کد خبر : 2494 / /
/

تازه ترین خبرها از مذاکرات وین از بروز اختلاف بین ایران و آمریکا حکایت دارد.

بر اساس برجام، ایران موافقت کرده‌است که اورانیوم را بیش از ۳٫۶۷درصد غنی‌سازی نکند یا تأسیسات غنی‌سازی اورانیوم جدید یا رآکتور آب‌سنگین جدیدی را نسازد. بر اساس توافق  برجام ، ایران ذخایر اورانیم غنی شده متوسط خودش را پاکسازی خواهد کرد و ذخیره‌سازی اورانیوم با غنای کم را تا ۹۸ درصد قطع می‌کند. در نتیجه توافقنامه برجام که تاییدیه پایدار متعهدین آن را به همراه دارد، ایران از تحریم‌های علیه ایران شورای امنیت ملل متحد، اتحادیه اروپا و ایالات متحده (تحریم‌های ثانویه) بیرون خواهد آمد. برجام در راستای توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران و به دنبال تفاهم هسته‌ای لوزان، در سه‌شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴ (۱۴ ژوئیه ۲۰۱۵) در وین اتریش بین ایران، اتحادیه اروپا و گروه ۱+۵ (چین، فرانسه، روسیه، بریتانیا و ایالات متحده آمریکا به علاوه آلمان) بسته شد.در مورد بازگشت به برجام نظرات مختلفی وجود دارد.

مذاکرات برجام به مشکل خورد + جزئیات

تازه ترین خبرها از مذاکرات وین از بروز اختلاف بین ایران و آمریکا حکایت دارد.

نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی وین از این خبر داد برجام که ایران و آمریکا بر سر لغو تحریم‌ ها به اختلاف خورده اند، چراکه ایران فهرست مورد نظر آمریکا را کافی نمی داند.

 

 

میخائیل اولیانوف، نماینده دائم روسیه در سازمان های بین المللی در وین امروز پنجشنبه اعلام کرد طرف ایرانی اظهار داشته که لیست تحریم هایی را که ایالات متحده آمریکا در چارچوب مذاکرات آماده لغو آنها برای احیای توافق هسته ای است باید گسترش یابد.

پیشتر یک مقام ارشد وزارت امور خارجه آمریکا به خبرنگاران گفته بود که ایالات متحده در مذاکرات غیرمستقیم در وین لیستی از تحریم هایی را که آماده است لغو کند تا ایران را به برجام بازگرداند، به ایران تقدیم کرده است.

میخائیل اولیانوف گفت: در واقع، طوری که سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا اعلام کرد در جریان مذاکرات در وین طرف آمریکایی از طریق نمایندگان اتحادیه اروپا که به عنوان هماهنگ کننده کمیسیون مشترک عمل می کند، لیست تحریم ها از جمله هایی تحریم هایی را که واشنگتن آماده لغو آنها است به هیئت ایرانی تقدیم کرده است. طرف ایرانی به وضوح نشان داده است که این کافی نیست و لیست مجازات های لغو شده باید گسترده تر باشد.

به تازگی نماینده روسیه در سازمان ‌های بین ‌المللی وین پیشتر اعلام کرده بود سیاست فشار حداکثری بر ایران کاملا شکست خورده و فقط باعث توسعه برنامه هسته‌ ای ایران فراتر از پارامترهای توافق هسته‌ ای ۲۰۱۵ (برجام) شده است.

چرا کشورها از احیای برجام پشتیبانی می کنند؟

میخایل اولیانوف نماینده روسیه در سازمان ‌های بین ‌المللی وین، در صفحه توییتر خود نوشت: چرا تقریبا همه کشورها از احیای برجام پشتیبانی می کنند؟ به دلیل اینکه یک عنصر کلیدی از معماری بین المللی منع گسترش سلاح های هسته ای است. این توافق در صورت احیا می تواند اطمینان معتبری راجع به صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران از طریق راستی آزمایی آژانس بین المللی انرژی اتمی را فراهم سازد.

برجام

توافق هسته‌ای ایران و قدرت های بزرگ جهان که به آن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) هم گفته می‌شود، سال 2015 میان ایران و کشورهای عضو گروه 1+5 متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین، پنج کشور عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد به علاوه آلمان منعقد شد. برپایه این توافق، در برابر محدود شدن برنامه هسته‌ای ایران، تحریم‌های اعمال شده علیه این کشور لغو یا تعلیق شد.

هشتم ماه مه سال 2018، دونالد ترامپ ، رئیس جمهور پیشین آمریکا اعلام کرد که از برجام خارج می شود و نه فقط تحریم های قبلی را باز می گرداند، بلکه تحریم های جدیدی علیه تهران را نیز اعمال خواهد کرد و به دنبال آن تحریم های واشنگتن علیه ایران احیا و تشدید شدند. حالا دولت جدید آمریکا تمایل خود برای بازگشت به برجام را اعلام کرده است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار