کد خبر : 24258 / /
/

سال 99 بود که فرآیند آزادسازی سهام عدالت انجام شد و تا به امروز همچنان سهامداران عدالت در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

 سود سهام عدالت اواسط دی ماه واریز می‌شود. سود سهام عدالت امسال در دو نوبت پرداخت می شود. سهام عدالت 1401 دو مرحله ای واریز می شود.مرحله نخست سود سهام عدالت تا اواسط دی ماه و نوبت دیگر سود سهام عدالت تا پایان سال به حساب سهامداران واریز خواهد شد.

قرار بود سود سهام عدالت تا پایان آذرماه واریز شود؛ اما پرداخت این سود به دی‌ماه موکول شده است. علت عدم پرداخت سود سهام عدالت چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، سال 99 بود که فرآیند آزادسازی سهام عدالت انجام شد و تا به امروز همچنان سهامداران عدالت در بلاتکلیفی به سر می‌برند.

چند هفته پیش بود که وزیر اقتصاد و رئیس سازمان خصوصی‌سازی وعده دادند که اولین مرحله سود سهام عدالت تا پایان آذرماه واریز می‌شود اما به یکباره وضعیت تغییر کرد و قرار شد تا نیمه دی‌ماه قسط اول سود پرداخت شود.

داستان از این قرار است که 36 شرکت در پرتفوی بورسی سهام عدالت قرار دارند که 34 شرکت مجامع خود را برگزار کرده‌اند و 29 شرکت سود نقدی واریزی را اختصاص دادند ولی همچنان زمان پرداخت سود مشخص نیست.

بر اساس اطلاعات منتشر شده 5 شرکت هنوز سودی برای توزیع میان سهامداران در نظر نگرفته‌اند و همچنین 8 شرکت تا چند روز پیش سود خود را واریز نکرده‌ بودند. هفته گذشته بود که اعلام شد که بانک‌های تجارت، صادرات، ملت و پست‌بانک در فرصت فوری سود خود را واریز کردند اما هنوز این پرداخت قطعی نشده است. از سوی دیگر خبری از زمان پرداخت سود شرکت‌های پتروشیمی تندگویان، پارس سوئیچ، نیروترانس و حمل و نقل پتروشیمی نیست.

سازمان خصوصی‌سازی مسئول پیگیری وصول سود شرکت‌های موجود در پرتفوی سهام عدالت است. قرار بود تا پایان آذر سود سهام عدالت واریز شود اما برخلاف تهدیدهای انجام شده و انتشار اسامی شرکت‌ها تمایلی به پرداخت سود ندارند. از سویی دولت نیز فشاری به این شرکت‌ها برای پرداخت سود نمی‌آورد و به واسطه همین موضوع برخی از فعالان بازار می‌گویند که دولت نیز تمایلی به پرداخت سود ندارد.

چقدر سود سهام عدالت پرداخت می‌شود؟

بر اساس اظهارات وزیر اقتصاد، سود پرداختی امسال بیش از 60 هزار میلیارد تومان است یعنی دو برابر سال گذشته و همین موضوع باعث شده که پرداخت سود سهام عدالت دو مرحله‌ای شود. البته زمان دقیق پرداخت این سود مشخص نیست چرا که چند شرکت هنوز مجمع خود را برگزار نکرده‌اند.

گفته می‌شود فرادی که پرتفوی 532 هزار تومانی دارند حدود یک میلیون تومان سود دریافت می‌کنند. دارندگان سهام یک میلیونی نیز بیش از دو میلیون سود خواهند گرفت.

بر همین اساس یک خانوار چهار نفره که سهام 532 هزار تومانی دارند تا نیمه دی‌ماه، چهار میلیون تومان سود دریافت خواهند کرد. خانوار چهار نفره دارای سهام عدالت یک میلیون تومانی هم تا پایان دی‌ماه 8 میلیون تومان سود دریافت می‌کنند. آن‌گونه که مسئولان وعده‌ داده‌اند این سود شامل همه دارندگان سهام عدالت می‌شود.

