کد خبر : 24968 / /
/

حدود دو ماه گذشته بود که مسعود میرکاظمی - رئیس سازمان برنامه و بودجه - در پاسخ به ایسنا، درباره برنامه این سازمان برای افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان، گفته بود باید بتوانیم منابع موثقی برای این اضافه پرداخت‌ها داشته باشیم و اگر منابعش مشخص شود، می‌توان آن را اجرا کرد.

حداقل افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان ۹۰۰ و حداکثر افزایش حقوق کارمندان ۲ میلیون تومان است. حقوق کارمندان برای سال جدید افزایش می یابد. پیشنهاد افزایش حقوق کارمندان در ۱۷ بند متناسب با دستور رییس جمهور مطرح شده است. اخبار حقوق کارمندان را در خبر روز دنبال کنید. 

قطعی شدن افزایش حقوق کارمندان

طی ماه‌های گذشته همواره مسئولان درصدد افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان لشکری و کشوری بودند و البته براین مساله تاکید کردند که باید بدون استقراض از بانک مرکزی، خلق پول و با تامین منابع پایدار این اتفاق صورت گیرد. یعنی از ابتدا تامین منابع مورد نیاز برای اجرای متناسب‌سازی جزو دغدغه‌های مسئولان و تیم اقتصادی دولت بوده است.

حدود دو ماه گذشته بود که مسعود میرکاظمی - رئیس سازمان برنامه و بودجه - در پاسخ به ایسنا، درباره برنامه این سازمان برای افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان، گفته بود باید بتوانیم منابع موثقی برای این اضافه پرداخت‌ها داشته باشیم و اگر منابعش مشخص شود، می‌توان آن را اجرا کرد. 

طی روزهای اخیر نیز سید احسان خاندوزی - وزیر امور اقتصادی و دارایی - اعلام کرده که باتوجه به اینکه مسئله ترمیم حقوق و دستمزد از چهار ماه قبل در دولت مطرح است باید به نحوی این افزایش صورت گیرد که کسری بودجه ایجاد نکند. بر این اساس، در اواخر مردادماه فهرستی از مجموعه اقداماتی لحاظ شد و کمیته ای با مسئولیت معاون اول رئیس جمهور تشکیل و منابعی شناسایی شد. همچنین مشخص شده همه دستگاه ها به تفکیک اقداماتی انجام دهند که عمده آن هم مبتنی بر این است که بتوانند اموال و دارایی های مازاد خود را واگذار کنند.

به گفته وزیر اقتصاد، این اقدامات این امکان را فراهم می کند که سازمان برنامه و بودجه بتواند افزایش حقوق را اجرا کند.

براساس اطلاعات به دست آمده خبرنگار ایسنا از سازمان برنامه و بودجه، دولت برای افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان به حدود ۸۰ همت منابع مالی برای اجرای متناسب سازی حقوق نیاز دارد که در کمیته افزایش درآمدهای خود درصدد تامین این منابع و دیگر هزینه‌ها و مصارف است. 

آنچه از اظهارات مسئولان به ویژه تیم اقتصادی دولت بر می‌آید، منابعی مانند مالیات، افزایش واردات و صادرات، فروش اموال مازاد دولتی، درآمدهای اختصاصی دستگاه‌ها، درآمدهای استانی و سود عملیاتی شرکت‌ها برای افزایش درآمدهای دولت در نظر گرفته شده که برای اجرای طرح‌هایی مانند متناسب‌سازی حقوق کارمندان و بازنشتگان پیش‌بینی شده است.

گفتنی است؛ دولت دو هفته گذشته لایحه متناسب سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان را با قید دو فوریت به مجلس شورای اسلامی ارسال کرد که در هفته گذشته دو فوریتی بودن این لایحه به تصویب نمایندگان رسید و کمیسیون برنامه و بودجه تا امروز (۲۴ مهر) برای ارائه گزارش خود درباره لایحه متناسب سازی حقوق کارکنان دولت و بازنشستگان کشوری و لشکری فرصت دارد و بعد از ارائه گزارش، این لایحه در دستور صحن علنی قرار می گیرد. 

