کد خبر : 22814 / /
/

قیمت مسکن امروز ۱۱ آبان ۱۴۰۱ گویای این است که متوسط قیمت در معاملات ماه گذشته کمی افزایش داشته است.

 

قیمت مسکن برای دو گروه از فروشنده‌ها جای «تخفیف» ندارد. گروه اول فروشنده‌هایی که قیمت را در «کف قابل قبول» اعلام کرده‌‌اند و گروه دوم فروشنده‌هایی هستند که قیمت پیشنهادی آنها به اصطلاح «مقطوع» است.

به گزارش تجارت‌نیوز، قیمت مسکن امروز ۱۱ آبان ۱۴۰۱ گویای این است که متوسط قیمت در معاملات ماه گذشته کمی افزایش داشته است.

به نقل از دنیای‌اقتصاد، با وجود اینکه بر اساس تازه‌‌ترین گزارش رسمی از تحولات بازار مسکن، میانگین قیمت مسکن در معاملات مهرماه رشد جزئی یک درصدی داشته است، اما بررسی فایل‌‌های عرضه‌شده به بازار و مقایسه قیمت‌‌های پیشنهادی با قیمت‌‌های نهایی در معاملات نشان می‌دهد همچنان در اغلب موارد «جای تخفیف» در قیمت‌‌های پیشنهادی اعلامی از سوی فروشنده‌ها در نظر گرفته شده است.

واسطه‌های ملکی می‌گویند فقط دو دسته از فروشنده‌های بازار مسکن هستند که قیمت مسکن اعلامی آنها جای تخفیف ندارد؛ اما در بقیه موارد قیمت‌‌ها بالاتر از میانگین متعارف در معاملات اعلام شده است و امکان اعمال تخفیف وجود دارد.

یک گروه از فروشنده‌هایی که قیمت را در کف قابل قبول اعلام کرده‌‌اند و به همین خاطر حاضر نیستند کمترین انعطافی در برابر تقاضای تخفیف متقاضی خرید نشان دهند، متقاضیان تبدیل به احسن هستند که با توجه به نیاز فوری به پول برای تسویه خرید ملکی جایگزین خود، فرصتی برای ارزیابی قیمتی بازار با شروع رقم پیشنهادی از سطوح بالاتر از حد متعارف ندارند.

 

گروه دوم فروشندگانی که قیمت پیشنهادی آنها به اصطلاح «مقطوع» است، کسانی هستند که آپارتمان‌‌های آنها دو یا چند ویژگی ممتاز را توامان دارد. به‌عنوان مثال یکی از فایل‌‌های موجود در بازار آپارتمان‌‌های زیر ۷۰مترمربع، واحد خوش‌‌نقشه‌‌ای است که در عین متراژ حداقلی که برای خریداران مزیت قیمتی دارد، از امکاناتی مثل نور از دو جهت، تراس، دو اتاق خواب با قابلیت قرار گرفتن تخت‌خواب و سالن یکپارچه برخوردار است.

مالکان واحدهایی با این قبیل شرایط با توجه به اینکه می‌‌دانند در شرایط عرضه حداقلی، آپارتمان‌‌های مشابه در فایل‌‌های موجود اندک است، قیمت‌‌های اعلامی را در سقف ممکن و به‌عنوان «مقطوع» اعلام می‌کنند. با این حال در سایر فایل‌‌های موجود بازار، اغلب جا برای چانه‌زنی و گرفتن تخفیف بعضا تا حدود پنج درصد نیز وجود دارد.

آمار و ارقام از همسو شدن تقاضای خرید نسبت به رشد قیمت‌ها در بازار مسکن شهر تهران حکایت دارد. مهرماه ۱۳۹۴ متوسط قیمت هر متر مسکن در تهران ۳.۹ میلیون تومان بود که مهرماه ۱۴۰۱ طبق گزارش بانک مرکزی به ۴۳.۷ میلیون تومان و بر اساس اعلام مرکز آمار به ۴۶.۴ میلیون تومان رسیده اما تغییر معناداری در کاهش یا افزایش درصد تقاضا برای واحدهای لوکس و بزرگ متراژ ایجاد نشده است. این واحدها چه به منظور سکونت، چه به منظور سرمایه‌گذاری خریداری شوند هنوز جایگاه خود را در بازار مسکن دارند.

اگر شاخص بانک مرکزی را ملاک قرار دهیم قیمت خانه در پایتخت در مقایسه با هفت سال قبل تقریبا ۱۱ برابر شده است. یعنی اگر آن زمان آپارتمان حدود یک میلیارد تومانی، لوکس و نیمه لوکس محسوب می‌شد حالا این عنوان به آپارتمان‌های بالای ۱۰ میلیارد تومان رسیده است.

مهرماه امسال سهم آپارتمان‌های با قیمت بالای ۱۰ میلیارد تومان از کل معاملات تهران ۷.۵ درصد بود؛ در حالی که هفت سال قبل واحدهای لوکس که قیمت آنها بالای ۹۸۰ میلیون تومان بود سهم ۴.۴ درصدی از معاملات مسکن شهر تهران داشتند

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.