کد خبر : 27108 / /
/

هواشناسی| هواشناسی تهران

سازمان هواشناسی از افزایش نسبی دما طی جمعه و شنبه آینده در اکثر مناطق کشور خبر داد و برای برخی استان‌ها از جمله تهران هشدار صادر کرد.

برای پیش‌بینی هواشناسی، محققان و هواشناسان از مجموعه‌ای از داده های هواشناسی استفاده می‌کنند، از جمله داده های مربوط به دما، رطوبت، فشار جوی، سرعت و جهت باد، و شرایط ابری. این داده ها به پروگرام‌های کامپیوتری و مدل های ریاضی داده می شوند تا به وضوح تصاویری از رویدادهای آینده ایجاد کنند.نتایج پیش‌بینی هواشناسی در شکل پیش‌بینی هایی مانند درجه حرارت، رطوبت، بارش باران و برف، سرعت و جهت باد و شرایط ابری نمایش داده می‌شوند. این پیش‌بینی ها برای تهیه نقشه های هواشناسی، برنامه ریزی فعالیت های خارج از منزل، کشاورزی، حمل و نقل و سایر فعالیت ها که به طور مستقیم یا غیر مستقیم تحت تأثیر شرایط جوی قرار می‌گیرند، استفاده می‌شوند.مهم بودن پیش‌بینی هواشناسی در مسائل مختلف، از جمله کشاورزی، انرژی، مدیریت آب و برنامه ریزی شهری، باعث شده است که منابع زیادی برای بهبود دقت پیش‌بینی ها وجود داشته باشد. با این حال، هواشناسی هنوز هم یکی از علومی است که در آن پیش‌بینی دقیق آینده همچنان چالش های خاص خود را دارد و ممکن است با اشتباهاتی همراه باشد.

 

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد امروز در شمال آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی، ارتفاعات البرز مرکزی، جنوب شرق سیستان و بلوچستان و ارتفاعات شمال و شرق هرمزگان افزایش ابر، رگبار باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید به‌ویژه در ساعات بعدازظهر روی می‌دهد.

فردا گستره ابرناکی در مناطق یادشده در شمال غرب و جنوب شرق افزایش می‌یابد و رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید در این مناطق انتظار می‌رود.

در سواحل دریای خزر و اردبیل نیز رگبار پراکنده و کاهش نسبی دما پیش‌بینی می‌شود.

چهارشنبه در شمال آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی رگبار پراکنده روی می‌دهد و در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، شمال و شرق هرمزگان و جنوب شرق فارس رگبار و رعدوبرق پیش‌بینی شده است.

طی سه روز آینده در شرق کشور و جنوب استان‌های خراسان رضوی، سمنان، تهران، البرز، اصفهان، قم و مرکزی وزش باد و خیزش گردوخاک باعث کاهش کیفیت هوا می‌شود.

روزهای جمعه و شنبه هفته آینده در اکثر مناطق کشور جو پایدار همراه با روند افزایش نسبی دما پیش‌بینی شده است.

توصیف سامانه اول: فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی

زمان شروع: دوشنبه 1402/05/02

زمان پایان: پنجشنبه 1402/05/05

نوع مخاطره: رگبار باران و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با گردوخاک

منطقه اثر:

دوشنبه 1402/05/02: شمال استانهای آذربایجان شرقی و آذربایجان غربی، نیمه شمالی اردبیل، جنوب شرق سیستان و بلوچستان،

سه‌شنبه 1402/05/03: و

چهارشنبه 1402/05/04: نیمه شمالی استانهای آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل، دامنه و ارتفاعات مازندران، نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، شرق هرمزگان.

پنج‌شنبه 1402/05/05: نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، شمال و شرق هرمزگان.

اثر مخاطره: احتمال آبگرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از اسکان و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری به‌ویژه اطراف رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوهنوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها.

توصیف سامانه دوم: افزایش گرادیان فشاری

زمان شروع: دوشنبه 1402/05/02

زمان پایان: سه‌شنبه 1402/05/03

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و در نواحی مستعد همراه با گردوخاک

منطقه اثر:

دوشنبه 1402/05/02: خراسان جنوبی، خراسان شمالی، خراسان رضوی، کرمان، سیستان و بلوچستان، یزد، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، جنوب سمنان، قم، مرکزی و جنوب تهران.

سه‌شنبه 1402/05/03: خراسان جنوبی، خراسان رضوی، خراسان شمالی، کرمان، سیستان و بلوچستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان، جنوب سمنان، قم، مرکزی، جنوب تهران، جنوب خوزستان و بوشهر

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا (احتمال رخداد طوفان شن در شرق کشور)، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیاء از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال

توصیه: اجتناب از تردد غیرضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی

توصیف سامانه: وزش باد شدید و افزایش ارتفاع امواج

زمان شروع: بعدازظهر دوشنبه 1402/05/02

زمان پایان: چهارشنبه 1402/05/04

نوع مخاطره: افزایش وزش باد شمال غربی تا 28 نات، افزایش ارتفاع امواج بین 1 تا 2 متر در سواحل و بین 2 تا 3 متر در نواحی دور از ساحل

منطقه اثر:

دوشنبه 1402/05/02: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان، مازندران و گلستان.

سه‌شنبه 1402/05/03: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان، مازندران و گلستان.

چهارشنبه 1402/05/04: دریای خزر، مناطق ساحلی و دور از ساحل استانهای گیلان، مازندران و گلستان.

اثر مخاطره: افزایش ارتفاع موج به‌ویژه در ساعت ظهر تا بعدازظهر، اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک ، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی، احتمال اختلال در تردد کشتیهای تجاری در دریای عمان.

توصیه: احتیاط و رعایت موارد ایمنی در ترددهای دریایی به‌ویژه تردد شناورهای سبک و قایق‌های صیادی و تفریحی، تمهیدات لازم جهت پیشگیری از هرگونه خسارت احتمالی.

توصیف سامانه: افزایش وزش باد جنوب شرقی و افزایش ارتفاع موج

زمان شروع: سه‌شنبه 1402/05/03

زمان پایان: بعدازظهر جمعه 1402/05/06

نوع مخاطره: افزایش سرعت وزش باد جنوب شرقی تا محدوده 36 نات (با تأکید بر تنگه هرمز و دریای عمان)، افزایش ارتفاع امواج بین 1 تا 2 متر در سواحل و بیش از 2 متر در فراسواحل

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1402/05/03: خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان

چهارشنبه 1402/05/04: خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان و مناطق ساحلی جنوبی استان بوشهر

پنجشنبه 1402/05/05: خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان

جمعه 1402/05/06: خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان، مناطق ساحلی و دور از ساحل استان هرمزگان

اثر مخاطره: اختلال در ترددهای دریایی شناورهای سبک و نیمه‌سنگین، احتمال اختلال در تردد کشتی‌های تجاری، پاره شدن تورهای صیادی و آسیب به قفس‌های پرورش ماهی.

توصیه: اجتناب از تردد شناورهای سبک و فعالیت‌های تفریحی و شنا در جاسک، سیریک، لارک، هرمز، قشم، بندرعباس، هنگام، تنب بزرگ و کوچک، ابوموسی، سیری، کیش، لاوان، و تمهیدات لازم جهت تردد ایمن شناورهای مسافربری و کشتی‌های تجاری.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.