 بهترین زمان و دلیل افزایش حقوق کارمندان

برای تعیین اینکه چه مقدار حقوقی را باید به کارمند خود پرداخت کنید، موارد بسیاری است که باید آن‌ها را در نظر بگیرید. اما در بازارهای رقابتی امروز، توانایی شما به عنوان کارفرما در حفظ و نگهداری نیروهای برتر تا حد زیادی با سطح حقوقی که برای آن‌ها در نظر گرفته‌اید گره خوره است. میزان حقوق کارمندان همچنین با رضایت شغلی، بهره وری بیشتر و موفقیت شرکت در ارتباط است. و این سوال را ایجاد می‌کند که آیا زمان افزایش حقوق شما فرا رسیده است یا خیر؟

امروزه بیشتر کارکنان بیش از هر زمان دیگری حق انتخاب دارند. از دست دادن استعدادها و کارمندان برتر، به ویژه در بازار رقابتی ریسکی جدی است که تعداد کمی از مشاغل و کسب و کارها می‌توانند آن را جبران کنند. برای فهم و درک بهتر این موضوع تاثیر دانش و استعدادی که از دست خواهید داد، زمان و هزینه‌ای که برای مصاحبه، جذب و استخدام در نظر می‌گیرید و همچنین زمان و هزینه‌ای را که برای آموزش این افراد از دست می‌دهید در نظر بگیرید.

به طور خلاصه، مدیریت باید توانایی تامین منابع مادی را برای کارکنان خود داشته باشد. به همین دلیل قبل از مصاحبه باید در رابطه با سوالاتی که درباره دستمزد از شما پرسیده می‌شود آماده باشید و بتوانید درباره پاداش‌های اجتناب ناپذیری که برای هر کارمند لازم است صحبت کنید. در این صورت شما به نتیجه قابل قبول‌تری خواهید رسید. و در جواب سوالی که بالا از شما پرسیدیم باید گفت بله. شما باید حقوق کارمندان را برای جلوگیری از بسیاری از ضررها افزایش دهید.

برای حفظ و جذب کارمندان، کارفرمایان باید روشی را برای نحوه تعیین افزایش حقوق در نظر بگیرند. همانطور که گفته شده اگر هنگام مصاحبه بتوانید سوالات کارمندان درباره پاداش را به خوبی جواب دهید موقعیت بهتری خواهید داشت. شما باید به طور واضح زمان افزایش حقوق و معیارهایی را که برای تعیین افزایش مناسب حقوق استفاده می‌شود را به کارمند خود بگویید. در این صورت هم می‌توانید بودجه مناسب‌تری داشته باشید و همچنین به عنوان یک کارفرمای عادل‌تر شناخته خواهید شد. در این مقاله کاوان به این سوال خواهیم پرداخت که چرا باید حقوق کارمندان را افزایش دهیم؟ و برای افزایش حقوق کارمندان چه نکاتی را باید در نظر بگیریم.

چه زمانی باید حقوق کارمندان را افزایش دهیم؟

بهترین زمان برای افزایش مجدد حقوق کارمندان ممکن است همین حالا باشد. یکی از دلایلی که کارمندان ممکن است انتظار افزایش حقوق داشته باشند این است که شرکت‌هایی که در زمینه صنعت شما کار می‌کنند میزان حقوق بیشتری را ارائه می‌دهند. اگر مدت زیادی است که حقوق کارمندان خود را افزایش نداده‌اید بهتر است دست به کار شوید. برای به دست آوردن آخرین اطلاعات مربوط به دامنه حقوق برای صدها عنوان شغلی، از منابعی مانندRobert Half Salary Guides  استفاده کنید. اگر بسته‌های پاداشی شما برای صنعت، شهر و یا شرکت شما پایین‌تر از حد انتظار است باید در این باره بهتر عمل کنید. از این گذشته، رقابتی نگه داشتن میزان حقوق انگیزه‌ای برای ماندن کارمندان در کنار شما را ایجاد می‌کند و به شما کمک می‌کند تا در صورت نیاز استعدادهای بیشتری را پیدا کنید.

