کد خبر : 24864 / /
/

روند افزایش قیمت خودرو در هفته‌های گذشته به اوج خود رسید و اغلب محصولات موجود در بازار رکورد جدیدی را ثبت کردند. طوری که پراید وارد کانال قیمتی 300 میلیون تومان شد. اما از روز گذشته ورق در بازار بازگشت ترمز جهش نرخ خودرو کشیده شد.

 

قیمت خودرو امروز با کاهش مواجه شد. قیمت خودرو در هفته های گذشته به شدت گران شده بود. قیمت خودرو تحت تأثیر قیمت دلار افزایش یافته بود. قیمت خودرو حالا به مدار نزولی بازگشته است. قیمت خودرو تا کجا ریزش دارد؟

قیمت خودرو پس از یک موج گرانی دو ماهه، در چند روز اخیر به مدار نزولی بازگشته است. طوری که برخی فروشندگان پژو 207، این محصول را حدودد 100 میلیون پایین‌تر از هفته گذشته قیمت‌گذاری کرده‌اند. اما آیا این روند ادامه خواهد داشت؟ کارشناسان چه می‌گویند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، روند افزایش قیمت خودرو در هفته‌های گذشته به اوج خود رسید و اغلب محصولات موجود در بازار رکورد جدیدی را ثبت کردند. طوری که پراید وارد کانال قیمتی 300 میلیون تومان شد. اما از روز گذشته ورق در بازار بازگشت ترمز جهش نرخ خودرو کشیده شد.

امروز نیز روند کاهش قیمت خودرو ادامه یافت و برخی محصولات مانند پژو 207 به گفته کارشناسان تا 100 میلیون تومان افت قیمت را تجربه کردند.

در میان هیاهوی نوسانات موجود در بازار خودرو، این مساله مطرح می‌شود که بازار و قیمت‌ها در هفته‌های آینده به چه سمت و سویی می‌روند؟ چنانکه بسیاری از شهروندان منتظر ادامه کاهش قیمت خودرو هستند.

نکته جالب توجه در این بین حرکت موازی بازار خودرو با بازار ارز است. بررسی‌های انجام‌شده حاکی از آن است که پس از افت قیمت دلار در روزهای گذشته، مسیر خودرو هم تغییر پیدا کرد.

سعید موتمنی، رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تهران، در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: نوسانات قیمتی در بازارهای مختلف، از جمله بازار خودرو متاثر از نداشتن ثبات ریالی در کشور است.

کاهش 100 میلیونی قیمت خودرو یک روزه

او افزود: اگر ثبات ریالی در کشور وجود داشت و نرخ دلار نوسان زیادی نداشت، قیمت خودرو نیز با ثبات همراه می‌شد. در حال حاضر نیز تنها عامل کاهش قیمت خودرو در بازار کاهش نرخ دلار است و اگر دلار با ریزش بیشتری همراه شود، قیمت خودرو در بازار نیز با کاهش همراه می‌شود.

قیمت خودرو

 

فیروز نادری، نمایشگاه‌دار و کارشناس صنعت خودرو، در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: از صبح روز گذشته قیمت خودرو با کاهش شدیدی مواجه شد. این کاهش قیمت به‌گونه‌ای بود که برخی از خودروها مثل پژو ۲۰۷ طی یک روز ۱۰۰ میلیون تومان کاهش قیمت را تجربه کرد.

او افزود: یکی از دلایل این ریزش ناگهانی قیمت‌ها، روی کار آمدن مدیر جدید بانک مرکزی است که در اولین صحبت‌های خود وعده کاهش نرخ ارز را داد. البته در همان روز قیمت دلار ریزشی نیز شد و این عامل بسیار تاثیرگذاری در بازار خودرو است.

این کارشناس صنعت خودرو توضیح داد: با ریزش قیمت‌ها، تعداد فروشنده‌ها در بازار دوچندان شده است. این درحالیست که خریداری در بازار یافت نمی‌شود. خریداران منتظر کاهش بیشتر قیمت‌ها هستند. به نظر می‌رسد اگر نرخ دلار در همین کانال‌های فعلی کنترل یا کاهشی شود، در بازار خودرو تاثیر می‌گذارد و روند کاهش قیمت‌ها ادامه می‌یابد.

از طرف دیگر، بابک صدرایی، کارشناس صنعت خودرو، به تجارت‌نیوز گفت: قیمت خودرو مطابق با رشد نرخ ارز افزایش پیدا می‌کند. رشد قیمت در روزهای اخیر به صورت ساعتی اتفاق می‌افتد و نرخ خودروها نسبت به ساعت گذشته خود متفاوت است که این پدیده‌ای نادر در بازار خودرو است.

