کد خبر : 16634 / /
/

از شب گذشته با انتشار خبری از مصوبه اخیر هیأت‌دولت درخصوص میزان افزایش ضریب حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال ۱۴۰۱، ابهاماتی در خصوص میزان افزایش مستمری‌ها برای بازنشستگان و مستمری‌بگیران مشمول سازمان تأمین‌اجتماعی ایجاد شده است.

حقوق بازنشستگان تعیین شد. حقوق بازنشستگان افزایش یافت. حقوق بازنشستگان هر سال بالا می رود. حقوق بازنشستگان ۱۰ درصد نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش می یابد. جزئیات افزایش حقوق بازنشستگان را در این خبر دنبال کنید.

افزایش حقوق بازنشستگان| آخرین خبرها

پیشنهاد مصوب سازمان تأمین‌اجتماعی در مورد میزان و چگونگی افزایش سالانه مستمری بازنشستگان و مستمری‌بگیران این سازمان، هنوز در هیأت دولت، بررسی و تصویب نشده و اخبار اعلام‌شده در مورد افزایش ۱۰ درصدی مستمری‌ها، ارتباطی به بازنشستگان سازمان تأمین‌اجتماعی ندارد.

از شب گذشته با انتشار خبری از مصوبه اخیر هیأت‌دولت درخصوص میزان افزایش  ضریب حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال ۱۴۰۱، ابهاماتی در خصوص میزان افزایش مستمری‌ها برای بازنشستگان و مستمری‌بگیران مشمول سازمان تأمین‌اجتماعی ایجاد شده است که به این وسیله اعلام می‌شود مصوبه مذکور، ارتباطی به افزایش مستمری بازنشستگان تحت‌پوشش تأمین‌اجتماعی ندارد.

براساس اطلاعیه سازمان تأمین‌اجتماعی، حسب قوانین و مقررات جاری، پیشنهاد مصوب این سازمان در مورد میزان و چگونگی افزایش مستمری‌ها در سال جاری، با رعایت مفاد مواد ۱۱۱ و ۹۶ قانون تأمین‌اجتماعی، هفتم اردیبهشت ماه برای بررسی و تصویب به هیأت‌وزیران ارسال شده که هنوز در هیأت‌دولت بررسی نشده است. لازم به توضیح است پیشنهاد افزایش مستمری بازنشستگان این سازمان؛ برای اجرا نیازمند مصوبه هیئت وزیران است که به محض تصویب آن، اطلاع‌رسانی درباره جزئیات و فرایند اجرای آن انجام خواهد شد.

 افزایش حقوق بازنشستگان کشوری و بازنشستگان نیروهای مسلح ۱۴۰۱

میزان ضریب افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۴۰۱ تعیین شد. در ادامه به جزئیات حداقل حقوق وحداکثر حقوق سال ۱۴۰۱، افزایش حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و حقوق بازنشستگی نیرو‌های مسلح ۱۴۰۱ و سایر صندوق‌های بازنشستگی می‌پردازیم.

به گزارش راهبرد معاصر، میزان ضریب افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان ۱۴۰۱ تعیین شد. در ادامه به جزئیات حداقل حقوق وحداکثر حقوق سال ۱۴۰۱، افزایش حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و حقوق بازنشستگی نیرو‌های مسلح ۱۴۰۱ و سایر صندوق‌های بازنشستگی می‌پردازیم.

با مصوبه روز یکشنبه هیئت وزیران، ضریب افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت در سال ۱۴۰۱ مشخص شد.

تصویبنامه مصوب جلسه مورخ ۱۴۰۱/۰۲/۱۱ هیات وزیران درخصوص “تعیین ضریب افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان دولت در سال ۱۴۰۱” لازم است توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ شود. با این حال با توجه به اینکه اخبار منتشره از این مصوبه کامل نیست و ابهاماتی را به وجود آورده است، مواردی را با مقایسه با مقررات سال قبل و قوانین جدید به تفصیل در محور‌های زیر اعلام می‌دارد.این مطلب با ابلاغ تصویبنامه هیئت وزیران تکمیل و به‌روزرسانی خواهد شد.

برخی محور‌های مصوبه تعیین ضریب حقوق سال ۱۴۰۱ هیئت وزیران

ضریب حقوق کارمندان در سال ۱۴۰۱:

– ضریب حقوق اعضای هیئت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و قضات= چهل و هفت هزار و هفتصد و پنجاه و چهار (۴۷،۷۵۴) ریال.

– ضریب حقوق سایر شاغلین اعم از مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری، کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت – مصوب ۱۳۷۰- از جمله کارمندان وزارت اطلاعات و شاغلین پست‌های سیاسی وزارت امور خارجه برای سال ۱۴۰۱= سه هزار و سیصد و پنجاه و سه (۳،۳۵۳) ریال.

– افزایش حقوق کارکنان مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت و شرکت‌های دولتی دارای مقررات خاص از جمله شرکت‌ها و دستگاه‌هایی که شمول قانون بر آن‌ها مستلزم ذکر و یا تصریح نام است از قبیل شرکت ملی نفت ایران، سازمان انرژی اتمی ایران، سازمان‌های موضوع ماده (۵) قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و همچنین بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران و نهاد‌ها و مؤسسات عمومی غیردولتی و سایر دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران، در سال ۱۴۰۱= ده درصد (۱۰%).