چرا کارمندان شما مستحق افزایش حقوق هستند؟

برخی از شرکت‌ها به طور سالانه حقوق کارمندان را افزایش می‌دهد، برخی دیگر افزایش حقوق را به طور منظم انجام نمی‌دهند بلکه این کار را براساس عملکرد فردی انجام می‌دهند. در هر صورت، افزایش حقوق نشان می‌دهد که شما برای کارمندان خود و مشارکت آن‌ها در شرکت ارزش قائل هستید. اگر هر یک از مواردی که در زیر به آن اشاره می‌کنیم با میزان عملکرد کارمندان شما مطابقت دارد، ممکن است بخواهید همین حالا میزان حقوق کارمندان خود را افزایش دهید نه اینکه بعدا برای دادن یک پیشنهاد حقوقی بالاتر برای از دست ندادن کارمندتان مجادله کنید.

چرا باید حقوق کارمندان را افزایش دهیم؟

کارمندان برای انجام وظایف خود حقوق دریافت می‌کنند. مبلغ مشخصی که به عنوان حقوق پرداخت می‌شود به عوامل زیادی بستگی دارد: نرخ بازار، صلاحیت‌های کارمند، تجربه آن‌ها، شایستگی و استعداد آن‌ها، و توانایی بالقوه آن‌ها برای پیشرفت

افزایش حقوق معمولاً به دلایل زیادی به کارمند ارائه می‌شود:

تشخیص توانایی یا مهارت افزایش یافته

برای پاداش به کارمند برای مسئولیت‌های اضافی

تصدیق عملکرد قوی

برای همسان سازی پرداخت با نرخ بازار

برای تأمین هزینه زندگی

اگرچه هیچ قانون و الزامی برای افزایش حقوق برای کارفرمایان وجود ندارد، اما معمولا یک انتظار مشترک برای افزایش حقوق به صورت دوره‌ای بین کارمندان بوجود می‌آید.

مراحل و توصیه‌های کلیدی

دانستن چگونگی تعیین افزایش حقوق، منصفانه و سازگار بودن روند کار را تضمین می کند. برای انجام نحوه صحیح اینکار مراحل زیر را در نظر بگیرید:

در مورد زمان و دفعات افزایش حقوق برنامه منظمی را داشته باشید.

اینکه چه مدت زمانی و چند بار در سال افزایش حقوق صورت گیرد تماما به عهده کارفرما می‌باشد.

زمان و تعداد مناسب دفعات افزایش حقوق را تعیین کنید.

گزینه‌های انتخابی افزایش حقوق عبارت‌اند از:

پس از اتمام موفقیت آمیز دوره آزمایشی

در تاریخ سالگرد شروع کاری

هرسال یکبار در ابتدای شروع سال جدید

سالی یکبار مصادف با پایان سال مالی

پس از دستیابی به مهارت خاص یا تکمیل مجوز یا الزامات آموزشی.

معیارهایی را برای تعیین افزایش حقوق تعیین کنید.

از معیارهای مختلفی برای تعیین میزان افزایش حقوق می‌توان استفاده کرد. این معیارها می‌توانند براساس عملکرد کارکنان، موفقیت شرکت، تصدی گری، هزینه زندگی و شرایط اقتصادی تعیین شوند.

عواملی را انتخاب کنید که برای کسب و کار شما منطقی باشند، که متناسب با فرهنگ و ارزش‌های کلی شما باشد و اداره آن‌ها کار چندان دشواری نخواهد بود.

تعیین هدف

اگر معیارهای افزایش حقوق و دستمزد که انتخاب می‌کنید به طور جزئی یا کلی مبتنی بر عملکرد باشند تعیین اهداف مهم خواهد بود.

