کد خبر : 24833 / /
/

نوری‌زاده ادامه داد: در ایران به تازگی روند افزایش ابتلا آغاز شده، شاید حتی در ده روز آینده نیز آمار خیلی افزایشی نباشد ولی مطمئنا بهمن ماه تعداد فوتی‌های بیشتر هم خواهیم داشت.

 

عضو هیات‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی علوم پزشکی تهران گفت: قرار نیست وضعیت خودمان را با دنیا بسنجیم چون آمار ابتلا در کشورهایی مثل ژاپن، کره، برزیل، آمریکا، آلمان و فرانسه تا یک ماه قبل افزایشی بود و طبیعتا الان پیک را رد کرده‌اند. پیک کنونی کوتاه‌تر از پیک قبلی هم هست.

نوری‌زاده ادامه داد: در ایران به تازگی روند افزایش ابتلا آغاز شده، شاید حتی در ده روز آینده نیز آمار خیلی افزایشی نباشد ولی مطمئنا بهمن ماه تعداد فوتی‌های بیشتر هم خواهیم داشت.

در زیرسویه BQ1 نوع جهش آمینواسیدها را تغییر داده است به همین سبب این زیرسویه نسبت به BF7 که هر دو از BA5 نشات گرفتند، خطرناک‌تر است. سرایت‌پذیری آن بسیار بالاتر و واکسن‌گریزی آن بیشتر است.

واکسن‌هایی که در دنیا تولید شده‌اند اما براساس سویه ووهان هستند، مخصوصا واکسن‌های ایرانی! به غیر از واکسن برکت که برای اُمیکرون آپدیت شده اما باقی واکسن‌های ما آپدیت نشده‌اند.

سید جلیل موسوی با بیان اینکه با توجه به تایید و اعلام رسمی ورود زیرسویه‌های جدید کرونا امیکرون به ایران براساس پیش بینی‌های قبلی در هفته‌های آتی شاهد گسترش موج جدید کرونا در کشور خواهیم بود و ماه‌های بهمن و اسفند کاملا کرونایی را شاهد خواهیم بود، خاطرنشان کرد: باتوجه به وضعیت ناقص واکسیناسیون، عدم رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، پایین بودن سطح ایمنی افراد، سرعت انتشار و انتقال بالای زیر سویه‌های جدید ، ماه‌های سرد و تجمعات بیشتر پیش بینی می‌شود میزان ابتلا به کرونا در موج هشتم بسیار بالا خواهد بود.

دبیرقرارگاه دانشگاهی مبارزه با کرونا در استان با اشاره به اینکه احتمال عفونت مجدد در سویه های جدید نسبت به بقیه سویه ها بیشتر است،اظهارکرد:مدت قرنطینه زیر سویه های جدید معمولا ۵ روز است اگر ضرورت داشت قابل افزایش است.

وی با بیان اینکه از زمان شناسایی اولین بیمار قطعی کرونایی در استان تا کنون ۷ موج پشت سرگذاشتیم، افزود: از بین موجهای کرونا، موج پنجم بیشترین دامنه را داشت و فاجعه بارتر و پرتلفات‌تر از سایر موجها بود و موج هفتم کمترین بستری وتلفات را داشت.

شروع موج هشتم کرونا

شهنام عرشی سرپرست دفتر بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت که پیش‌بینی می‌شود موج جدید کرونا در کشور به شدت موج‌های قبلی نباشد اما باید درک کرد که کرونا در هیچ جای جهان تمام نشده و این همه‌گیری همچنان ادامه دارد، از این رو به هموطنان توصیه می‌شود علاوه بر واکسیناسیون و رعایت بهداشت فردی، در فضاهای بسته که تهویه هوای مناسب وجود ندارد از ماسک استفاده کنند.

مسوولان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی هشدار می دهند، با مشاهده سه مورد ابتلا به زیر سویه‌های جدید امیکرون با نام‌های BQ۱ و XBB در کشور، موج هشتم کرونا آغاز شده و مردم باید نسبت به دریافت دز یادآور واکسن کرونا اقدام کنند.

در روزهای ابتدایی ۲۰۲۲ بود که ابتلای انفجاری به امیکرون در هند آغاز شد و به مرور به سایر کشورهای مختلف از جمله ایران سرایت کرد و اکنون زیر سویه های جدید این بیماری در حال همه گیر شدن است.

مقامات سازمان جهانی بهداشت می‌گویند سویه امیکرون ویروس کرونا بر دستگاه تنفسی فوقانی تاثیر می‌گذارد و علائم خفیف‌تری نسبت به سویه‌های قبل دارد. گفته شده بود که امیکرون برخلاف سویه‌های قبلی که به شدت ریه را درگیر می‌کردند، این طور نخواهد بود.

سرعت بالای انتقال کرونا جدید

سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: با توجه به سرعت بالای انتقال این زیرسویه‌ها، مردم به ویژه افرادی که دارای علائم سرماخوردگی یا بیماری‌های تنفسی هستند توصیه می‌کنیم که حتما از ماسک استفاده کنند، همچنین سایر افرادی که در محیط‌های بسته و متراکم حضور دارند نیز حتما از ماسک استفاده کنند.

فعالیت واحدهای نمونه‌گیری تست کرونا در همه مبادی ورودی هوایی، زمینی و دریایی کشور با توجه به همه گیری موج جدید کرونا در کشورهای مختلف تحت رصد است.

وی تاکید کرده است: با توجه به احتمال ورود موج جدید کرونا به کشور و افزایش ابتلا به زیرسویه‌های جدید امیکرون در بسیاری از کشورها، به منظور کنترل مسافران ورودی به کشور، نظارت بر واحدهای نمونه گیری تست کرونا در همه مبادی ورودی هوایی، زمینی و دریایی کشور تشدید شده است.

آنچه که حائز اهمیت است باید بیشتر مراقب باشیم، ز مکان های شلوغ خودداری کنید، حتی در فضاهای باز فاصله یک و نیم متری را رعایت کنید، از ماسک دو لایه استفاده کنید، دست ها را مرتب بشویید، این اقدامات احتیاطی تقویت شده در برابر کروناویروس را انجام دهیم.

منبع: خبر آنلاین

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.