کد خبر : 8904 / /
/

اخبار کرونا| آمار کرونا| آمار کرونای دلتا در ایران| کرونای دلتا چگونه درمان می شود؟| کرونا در پایتخت| آمار کرونا در ایران

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: کماکان نگرانی در خصوص جهش‌های بعدی ویروس و شکنندگی وضعیت با عدم رعایت پروتکل‌ها وجود دارد.

کرونای  لامبدا از کرونا دلتا کشنده‌تر است. کرونای لامبدا در برابر واکسن هم مقاومت ۳ برابری دارد. کرونای لامبدا در افرادی که بیماری زمینه‌ای دارند بیشتر دیده می‌شود. کرونای لامبدا، کشندگی و خطر بسیار بیشتری در مقایسه با جهش‌های قبل دارد. نگرانی هایی درباره نفوذ کرونای لامبدا در ایران وجود دارد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: کماکان نگرانی در خصوص جهش‌های بعدی ویروس و شکنندگی وضعیت با عدم رعایت پروتکل‌ها وجود دارد.

کرونای لامبدا در ایران شیوع پیدا کرد؟

مهمترین بخشهای سخنان جلیل کوهپایه زاده، رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران را می خوانید. 

کرونای لامبدا

-الحمدالله نسبت به هفته‌های پیش مقداری از نظر بار مراجعات بیماران به مراکز درمانی کمی کاهش داشته‌ایم؛ به همان نسبت نیز تعداد بستری در مراکز درمانی استان تهران به حوالی 9 هزار بیمار رسیده؛ اما مرگها نیز متاسفانه چون کاهش بیماران با تاخیر انجام می‌شود خیلی تفاوتی نکرده، اما امیدوارم در چند روز آینده آمار کم شود. 

-کماکان نگرانی در خصوص جهش‌های بعدی ویروس و شکنندگی وضعیت با عدم رعایت پروتکل‌ها وجود دارد.

- تعداد آمار مراجعه کننده به این مراکز به بالای 5 هزار مراجعه در سطح استان تهران نیز رسیده است و  مراکز درمان سرپایی نیز تقریبا در اغلب بیمارستانهای بزرگ استان تهران که حدود 75 بیمارستان در سطح استان است، راه اندازی شده ؛البته ممکن است برخی جاها این مراکز سرپایی اضافه بر این تعداد هم راه اندازی کرده باشند اما میزان مراجعه به این مراکز سرپایی به  رکورد 6 هزار درمان سرپایی نیز رسیده‌ایم، اما الان این تعداد پایین تر آمده است.

- از امروز دوباره فرایند واکسیناسیون در استان تهران سرعت گرفت و بار جدید واکسن تا حدی به دست ما رسید و سعی می‌کنیم میزان تزریق واکسن روزانه را به بالای 100 هزار دز برسد.

کرونای لامبدا

-استان تهران نیز می‌تواند ظرفیت واکسیناسیون را به بالای 120 هزار دز برساند و با دو شیفته کردن مراکز واکسیناسیون می‌تواند 250  تا 300 هزار دز روزانه را انجام دهیم.

-فعالیت برخی مراکز واکسیناسیون را شبانه روزی می‌کنیم و تلاش می‌کنیم با افزایش مراکز واکسیناسیون و تعداد نیروی انسانی این موضوع را گسترش دهیم.اکنون در استان تهران 131 مرکز تجمیعی واکسیناسیون داریم.

-تعطیلی در برخی مراکز واکسیناسیون داشتیم اما از امروز با رسیدن محموله‌های واکسن واکسیناسیون را مجدد با قدرت شروع کرده‌ایم.

-هنوز گزارشی در خصوص وجود ویروس لامبدا در کشور نداریم.

- فعالیت دانشگاهها به صورت ترکیبی انجام می‌شود؛ واکسیناسیون دانشجویان از هفته آتی آغاز می‌شود و کار را به صورت ترکیبی و مجازی جلو می‌بریم. امسال حدود 1500 دانشجوی ورودی در دانشگاه علوم پزشکی ایران داریم.