برای کارایی موثر در افزایش عملکرد، کارمندان باید شرح وظایف شغلی و انتظاراتی که از آن‌ها می‌رود را به خوبی بدانند تا بتوانند افزایش حقوق دریافت کنند.

اطمینان حاصل کنید که کارمندان در تعیین اهداف شرکت مشارکت دارند تا تعهد به روند کار وجود داشته باشد.

عملکرد را در رابطه با این اهداف ارزیابی کنید

در پایان دوره هدف، عملکرد کارمندان را با اهداف بدست آمده مقایسه کنید.

اگر اهداف و انتظارات مربوطه برآورده شده باشد، شما باید آن را در افزایش حقوق لحاظ کنید.

میزان افزایش حقوق را تعیین کنید

اگر قبلا این روش را انجام نداده‌اید، تعیین کنید که چه میزان حقوق برای سطح عملکرد به دست آمده مناسب خواهد بود.

علاوه بر عملکرد فردی، میزان افزایش حقوق احتمالا به ملاحظات بودجه‌ای و عملکرد شرکت نیز بستگی خواهد داشت.

ملاحظات دیگری که می‌تواند بر افزایش حقوق تاثیر بگذارد عبارت‌اند از:

اهداف یا معیارهای سنواتی شرکت: تعیین کنید که آیا لازم است قبل از تامین افزایش حقوق، اهداف خاص شرکت تحقق بخشد. در این صورت این موضوع را با کارمندان خود در میان بگذارید، تا آن‌ها بدانند که چه عواملی ممکن است در افزایش حقوق آن ها تاثیر بالقوه‌ای داشته باشد.

تساوی حقوق کارمندان: اطمینان حاصل کنید که در افزایش مجدد حقوق کارمندانی که نقش شغلی، مهارت‌‌ها و سطح عملکرد رقابتی یکسانی دارند، تساوی در افزایش حقوق وجود خواهد داشت.

شرایط بازاری: ممکن است برای شما موثر باشد میزان افزایش حقوق و دستمزد متوسط در منطقه خود را بدانید. در این صورت می‌توانید انتظارت عمومی را در این باره برآورده کنید. اگر افزایش حقوق و دستمزد شما متفاوت از نرخ بازار باشد باید بتوانید این اختلاف را توضیح یا توجیه کنید.

به جای ارائه افزایش حقوق به صورت موقت، یا فقط افزایش حقوق برای کارکنانی که تقاضای آن را دارند، دانستن چگونگی تعیین موثر افزایش حقوق باعث می‌شود که کارکنان شما روند کار شما را منصفانه، ثابت و شفاف درک کنند.                 

چگونه می‌توانید برای افزایش حقوق آماده شوید؟

بودجه‌های خود را ارزیابی کنید: اولین قدم این است که درباره حقوق مرسوم تحقیق کنید. اگر این کار را به درستی انجام دهید بعد از آن وقت آن است که میزان منابع مالی خود را بررسی کنید و بدانید که چه منابع مالی را می‌توانید برای افزایش حقوق اختصاص دهید. داشتن صندوقی برای پاداش کارکنان و کارت‌های هدیه برای آن‌ها نه تنها ضرری نخواهد داشت بلکه می‌تواند برای شما بسیار موثر باشد. با این کار می‌توانید تا حد زیادی از کارمندانتان قدردانی کنید.

برای ارزیابی عملکرد آماده شوید: اگر چند بار در سال جلسات بازبینی را برگزار کنید، کارمندان معمولا در این جلسات موضوع حقوق و ارتقاء شغلی را مطرح خواهند کرد. به عنوان بخشی از آمادگی خود، هنگام مطرح شدن میزان حقوق، حقوق فعلی هر کارمند و نحوه مقایسه آن با میانگین منطقه‌ای را داشته باشید. همچنین شرح وظایف رسمی را با مسئولیت‌های فعلی مقایسه کنید. اگر یک کارمند از آخرین بازبینی که انجام داده‌اید وظایف بیشتر را انجام داده باشد و کارهای بیشتری را بر عهده گرفته باشد، افزایش حقوق باید انجام شود.

