کد خبر : 28698 / /
/

مقطع فعلی، به علت نزدیکی به پایان سال میلادی و سررسید تسویه حساب ارزی تجار، بازه زمانی حساسی محسوب می‌شود؛ بنابراین هرگونه پیش‌بینی قیمت دلار به سیاست‌های ارزی بانک مرکزی بستگی دارد.

ثبت کمترین قیمت دلار در ۷۵ روز اخیر در حالی به ثبت رسید که برخی معامله‌گران به امید رسیدن این ارز به کف با احتیاط در موقعیت خرید قرار گرفته بودند. اتفاق مهم دیگر بازار ارز،‌ ثبت دومین کاهش متوالی در مقیاس ماهانه بود. دلار که در بهمن ماه بیش از ۴ درصد از ارزش خود را از دست داده بود، در اولین ماه فروردین ماه نیز افت ۵/ ۳ درصدی را به ثبت رساند. بپذیرد. نوسانات قیمت دلار بیشترین تاثیر را بر روی کالا های مصرفی دارد. اهمیت قیمت  دلار بر زندگی مردم ایران به قدری است که اکثریت قریب به اتفاق آنها به صورت لحظه ای نرخ این ارز را پیگیری می کنند جهت قیمت دلار برای معامله گران آشکار نیست. قیمت دلار امروز  شنبه چهارم اردیبهشت ماه 1400 را در سایت خبر روز می توانید مشاهده فرمائید.

قیمت دلار

این هفته قیمت دلار در روندی خنثی نوسان داشت. کارشناسان، بازه کنونی را مقطعی حساسی می‌دانند و معتقدند ارزپاشی سیاست‌گذار مانع رشد قیمت دلار شده است. از سوی دیگر رشد تقاضا سد مقاومتی در جهت برگشت قیمت این اسکناس به کریدور ۴۰ هزار تومانی ایجاد کرده است.

قیمت دلار این هفته روندی خنثی و نوسانی محدود داشت. این اسکناس در محدوده‌های قیمتی ۵۰ هزار و ۳۵۰ تا ۵۰۰ تومان نوسان داشت و در نهایت با رقم ۵۰ هزار و ۳۵۰ تومان بسته شد.

ابتدای این هفته اتحادیه اروپا اعلام کرد که در چارچوب اقداماتش برای مقابله با کمک‌های تسلیحاتی ایران به تهاجم نظامی روسیه به اوکراین، ۶ فرد و پنج شرکت ایرانی را تحریم کرده است. برخلاف گذشته که چنین اخباری روند شارپی مقطعی برای بازار ارز به همراه داشت اما قیمت‌ها به واسطه سیاست فریز ارزی بانک مرکزی تغییر نکرد.

همچنین مرکز پژوهش‌های مجلس خبر از کاهش ۱۹۰ همتی ذخایر ارزی بانک مرکزی داد. در این گزارش آمده که تا ۲۰ آبان امسال ۱۲ میلیارد دلار برای تامین ارز ترجیحی تخصیص پیدا کرده است. این در حالی است که میزان درآمدهای ارزی حاصل از صادرات نفت و گاز حدود هفت میلیارد دلار بوده و ۴.۵ میلیارد دلار از ذخایر ارزی از منابع بانک مرکزی تامین شده است. هر چند که بانک مرکزی این موضوع را تکذیب کرد اما در صورت صحت، می‌توان انتظار داشت این مساله، بانک مرکزی را برای ارزپاشی در بازار آزاد و ثبات قیمت دلار با مشکل مواجه کند.

گره خوردن پیش‌ بینی قیمت دلار به سیاست‌های ارزی

علاوه بر این، مجلس لایحه بودجه سال ۱۴۰۳ را برگردانده است. رئیس مجلس دلیل رد لایحه بودجه را کسری قابل توجه بودجه عنوان کرد، و گفت: اینکه همه چیز را منوط به محل مالیات کنیم اشکالی است که باید مورد پیگیری قرار گیرد.

فشار اصلی مالیات‌ستانی بر روی افراد عادی، حقوق‌بگیران و فعالان اقتصادی و تولیدی است. فشار بر واحدهای تولیدی و رشد مالیات هم به منزله رشد قیمت‌ها و تورم بیشتر و فشار به مردم عادی و حقوق‌بگیران است.

مقطع فعلی، به علت نزدیکی به پایان سال میلادی و سررسید تسویه حساب ارزی تجار، بازه زمانی حساسی محسوب می‌شود؛ بنابراین هرگونه پیش‌بینی قیمت دلار به سیاست‌های ارزی بانک مرکزی بستگی دارد.

در روزهای پایانی هفته، خبر مربوط به قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل منتشر شد. این قطعنامه با رای مثبت ۱۵۳ عضو تصویب شد که خواستار آتش‌بس فوری بشردوستانه در غزه و همچنین آزادی فوری و بدون قید و شرط همه اسرا شده است. بنابراین این احتمال وجود دارد که قیمت دلار متعاقب چنین اخباری دوباره به کریدور ۴۰ هزار تومانی برگردد و در منطقه ۴۷ تا ۴۸ هزار تومانی کف‌سازی کند و بعد سقف قبلی را که قیمت ۵۸ تا ۵۰ هزار تومان بود را بشکند.

