کد خبر : 27625 / /
/

قیمت طلا | قیمت طلا امروز | قیمت طلا الان

روز گذشته افزایش قیمت سکه‌های سبک نسبت به سایر قطعات بیشتر بود. این در حالی است که قیمت دلار افزایشی شد و سکه نیز دنباله‌رو بازار ارز شد؛ اما قیمت طلا کاهش داشت.

قیمت طلا روز گذشته با کاهش مواجه بوده است. قیمت طلا مدام در نوسان است. قیمت طلا هم سو با قیمت دلار است. قیمت طلا ثبات ندارد. برای اطلاع از قیمت طلا سایت خبر روز را حتما دنبال کنید.

دیروز قیمت دلار افزایش ۵۰۰ تومانی داشت و قیمت سکه را نیز با خود همراه کرد اما قیمت طلا مسیر کاهشی را در پیش گرفت. به نظر می‌رسد با نزدیک شدن به نیمه دوم سال و پایان ماه‌های محرم و صفر روند تقاضا در بازار طلا در حال افزایش است. این در حالی است که سکه‌های سبک روز گذشته افزایش قیمت بیشتری داشتند و به نظر می‌رسد این تقاضاست که به بازار خط می‌دهد.

در جدول زیر قیمت طلا و انواع قطعات سکه در لحظه گشایش بازار امروز قابل مشاهده است.

معامله‌گران بازار طلا معتقدند رشد تقاضای اربعین و مسافرت‌های تفریحی در تعطیلات پیش رو در فرصت باقیمانده از تابستان، روند قیمت دلار را صعودی کرد. این رشد قیمت اثر افزایشی در قیمت سکه گذاشت. گفتنی است در روز جاری انس جهانی طلا به جهت تعطیلات پایان هفته در بازارهای جهانی، با رقم ثابت ۱۹۴۰ دلاری در حال معامله‌ است.

کمترین رشد قیمت سهم سکه امامی شد

دیروز ۱۲ شهریور قیمت سکه امامی با افزایش ۶۷ هزار تومانی کمترین مقدار افزایش را در خانواده سکه‌ها داشت. این قطعه با قیمت ۲۸ میلیون و ۲۰۹ هزار تومان معامله شد. همچنین سکه بهار با قیمت ۲۵ میلیون و ۴۹۴ هزار تومان مبادله شد و افزایش ۹۹ هزار تومانی داشت.

روز قبل سکه‌های نیم و ربع ‌افزایش ۱۵۰ هزار تومانی داشتند و به ترتیب با قیمت ۱۵ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان و ۱۰ میلیون و ۲۵۰ هزار تومان معامله شدند.

گفتنی است سکه گرمی نیز با افزایش ۱۰۰ هزار تومانی به کانال ۶ میلیونی ورود کرد و با قیمت ۶ میلیون تومان معامله شد.

حباب سکه‌های سنگین کاهشی شد

روز گذشته قیمت طلا کاهشی شد. هر مثقال طلا، کاهش ‍۱۲ هزار تومانی داشت و با رقم ۱۰ میلیون و ۲۳۳ هزار تومان معامله شد. هر گرم طلای ۱۸ عیار نیز با کاهش دو هزار و ۵۰۰ تومانی به قیمت دو میلیون و ۳۶۳ هزار تومان رسید. طلای دست دوم نیز به قیمت دو میلیون و ۳۳۱ هزار تومان رسید.

در دوازدهمین روز از شهریور حباب سکه‌های سنگین کاهش داشت. حباب سکه امامی ۴۴ هزار تومان و سکه بهار ۱۲ هزار تومان کاهش داشت. دیروز نیم‌سکه ۹۲ هزار تومان، ربع سکه ۱۲۱ هزار تومان و سکه گرمی ۸۵ هزار تومان رشد داشتند.

شبکه اطلاع‌رسانی طلا، سکه و ارز آخرین نرخ طلا را در روندی نزولی، دو میلیون و 367 هزار و 800 تومان اعلام کرده است؛ حدود 15 هزار تومان کمتر از دیروز.