 کرونیا لامبدا از کجا آمد؟

سویه لامبدا بیشتر در آمریکای جنوبی شایع است ولی نمونه‌هایی از آن در ترکیه، هند و قطر نیز مشاهده شده است. ویروس‌شناسان می‌گویند، این سویه از ویروس کرونا از توان انتقال شدید و ایمنی گریزی بالایی برخوردار است.

کرونای لامبدا

کرونای لامبدا بعداز قله پیک پنجم

معاون درمان ستاد کرونا در تهران از ورود ایران به قله پیک پنجم کرونا خبر داد و از الزام استفاده از دو ماسک به طور همزمان سخن گفت.

نادر توکلی ضمن اشاره به ناکافی بودن واکسن‌های کرونا ساخت ایران بر الزام واردات بیشتر واکسن‌های ساخت خارج تاکید ورزید.

او تاکید کرده است: «سبد تولید داخل در حال حاضر کفافِ نیازِ عمومی را نمی‌دهد و برندهای خارجی و مورد تایید، وارد می‌شود.»

بنا بر پیش بینی توکلی، در قله پیک پنجم پس از افزایش شمار بیماران سرپایی شیب مرگ و میر فزونی می‌گیرد. توکلی در شرایطی این سخنان را بیان کرده که نگرانی دیگری در کمین سلامت مردم این کشور نشسته است: احتمال ورود سویه جدید ویروس کرونا.

سویه کرونای لامبدا

علیرضا ناجی، رئیس مرکز تحقیقات ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه بهشتی از مشاهده ابتلا به سویه لامبدا در کشورهای همسایه ایران سخن گفته است.

ناجی گفته است: «مواردی از واریانت لامبدا به عنوان نمونه جدید ویروس کرونا در کشورهای همسایه همچون ترکیه، هندوستان و قطر شناسایی شده و این که نوع جدید این ویروس وارد کشور شود، اصلا بعید نیست.»

کرونای لامبدا

باید یادآور شد که پیش از آن گزارش‌هایی درباره ثبت این سویه از ویروس کرونا در استان گیلان منتشر شده بود. ناجی با اشاره به شیوع این سویه از ویروس کرونا در کشورهای یاد شده گفته است: «با توجه به مراوداتی که ایران با این کشورها دارد، این که بتواند این واریانت وارد کشور شود چیز عجیبی نیست.»

آنچه باعث نگرانی مردم و مسئولان بهداشت و درمان جمهوری اسلامی شده است، ظرفیت انتقال و همچنین قابلیت این سویه از ویروس کرونا در برابر پادتن‌ها است.

ناجی همچنین گفته است: «براساس تغییرات ژنتیکی که انجام شده انتقال ویروس خیلی شدید و ایمنی گریزی آن شدید است که به همین منظور  باید اطلاعات زیادی به دست آورد تا بتوان با آن مقابله کرد.»

رئیس مرکز ویروس‌شناسی دانشگاه بهشتی در ادامه به این نکته اشاره کرده است که در ایران به پدیده پایش ژنتیکی ویروس کرونا بی‌توجهی می‌شود و همین موضوع پیش‌بینی همه‌گیری کرونا در این کشور را دشوار می‌سازد.

کرونای لامبدا

او نیز ضمن تاکید بر رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی بر لزوم شتاب بخشیدن به واکسیناسیون در ایران تاکید ورزیده است. گفته می‌شود علائم ابتلا به سویه لامبدای ویروس کرونا مشابه علائم سویه‌های پیشین است.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران "ایرنا" روز پنجشنبه ۱۱ شهریور (دوم سپتامبر) به نقل از متخصصان، علایم اصلی ابتلا به سویه لامبدا را «تب، سرفه خشک، تنگی نفس، خستگی، گلودرد، اسهال، ورم ملتحمه، سردرد، از دست دادن حس بویایی و چشایی، بثورات پوستی یا تغییر رنگ انگشتان دست و پا» اعلام کرده است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.