسیدن مذاکرات وین چقدر در کاهس قیمت‌ها و آرام گرفتن هیجانات در بازار خودرو کمک خواهد کرد؛ گفت: براورد اقتصاددانان این است که بودجه امسال حداقل ۴۰ درصد تورم دارد و بنده اعتقاد دارم که اگر اخبار خوبی از مذاکرات وین به گوش برسد هیجانات در بازار خودرو کنترل خواهد شد اما منجر نخواهد شد که قیمت ها افت پیدا کنند.

وی در ادامه گفت: در سال گذشته همزمان با بالا رفتن قیمت‌ها رکود شدید در بازار خودرو حاکم بود چراکه همه امیدوار بودند که تولید افزایش پیدا کند و قیمت ارز نیز کاهش پیدا کند و خود وزیر نیز گفته بود که قیمت ها در ابتدای سال ۱۵ درصد پایین خواهد آمد اما حال با گذشته ۶ ماه از روی کار آمدن دولت سیزدهم و وضعیت ناامیدکننده مذاکرات وین این قیمت‌ها به راحتی پایین نخواهد آمد و نرخ رشد نیز در حال حاضر آدم را متعجب می کند و اگر اخبار خوبی از وین بیاید مقداری هیجانات کاهش پیدا خواهد کرد و به غیر از ارزش ریال که در حال کاهش است عوامل متعددی در بازار خودرو تاثیر گذار است که نمی گذارد قیمت خودرو پایین بیاید.

کاکایی در ادامه گفت: در دنیا و در کشورهای اروپایی و آمریکایی امسال ما بین ۵ تا ۷ درصد تورم را داریم و این بدان معنا است که قیمت دلاری کالاها حداقل ۵ درصد گران خواهد شد و قیمت انرژی و فولاد نیز در حال بالا رفتن است و در راستا این تورم جهانی تورم داخلی نیز داریم و بعید است که با اخبار مثبت از مذاکرات وین قیمت‌ها در بازار خودرو پایین بیاید و تنها جلوی هیجانات بازار خودرو گرفته خواهد شد.

هشدار به خریداران خودرو

این کارشناس صنعت خودرو در ادامه از سرمایه گذاران خواست: افراد معمولی که میخواهند در بازار خودرو سرمایه گذاری کنند باید به شدت مراقب باشند چراکه در حال حاضر بازار خودرو هیجان زده است و مراقب باشند که در این هیجان امکان دارد ضرر کنند و به عنوان مثال وقتی سمند در یک روز ۴۰ میلیون تومان گران می شود این امکان وجود دارد که در کوتاه مدت کاهش قیمت را تجربه کند و سرمایه گذاران در این بین باید خیلی مراقب باشند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.