کد خبر : 25397 / /
/

حمید حاج‌اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین می‌افزاید: دولت باید با تجربه‌ای که از سال گذشته داشته، انعطاف لازم را نشان دهد و در عین حال، رجوع کند به مساله کارشناسی و حضور افرادی که صاحب‌نظر هستند و در این خصوص حق تعیین و رای لازم را برای تعیین دستمزد دارند.

حقوق کارمندان امسال به احتمال 20 درصد افزوده می شود. چانه زنی برای افزایش حقوق کارمندان شروع شده است. برای افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان یک سقف حداقلی ۹۰۰ هزار تومانی لحاظ شده است. حداقل افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان ۹۰۰ و حداکثر افزایش حقوق کارمندان ۲ میلیون تومان است.  

حقوق کارمندان افزایش چند درصدی پیدا می کند؟

یک کارشناس بازار کار می‌گوید: من فکر می‌کنم پیشنهاد افزایش ۲۰ درصدی حقوق کارمندان در بودجه حتما تغییر خواهد کرد.

حمید حاج‌اسماعیلی در گفت‌وگو با خبرگزاری خبرآنلاین می‌افزاید: دولت باید با تجربه‌ای که از سال گذشته داشته، انعطاف لازم را نشان دهد و در عین حال، رجوع کند به مساله کارشناسی و حضور افرادی که صاحب‌نظر هستند و در این خصوص حق تعیین و رای لازم را برای تعیین دستمزد دارند.

این کارشناس بازار کار می‌گوید: در حوزه کارمندی حتما باید خط فقر را در نظر بگیریم؛ خط فقری که رقم آن طی روزهای گذشته توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برای شهرهای بزرگی مثل تهران حدود ۱۵ میلیون تومان اعلام شده است. این در شرایطی است که ما همچنان شاهد روند افزایشی تورم در روزها و ماه‌های پایانی سال خواهیم بود و در عین حال، افزایش نرخ تورم را برای سال آینده خواهیم داشت.

حاج‌اسماعیلی با بیان این‌که به طور قطع رقم ۲۰ درصد برای سقف افزایش دستمزدها کفایت لازم را نمی‌کند، می‌افزاید: در خصوص کارگران هم من فکر می‌کنم که این موضوع باید در جلسات شورای عالی کار مطرح شود، چون دولت با هدف‌گذاری‌ای که در بودجه دارد، رویکرد خود را در خصوص میزان افزایش دستمزدها در کشور نشان می‌دهد و به طور قطع باید به نظرات کارشناسی و دیدگاه‌های دیگر شرکای اجتماعی مثل کارگران و کارفرمایان هم توجه کند.

وی عنوان می‌کند: پیش‌بینی من این است که امسال چالش دستمزد نسبت به سال گذشته خیلی پررنگ‌تر و برجسته‌تر خواهد بود و ما راهی نداریم جز این‌که نرخ تورم رسمی را اعمال کنیم که الان بالای ۴۰ درصد است و در عین حال، به خط فقر توجه داشته باشیم.

این کارشناس بازار کار تصریح می‌کند: خط فقر براساس گزارش وزارت رفاه، رقمی بالای ۱۵ میلیون تومان است و براساس نظرات کارشناسی که خارج از سازمان‌ها و نهادهای دولتی رقمی در حدود ۲۰ میلیون تومان است. من فکر می‌کنم ما حداقل دستمزد را هم برای کارمندان و هم برای کارگران باید حداقل ۱۰ میلیون تومان تعیین کنیم.

حاج‌اسماعیلی خاطرنشان می‌کند: این رقم به نظر من حداقل است و کمتر از این به نظرم مشکلات بیشتری را کشور ایجاد خواهد کرد. در عین حال، باید تلاش کنیم که مزایای جانبی را هم برای کارمندان و هم کارگران تعریف کنیم. اگر این اتفاق نیفتد، به طور قطع با روند افزایشی که تورم خواهد داشت، مشکلات سال آینده نسبت به امسال بیشتر می‌شود.

وی در عین حال با بیان این که تلاش دولت برای عدم افزایش منطقی دستمزدها محکوم به شکست است، می‌گوید: رقم ۷ میلیون تومان به عنوان حداقل حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۲ به هیچ وجه با شرایط اقتصادی، خط فقر و نرخ تورم در کشور همخوانی ندارد. دولت نباید تجربه شکست خورده سال گذشته را در پیشنهاد دستمزد حقوق‌بگیران در لایحه بودجه مجددا تکرار کند.