حداقل حقوق سال ۱۴۰۱:

– حداقل حقوق و فوق العاده‌های مستمر شاغلین موضوع ماده (۷۶) قانون مدیریت خدمات کشوری و حداقل حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تأمین اجتماعی نیرو‌های مسلح و سایر صندوق‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی در سال ۱۴۰۱= بیست و چهار میلیون و هفتصد و پانزده هزار (۲۴،۷۱۵،۰۰۰) ریال

– حداقل حقوق کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت در سال ۱۴۰۱= سیزده میلیون و سیصد و شصت دوهزار (۱۳،۳۶۲،۰۰۰) ریال تعیین می‌شود.

نکته: حداقل حقوق کارمندان مشمول قانون نظام هماهنگ پرداخت کارکنان دولت در سال ۱۴۰۱ با احتساب فوق‌العاده‌های موضوع ماده (۶) قانون یاد شده، نباید از بیست و چهار میلیون و هفتصد و پانزده هزار (۲۴،۷۱۵،۰۰۰) ریال کمتر شود و مابه التفاوت آن تا مبلغ بیست و چهار میلیون و هفتصد و پانزده هزار (۲۴،۷۱۵،۰۰۰) ریال به سقف محاسبه‌شده، اضافه خواهد شد.

حداکثر حقوق سال ۱۴۰۱:

– حداکثر حقوق و فوق‌العاده‌های مستمر= هفت برابر حداقل حقوق و فوق العاده‌های مستمر.

حداقل دریافتی کارکنان دولت و والدین شهدا:

– پس از اعمال افزایش‌های بالا، مجموع مبلغ مندرج در حکم کارگزینی برای کارکنان رسمی و پیمانی و کارکنان قرارداد کار معین (مشخص)، والدین شهدا و کارکنان طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به نسبت مدت کارکرد، نباید از مبلغ پنجاه و شش میلیون (۵۶،۰۰۰،۰۰۰) ریال کمتر شود و مابه التفاوت آن با مبلغ پنجاه و شش میلیون (۵۶،۰۰۰،۰۰۰) ریال با عنوان “تفاوت تطبیق موضوع جزء (۱) بند (الف) تبصره (۱۲) ” در احکام درج می‌گردد. این میزان ثابت نبوده و با هر گونه تغییر در حکم کارگزینی مشمولین، مجدداً محاسبه می‌گردد.

تعیین تکلیف بند‌های دوقلو (تفاوت تطبیق‌های سال ۹۷ و ۹۸):

– مبالغ ناشی از اجرای بند (۹) تصویب‌نامه شماره ۳۷۱۸/ت۵۷۵۹۳هـ مورخ ۳۰/۱/۱۳۹۹ معادل آخرین مبالغ تعیین شده در احکام کارگزینی بر مبنای مفاد تصویبنامه شماره۱۷۷۹۹/ت۵۸۷۰۸هـ مورخ ۲۱/۲/۱۴۰۰هیأت وزیران و اصلاحات بعدی آن بدون تغییر باقی می‌ماند.

افزایش حقوق بازنشستگان و حداقل آن:

حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی کشوری و لشکری و سایر صندوق‌های بازنشستگی وابسته به دستگاه‌های اجرائی، ده درصد (۱۰%) نسبت به سال ۱۴۰۰ افزایش می‌یابد به نحوی که پس از اعمال این افزایش، حکم حقوق بازنشستگان، وظیفه بگیران و مشترکان صندوق‌های بازنشستگی مذکور، متناسب با سنوات خدمت قابل قبول، نباید از پنجاه میلیون (۵۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال کمتر باشد.

سقف خالص پرداختی متوسط سالانه:

سقف خالص پرداختی متوسط سالانه از محل حقوق و مزایای مستمر و غیرمستمر و سایر پرداختی‌ها (مجموع ناخالص حقوق و مزایای مستمر و غیر مستمر و سایر پرداختی‌ها پس از کسر کسورات بازنشستگی، بییمه بازنشستگی، بیمه خدمات درمانی اصلی و تبعه درجه یک و مالیات) از هر محل و تحت هر عنوان در سال ۱۴۰۱= مبلغ سیصد و نود و دو میلیون (۳۹۲/۰۰۰/۰۰۰) ریال.

افزایش کمک هزینه عائله مندی و اولاد در سال ۱۴۰۱:

امتیاز کمک هزینه عائله مندی مزدوجین جدید و حق اولاد فرزندان متولد سال ۱۴۰۱، شاغلین موضوع بند (۴) ماده (۶۸) قانون مدیریت خدمات کشوری، به ترتیب (۲) و (۳) برابر افزایش می‌یابد.

به استناد ماده (۱۶) قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت -مصوب ۱۴۰۰- کمک‌هزینه اولاد و حق عائله‌مندی کلیه گروه‌های مختلف حقوق‌بگیر در دستگاه‌های مذکور در ماده (۲۹) قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و همچنین نیرو‌های مسلح، وزارت اطلاعات، سازمان انرژی اتمی (به‌استثنای مشمولین قانون کار) از قبیل کارکنان کشوری و لشکری، اعضای هیأت علمی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی و قضات، در سال ۱۴۰۱، لازم است به ترتیب به میزان صد درصد (۱۰۰%) و پنجاه درصد (۵۰%) افزایش یابد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.