کد خبر : 26994 / /
/

هواشناسی| هواشناسی تهران

سازمان هواشناسی در آخرین پیش‌بینی‌های خود وضعیت جوی کشور را طی ۵ روز آینده ـ به ویژه ۲ روز آخر هفته ـ اعلام کرد.

سازمان هواشناسی کشور بر اساس‌ تحلیل‌ آخرین‌ نقشه‌های پیش‌یابی‌ هواشناسی‌ اعلام کرد که امروز (پنجشنبه) در گیلان و شرق‌ مازندران بارش‌ خفیف‌ رخ‌ می‌دهد.

طی‌ ۳ روز آینده در شرق‌ (به ویژه منطقه‌ زابل‌)، مرکز و جوب‌ غرب‌ کشور وزش‌ باد به‌ نسبت‌ شدید پیش‌بینی‌ می‌شود و در سایر مناطق‌ کشور جوی پایدار مستقر خواهد بود.

از اواخر وقت‌ شنبه‌، با ورود سامانه‌ بارشی‌ از شمال غرب‌ کشور، بارش‌ پراکنده در شمال استان‌های آذربایجان شرقی‌، آذربایجان غربی‌، اردبیل‌ و خراسان شمالی‌ رخ‌ خواهد داد.

یکشنبه‌ بارش‌ در شمال غرب‌ و غرب‌ سواحل‌ دریای خزر تشدید شده و گستره آن کل‌ نوار شمالی‌ را در بر خواهد گرفت‌.

دوشنبه‌ بارش‌ پراکنده در مناطق‌ ذکرشده ادامه‌ خواهد داشت‌.

طی‌ روزهای یکشنبه‌ و دوشنبه‌ شاهد کاهش‌ نسبی‌ دما در نوار شمالی‌ و بخش‌هایی‌ از غرب‌ کشور خواهیم‌ بود.

شایان ذکر است‌ امروز دریای خزر و نیمه‌ غربی‌ خلیج‌ فارس‌ و طی‌ ۵ روز آینده شرق‌ دریای عمان مواج‌ است‌.

 

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد طی 24 ساعت آینده بارش و وزش باد شمالی در سواحل دریای خزر و شرق اردبیل ادامه خواهد داشت. علاوه بر این امروز در مناطقی از شمال شرق، شرق، مرکز و دامنه‌های جنوبی البرز واقع در جنوب سمنان و تهران، جنوب خوزستان، فارس و بوشهر نیز وزش باد و خیزش گردوخاک پیش‌بینی شده است.

فردا فقط در گیلان و مازندران بارش‌های خفیف روی می‌دهد و وزش باد و گردوخاک در مناطقی از شمال شرق، شرق، جنوب شرق و مرکز ادامه دارد.

وقوع طوفان شن در نوار شرقی کشور

 

جمعه و شنبه هفته آینده در شرق کشور به‌ویژه منطقه زابل وزش باد پیش‌بینی می‌شود و در سایر مناطق کشور جو آرام و پایداری مستقر است و به‌ویژه در سواحل شمالی کشور افزایش نسبی دما روی می‌دهد.

از اواخر وقت شنبه با ورود سامانه بارشی از شمال غرب کشور بارش‌های پراکنده در شمال غرب و بخش‌هایی از شمال شرق کشور روی می‌دهد. یکشنبه آینده بارش‌ها در شمال غرب و غرب سواحل دریای خزر تشدید شده و گستره آن کل نوار شمالی کشور را در بر می‌گیرد.

به گزارش تسنیم، امروز در نیمه غربی خلیج‌فارس و دریای خزر و طی 5 روز آینده شرق دریای عمان مواج است.

 

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی و حاکمیت جریانات خزری

زمان پایان: چهارشنبه 1402/04/21

نوع مخاطره: رگبار و رعدوبرق همراه با وزش باد شدید موقتی

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/04/21: گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل و شمال شرق آذربایجان شرقی.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاگ، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از اسکان و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر مسیل‌ها، احتیاط در گذر از حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای برون شهری، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابجایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه: افزایش گرادیان فشار سطح زمین

زمان شروع: چهارشنبه 1402/04/21

زمان پایان: جمعه 1402/04/23

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و در نواحی مستعد همراه با گرد و خاک

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/04/21: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، سمنان، یزد، کرمان، شمال شرق فارس، جنوب تهران، قم، مرکزی، شمال و شرق اصفهان، بوشهر، خوزستان و غرب ایلام.

پنجشنبه 1402/04/22: خراسان جنوبی، خراسان رضوی، کرمان، یزد، شرق اصفهان، شرق و جنوب سمنان، قم، مرکزی و جنوب تهران.

جمعه 1402/04/23: نیمه جنوبی خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان و شرق فارس.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهن‌سال

توصیه: اجتناب از تردد غیر ضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه کاره و درختان کهنسال و احتیاط در فعالیت‌های کشاورزی.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.