این کارشناس بازار کار عنوان می‌کند: تا مادامی که نرخ تورم افزایشی است تنها راهکار جبران تورم افزایش نقدی دستمزدها خواهد بود. کارگران باید برای مقابله با سناریوی تحمیلی دولت در خصوص تعیین دستمزد در شورای عالی کار آماده شوند.

جزئیات افزایش 20 درصدی حقوق  کارمندان

براساس اطلاعات اعلام شده از سوی سخنگوی کمیسون تلفیق مجلس شورای اسلامی، درصد افزایش حقوق کارمندان دولت که در لایحه ۲۰ درصد در نظر گرفته شده است و همچنین مدل این افزایش، در جلسه امروز بعد از ظهر کمیسیون تلفیق بررسی خواهد شد.

پیش از این جزییاتی از جلسات کمیسون تلفیق مطرح شده بود. براین اساس به احتمال زیاد روز سه‌شنبه، جمع‌بندی نهایی در رابطه با کلیات بودجه انجام می‌گیرد. سپس روز یکشنبه هفته آینده گزارش کمیسیون در خصوص کلیات به صحن ارائه خواهد شد و رییس جمهور نیز در این روز برای دفاع از لایحه بودجه به مجلس خواهد رفت.

در صورت تصویب کلیات بودجه در مجلس، فرآیند بررسی جزئیات بودجه در کمیسیون تلفیق و سپس صحن مجلس آغاز خواهد شد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی در خصوص بررسی ردیف‌های هزینه‌ای لایحه بودجه سال 1401 در جلسه امروز کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی گفت: در ابتدای جلسه امروز رییس مجلس تاکیداتی در خصوص اضافه نشدن به سقف بودجه، جلوگیری از بی‌انضباط مالی، عدم بیش‌برآوردی در منابع و واقعی بودن مصارف، حمایت مالیاتی از کسب و کارهای کوچک، حمایت از کسب و کارهای فضای مجازی، حوزه اشتغال، معیشت و مسکن داشت که حتما در جزئیات بودجه مورد توجه قرار خواهد گرفت.

وی افزود: در حوزه بررسی مصارف اولین مهمان کمیسیون تلفیق رییس سازمان برنامه و بودجه و معاونین سازمان هستند. در حوزه مصارف از طرح‌های تملک دارایی سرمایه وهدفمندسازی یارانه‌ها آغاز خواهیم کرد. در لایحه بودجه دولت برای یارانه‌ها 360 همت، برای یارانه نان 104 همت پیش‌بینی کرده است.

زارع با بیان اینکه افزایش حقوق در کلیات دولت 20 درصد در نظر گرفته شده است، گفت: براین اساس حداقل حقوق 7 میلیون تومان و معافیت مالیاتی حقوق و دستمزد نیز همین رقم در نظر گرفته شده است. در بحث ایجاد صندوق‌های پیشرفت در استان‌ها، برای هر استان هزار میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است.

15 همت نیز برای صندوق تثبیت بازار سرمایه پیش‌بینی شده است. 10 درصد منابع هدفمندسازی یعنی 69 همت برای حوزه سلامت و 46.5 همت برای پزشک خانواده در نظر گرفته شده است.

بررسی میزان و مدل افزایش حقوق کارمندان دولت در جلسه بعد از ظهر کمیسیون تلفیق

همچنین در جلسه مشترک کمیسون تلفیق با رییس سازمان برنامه و بودجه، تفاوت‌های بودجه سال 1402 با بودجه سال جاری مورد بررسی قرار گرفت.

با توجه به نکات مطرح شده در کمیسیون تلفیق، در لایحه بودجه سال 1402، برخی سرفصل‌های تبصره 14 که ماهیت یارانه‌ای نداشته است وارد بودجه عمومی شده است. به عبارت دیگر بخشی از تبصره 14 به دلیل اینکه ماهیت آن هزینه‌ای و مربوط به بودجه عمومی بوده است وارد همین بخش شده است.

لازم به ذکر است، با این وجود این اقدام ابهاماتی دارد چرا که طی سال‌های اخیر تلاش‌های زیادی برای شفاف‌سازی منابع و مصارف این تبصره انجام شده بود اما هم‌اکنون شاهد هستیم که دوباره سردرگمی در خصوص این تبصره بسیار مهم بودجه دولت به وجود آمده است.

یکی از نکاتی که در جلسه مشترک کمیسیون تلفیق و رییس سازمان برنامه و وبودجه مورد انتقاد قرار گرفته است، بحث افزایش 20 درصدی شاغلین و بازنشستگان است.

گفتنی است، براساس گفته‌های سخنگوی کمیسون تلفیق، امروز بعد از ظهر، میزان و مدل افزایش حقوق کارکنان، شاغلین و بازنشستگان را بررسی خواهد شد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.