این منبع، آخرین نرخ نقدی سکه امامی را نیز نزولی و 28 میلیون و 990 هزار اعلام کرده که حدود 103 هزار تومان کمتر از روز گذشته است. اما نرخ نقدی سکه بهار آزادی با حدود 102 هزار تومان افزایش به 25 میلیون و 801 هزار تومان رسیده است.

روند قیمت‌ها در سایت اتحادیه طلا و جواهر تهران، نیز نزولی است. این منبع در آخرین به روزرسانی خود تا لحظه تنظیم این خبر که حدود ساعت 13 امروز انجام شده، قیمت طلا را با حدود 16 هزار تومان کاهش، دو میلیون و ۳۷۰ هزار تومان اعلام کرده است. این منبع قیمت سکه طرح جدید را نیز کاهشی و ۲۸ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان دانسته. این نرخ حدود 260 هزار تومان کمتر از دیروز است.

قیمت سکه طرح قدیم هم نزولی و 25 میلیون و ۶۰۰ هزار تومان اعلام شده است؛ حدود 167 هزار تومان کمتر از روز گذشته.

روند افزایشی قیمت اونس

روند نزولی در بازار طلا و سکه داخلی در حالی رخ داده که قیمت اونس امروز افزایشی بوده است. البته بازار طلای ایران بیشتر از اینکه تحت تاثیر قیمت‌ها در بازار جهانی طلا باشد، بر اساس شرایط در بازار دلار داخل ایران حرکت می‌کند. با وجود این، به هر حال یکی از متغیرهای موثر بر این بازار همان قیمت‌ها در بازار جهانی است. کارشناسان نسبت این اثرگذاری را 70 درصد برای دلار و 30 درصد برای طلای جهانی می‌دانند.

در این شرایط مدت‌ها است که اونس روندی نزولی دارد. حتی پنجشنبه هفته گذشته به کانال 1800 دلاری هم سقوط کرد اما بعد از ساعاتی به کانال 1900 دلاری بازگشت. طلای جهانی در 30 روز گذشته حدود 2.05 درصد از ارزش خود را از دست داده است.

اما امروز اونس روندی افزایشی دارد و در لحظه تنظیم این گزارش، به حدود 1,929.82 دلار رسیده، این به معنای افزایش حدود 0.45 درصدی قیمت طلا در بازارهای جهانی است.

روند کاهشی بازارهای دلار، طلا و سکه با خبردرمانی

قیمت دلار مرز روانی 50 هزار و 300 تومان را از دست داد و حالا این احتمال وجود دارد که قیمت دلار به کانال 49 هزار تومان برگردد.

قیمت دلار امروز 13 تیر 1402 به مرز 50 هزار تومان رسید. این در حالی است که قیمت دلار روز گذشته مرز مقاومتی 50 هزار و 300 تومان را پشت سر گذاشته بود و امید به افزایش قیمت را در بازار پررنگ کرده بود. این گروه امیدوار بودند که قیمت دلار بالای این مرز بماند و از آنجا به سمت کانال 51 هزار تومان برود. اما بازار بر این اساس پیش نرفت.

اما چرا دلار مرز مقاومت خود را از دست داد؟ برخی از معامله‌گران می‌گویند علت کاهش قیمت دلار خبری است که یحیی آل اسحاق، رئیس اتاق عراق داده و اعلام کرده که 10 میلیارد دلار از منابع بلوکه شده ایران آزاد شده. البته وی نگفته که این 10 میلیارد دلار به ایران وارد می‌شود بلکه قرار است این منابع صرف واردات کالاهای اساسی شود.

این اولین باری نیست که خبر آزادسازی دلارهای بلوکه شده ایران شنیده می‌شود. برای همین برخی از معامله گران معتقدند که چنین خبری سوخته به نظر می‌رسد و هیچ تاثیری بر قیمت دلار ندارد. به عقیده این گروه آنچه باعث کاهش قیمت دلار شده تلاش بازارساز است که توانسته قیمت دلار را مهار کند و آن را به سمت پایین هدایت کند.

در مورد بازار طلا و سکه، به اعتقاد کارشناسان اقتصادی علاوه بر قدرت بالای فعالان بازار فلز زرد در رونددهی به قیمت‌ها،‌ قدرت تقاضا نیز در این بازار زیاد است. این در حالی است که روند تقاضا در ماه‌های گذشته کاهش داشته است.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.