تکلیف جاماندگان سهام عدالت مشخص شد؟

حسین قربان‌زاده، رئیس سازمان خصوصی‌سازی با اشاره به تصویب‌نامه هیات وزیران در مورد جاماندگان سهام عدالت اظهار کرد: این تصویب‌نامه به تازگی ابلاغ شده و کارهای اجرایی آن در حال انجام است.

تصویب‌نامه هیات وزیران تکلیف جاماندگان سهام عدالت را تقریبا روشن کرده و به گفته رئیس سازمان خصوصی‌سازی، طبق قانون بودجه سال جاری، سهام عدالت جاماندگان امسال باید حتما پرداخت شود.

وی به این سوال که سهام عدالت چه زمانی به جاماندگان تخصیص خواهد یافت، پاسخ داد: تخصیص سهام عدالت به جاماندگان در قانون بودجه سال جاری پیش‌بینی شده است و بنابراین فرایند آن امسال باید انجام شود. البته پرتفوی این سهام به اصلاحیه نیاز دارد که متن اصلاحیه به دولت ارسال شده و بررسی آن در نوبت است. رئیس سازمان خصوصی‌سازی ادامه داد: این اصلاحیه در مورد تغییر برخی شرکت‌ها در پرتفو است که باید در هیات دولت بررسی و تصویب شود.

بر اساس این گزارش، افراد مشمول توسط نهادهای ذی‌ربط شناسایی و معرفی خواهند شد و مبلغ سهام مورد واگذاری به هر یک از مشمولان معادل حداکثر ۱۰ میلیون تومان با اعمال ۵۰ درصد تخفیف به صورت اقساط سالانه و به مدت ۱۰ سال است.

موضع دولت برای اعطای سهام جاماندگان

اما صولت مرتضوی وزیر جدید کار اعلام کرده که «جاماندگان سهام عدالت تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، همه کسانی که احساس می‌کنند حقوقی از آنها جا مانده است، می‌توانند به دستگاه‌های اجرایی مرتبط مراجعه کنند» در همین رابطه رئیس هیئت مدیره شرکت تعاونی سهام عدالت گفته «طبق قانون فقط به شش دهک جامعه می توان سهام عدالت ارائه کرد.» به نظر می‌رسد منظور وزیر کار هم از جاماندگان سهام عدالت همین گروهها است که تعداد آنها حدود یک میلیون ۴۴۹ هزار نفر است و نتوانسته‌اند مشمول سهام عدالت ۱۰ میلیونی جدید هم بشوند.

درمورد سهام عدالت متوفیان هم مجید عشقی رئیس سازمان بورس اعلام کرده «قرار بود سامانه سهام عدالت متوفیان تا پایان شهریور راه‌اندازی شود اما اجرای آن نیازمند همکاری همه جانبه قوه‌قضائیه است و از طرف دیگر تعداد متوفیان زیاد بوده و اکنون مسئولان مربوطه در حال فراهم‌سازی زیرساخت‌های الکترونیکی در شهرها برای تعیین تکلیف سهام متوفیان هستند.»

مهدی سوری کارشناس بورس در گفتگو با خبرنگار بازار سرمایه در اینباره گفت: «تا زمانی که وضعیت اقتصاد کشور به حالت تعادل برنگردد، مردم نمی توانند روی سهام عدالت هیچ حسابی باز کنند و اگر همه چیز به روال طبیعی برگردد دیگر خروج نقدینگی سهام عدالت از بورس هم نمی تواند تهدیدی برای سایر بازارها باشد و در چنین شرایطی دولت اجازه آزادسازی سهام عدالت هم می دهد.»

براساس این گزارش، به نظر می رسد سهام عدالت همچون یک استخوان در گلوی بورس باقی مانده است و در مقطع کنونی هیچ تصمیم جدی درباره تعیین تکلیف آن وجود ندارد و سهامدارن فقط می توانند منتظر سود آن بمانند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.