گفتنی است روز گذشته قیمت دلار در بازارهای همسایه برخلاف دلار تهران رشد داشت. قیمت دلار هرات رشد ۲۱۰ تومانی داشت و با قیمت ۵۰ هزار و ۲۱۰ تومانی معامله شد. دلار سلیمانیه افزایش ۱۲۰ تومانی داشت و با قیمت ۵۰ هزار و ۳۱۰ تومانی معامله شد. درهم امارات بدون تغییر و با قیمت ۱۳ هزار و ۸۲۰ تومان معامله شد.

کارشناس و تحلیلگر اقتصادی گفت: آزادسازی منابع ارزی را باید یکی از دستاوردهای دیپلماسی اقتصادی دولت سیزدهم و بانک مرکزی خواند.

 احمد صالحی، عضو انجمن کارآفرینان ایران درباره اثرات منابع ارزی آزاد شده ایران توسط آمریکا بر بازار ارز و کالاهای اساسی به خبرنگار ایسنا گفت: پس از اینکه خبرهایی از آزادسازی ۶ میلیارد دلار از منابع ارزی ایران توسط آمریکا منتشر شد این سوال پیش آمد که از این منابع ارزی چه استفاده‌ای می توان کرد. در نتیجه با توجه به شرایطی که در آن قرار داریم و با توجه به منابع و مصارف ردیف های بودجه، باید در نگاه اول برای این آورده ارزی بهترین تصمیم را گرفت. پیش از آن البته باید این موضوع را یکی از نتایج مطلوب دیپلماسی ارزی و اقتصادی دولت سیزدهم و بانک مرکزی خواند که باعث شد بخشی از مطالبات ارزی ما وصول شود.

این فعال اقتصادی با اشاره به افتتاح حساب شش بانک ایرانی در قطر برای واریز منابع ارزی آزاد شده و در اختیار گرفتن این منابع از طریق مبادلات بانکی گفت: هم اکنون بهترین زمان برای بانک مرکزی به عنوان متولی اصلی پولی و ارزی کشور است تا با در اختیار گرفتن این منابع وارد عمل شود. خوشبختانه با توجه به اینکه بانک مرکزی سیستم دقیق و منظمی را جهت تخصیص ارز پیاده سازی و گروه های کالایی مختلف را مشخص کرده حالا می تواند از این منابع به عنوان شوک اولیه و موثر در بازار ارز، واردات و همچنین روند تولید کالا بهره ببرد.

وی ادامه داد: بسیاری از فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان ما برای توسعه و تنوع و ارتقای کیفی محصولات خود نیازمند منابع مالی هستند و اگر متولیان دولت و بانک مرکزی باور دارند که تولید چقدر اهمیت دارد و نقش آن در پیشرفت کشور تا چه حد است باید از این منابع غیر قابل پیش بینی حداکثر استفاده را در بخش تولید ببرند. بدین ترتیب هم باعث دلگرمی تولیدکنندگان و فعالان اقتصادی در و تجار خواهند شد و هم گامی محکم در جهت کنترل تورم برمی‌دارند.

صالحی با تاکید بر اینکه آزادسازی این منابع ارزی می تواند بزودی باعث کاهش قیمت و همچنین مدیریت بهتر بانک مرکزی در بازار ارز شود گفت: مشکل اصلی ما در نوسانات ارزی و تورمی، بالا رفتن سطح تقاضا نسبت به عرضه است و هم اکنون با توجه به منابعی که در اختیار داریم بهترین زمان است که سطح عرضه را بالا ببریم؛ چه بسا تداوم این روند می تواند شرایط رو به کاهش بودن قیمت را هم به همراه داشته باشد. تجربه سالهای گذشته نشان داده ما همواره یک روند افزایش تورمی داشتیم، پس چه بهتر که اکنون با عرضه بیشتر ارز به تدریج از وضعیت کنونی عقب‌گرد کرده و اتفاقی که در دولت های قبلی نتوانستیم آنرا تجربه کنیم، در دولت سیزدهم رقم بزنیم.

عضو انجمن کارآفرینان ایران با اشاره به این موضوع که با ورود ارز و سرمایه گذاری خارجی و آزادسازی و روان سازی منابع ارزی قطعاً کشور می‌تواند تحولات شگرفی را در اقتصاد شاهد باشد گفت: همزمانی آزادسازی منابع و تبادلات ارزی و همچنین اصلاحات اقتصادی در دولت سیزدهم را باید به فال نیک گرفت. در واقع سطح رضایت ملی نیز تابع مستقیمی از سطح رشد اقتصادی است که اگر بتوانیم با تکیه بر همین منابع ارزی آزاد شده و استفاده بهینه از منابع ارزی قبلی، فضای کسب و کار و تولید را رونق بخشیم، می توانیم نیازهای معیشتی و روزمره مردم را هم پاسخگو باشیم. تمام این مسایل به زیرساخت تامین و توسعه درآمد دولت بر می‌گردد که با توجه به شرایط تحریم و محدودیت های مختلف می توان از این منابع به بهترین شکل برای بهبود وضعیت استفاده کرد.

وی با پیش‌بینی اینکه اثرات منابع آزاد شده در بازار ارز بزودی احساس خواهد شد گفت: با اعمال تصمیمات کارشناسی و اصولی در نحوه استفاده از منابع ارزی آزاد شده، شاهد تثبیت و کنترل قیمت ارز و کاهش قیمت کالاهای اساسی خواهیم بود و این همان هدفی است که هم بانک مرکزی و هم دولت به دنبال آن هستند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.