او افزود: در شرایطی که ارزش پول ملی در حال تضعیف است، مردم برای حفظ سرمایه‌های خود به سوی بازارها می‌روند. همین هجوم ناگهانی به سوی بازار خودرو، در کنار افزایش دلار، قیمت خودرو نیز افزایش می‌یابد. در این شرایط همه چیز به نفع دارنده کالا است و نه خریدار آن.

سقوط قیمت خودرو پس از ریزش نرخ دلار

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو گفت: با کاهش قیمت ارز، طی دو روز گذشته قیمت انواع خودرو‌ میانگین حدود 70 تا 110 میلیون تومان کاهش یافته است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، سعید مؤتمنی درباره وضعیت قیمت خودرو در بازار پس از کاهش تلاطمات ارزی، اظهار داشت: با کاهش قیمت ارز، از روز گذشته قیمت خودرو تا حدود زیادی کاهش یافته است اما قیمت‌ها به قیمت‌های یک و نیم ماه قبل یعنی پیش از گرانی ارز بازنگشته است. 

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو افزود: بارها گفته‌ایم که مشکل خودرو، میزان عرضه آن است، ‌عرضه قطره‌چکانی خودرو و نابرابری عرضه و تقاضا موجب افزایش قیمت خودرو می‌شود ضمن اینکه در این شرایط عوامل مختلف از جمله افزایش قیمت ارز نیز بر روی قیمت خودرو تاثیر می‌گذارد. 

وی با تاکید بر اینکه قیمت عرضه خودرو در بورس کالا به قیمت پایه خودرو تبدیل شده است، گفت: همه از عرضه خودرو در بورس کالا حمایت می‌کنند و برای اینکه اثرات مثبت عرضه خودرو در بورس کالا حاصل شود، باید عرضه به صورت مداوم و مستمر باشد. 

موتمنی با بیان اینکه خودرو به غلط به یک کالای سرمایه‌ای تبدیل شده است، افزود: بنابراین نوسانات نرخ ارز در قیمت خودرو اثرگذار است و لذا افزایش قیمت ارز در یک ماه گذشته تاثیر بسزایی در افزایش قیمت خودرو داشت. 

وی با بیان اینکه قیمت انواع خودرو در یک و نیم ماه گذشته به شدت افزایش یافته بود، گفت:  قیمت برخی از خودرو‌ها بیش از 200 میلیون تومان افزایش یافت اما طی دو روز گذشته قیمت انواع خودرو‌ میانگین حدود 70 تا 110 میلیون تومان کاهش یافته است. 

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو اظهار داشت: قیمت پژو 206 تیپ 2 یک ماه و نیم گذشته حدود 300 میلیون تومان بود اما اکنون قیمت آن حدود 430 میلیون تومان است. 

وی بیان داشت: قیمت این خودرو تا چند روز پیش و قبل از کاهش قیمت ارز بین 470 تا 500 میلیون تومان بود. 

موتمنی همچنین با بیان اینکه قیمت سمند ال ایکس اکنون در بازار حدود 432 میلیون تومان است، گفت: قبل از ریزش قیمت ارز قیمت این محصول 460 میلیون تومان بود که با کاهش قیمت ارز قیمت این خودرو حدود 30 میلیون تومان کاهش یافته است. 

وی افزود: این در حالی است که قیمت این خودرو حدود یک و نیم ماه پیش حدود 330 میلیون تومان بود. 

مؤتمنی بیان داشت: قیمت کوئیک دنده‌ای نیز با کاهش قیمت ارز از 343 میلیون تومان با کاهش 61 تومانی به 282 میلیون تومان رسیده است. 

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو با بیان اینکه قیمت تیبا در بازار اکنون به حدود 283 میلیون تومان رسیده است، گفت: این در حالی است که تا یک و نیم ماه پیش قیمت این خودرو حدود 200 میلیون تومان بود.

قیمت خودرو در بازار کاهش یافت

وی افزود: قیمت این خودرو قبل از ریزش نرخ ارز حدود 300 میلیون تومان بود که با ریزش ارز طی یکی - دو روز گذشته قیمت آن حدود 20 میلیون تومان کاهش یافته است. 

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو با اشاره به واردات خودرو بیان داشت: از آنجا که خودروهای وارداتی فعلا به بازار وارد نشده است لذا  واردات خودرو اثری در کاهش قیمت‌ها نداشته است اما امیدواریم که با ورود خودرو به بازار کاهش قیمت‌ها را مشاهده کنیم. 

وی گفت: البته برای اثرگذاری و کاهش قیمت خودرو واردات نیز باید مستمر انجام شود

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.