نگرش خود را بررسی کنید: طبق تحقیقاتی که درباره شادی در محل کار انجام شده است، دلیل ماندن افراد در کارشان و یا ترک کار آن‌ها مربوط به رابطه آن‌ها با مدیریت، به ویژه سرپرست مستقیم آن‌ها است. بنابراین به جای اینکه از درخواست کارمندان برای دریافت پول آزرده شوید، به آن به عنوان هدیه نگاه کنید. افزایش حقوق اطلاعات ارزنده‌ای درباره رضایت شغلی و همچنین حفظ آن‌ها به شما می‌دهند. این فرصت را هرگز از دست ندهید. چراکه اگر فرصتی پیش بیاید که کارمندان شما برای حقوق بیشتر استعفاء بدهند، جذب دوباره آن‌ها با حقوق بیشتر دیر خواهد بود.

در گفتگوهای مرتبط با حقوق و دستمزد پیش قدم باشید: نیازی نیست منتظر بمانید تا کارمندان برای افزایش حقوق به شما درخواست کنند. در حقیقت بیشتر افرادی که فکر می‌کنند مستحق افزایش حقوق هستند برای آن از کارفرما درخواست نمی‌کنند. به علاوه افزایش حقوق بدون اینکه از شما خواسته شود می‌تواند بسیار بیشتر ارزش داشته باشد. این اتفاق مخصوصا در رابطه با ماهرترین و متخصص‌ترین کارمندانتان که جایگزینی و از دست دادنشان برای صنعت شما بسیار گران تمام خواهد شد ضروری است.

"نه" نگویید: هیچکسی از پاسخ منفی خوشش نمی‌آید: در صورت امکان، به کارمندان ارزنده آنچه را که درخواست می‌کنند بدهید، البته در صورتی که با این کار بودجه شما متضرر نخواهد شد. به طور واضح ممکن است نتوانید هر درخواستی را برای افزایش حقوق بپذیرید. در چنین مواردی، به عنوان بخشی از برنامه ریزی‌های شما، گزینه های طوفان فکری برای افزایش سنتی حقوق، از جمله برنامه‌های اضافه کاری، پاداش‌ها، روزهای تعطیلات بیشتر می‌توانند صورت بگیرند. علاوه بر حقوق، متخصصان امروزی از مزایایی که به آن‌ها کمک می‌کند تعادل کاری و زندگی بهتری داشته باشند، استقبال می‌کنند.

بهترین راه را برای گفتن افزایش حقوق بدانید: موثرترین راه برای انجام این کار این است که به کارمندان بگویید چرا حقوقشان را افزایش می‌دهید. هرگز به مقایسه پاداش و میزان عملکرد آن‌ها با سایر کارکنان نپردازید.

کارمندان خوب مستحق دریافت پاداش و حقوق خوبی هستند. در زمانی که میزان کار بسیار زیاد است یک حقوق رقابتی برای راضی نگه داشتن این افراد و جلوگیری از استعفای آن‌ها ضروری است.

مدیریت یک کسب و کار باید توانایی تامین مالی کارکنان خود را داشته باشد.

یکی از دلایلی که کارمندان ممکن است انتظار افزایش حقوق داشته باشند، این است که شرکت‌های دیگر حقوق‌های بیشتری را در نظر می‌گیرند.

برخی از شرکت‌ها به صورت سالانه افزایش حقوق را اعمال می‌کنند و برخی دیگر براساس عملکرد فردی کارکنان.

به جای اینکه کارمندان خود برای افزایش حقوق درخواست کنند سعی کنید روندی برای افزایش حقوق داشته باشید اینگونه کار شما ارزشمندتر می‌شود.

افزایش حقوق کارمندان یک امر ضروری است. سعی کنید هرچند وقت یکبار افزایش حقوق را لحاظ کنید. در غیر این صورت مجبور خواهید شد که برای حفظ کارمند خود و جلوگیری از استعفای او هزینه‌های گزافی را بپردازید.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.