کد خبر : 2513 / /
/

در آخرین روز هفته، دلار به زیر کانال ۲۴ هزار تومانی رفت. روز پنج‌شنبه اسکناس آمریکایی ۲۰۰ تومان افت قیمت را تجربه کرد و به بهای ۲۳ هزار و ۹۰۰ تومان رسید.

ثبت کمترین قیمت دلار در ۷۵ روز اخیر در حالی به ثبت رسید که برخی معامله‌گران به امید رسیدن این ارز به کف با احتیاط در موقعیت خرید قرار گرفته بودند. اتفاق مهم دیگر بازار ارز،‌ ثبت دومین کاهش متوالی در مقیاس ماهانه بود. دلار که در بهمن ماه بیش از ۴ درصد از ارزش خود را از دست داده بود، در اولین ماه فروردین ماه نیز افت ۵/ ۳ درصدی را به ثبت رساند. بپذیرد. نوسانات قیمت دلار بیشترین تاثیر را بر روی کالا های مصرفی دارد. اهمیت قیمت  دلار بر زندگی مردم ایران به قدری است که اکثریت قریب به اتفاق آنها به صورت لحظه ای نرخ این ارز را پیگیری می کنند جهت قیمت دلار برای معامله گران آشکار نیست. قیمت دلار امروز  شنبه چهارم اردیبهشت ماه 1400 را در سایت خبر روز می توانید مشاهده فرمائید 

با افت روز آخر، میزان بازدهی دلار در هفته گذشته به منفی۱/ ۴ درصد رسید. این افت در حالی ثبت شد که شاخص ارزی دو هفته قبل ۷/ ۰ درصد افزایش قیمت را به ثبت رسانده بود.

کاهش ارزش دلار در بازار داخلی بیشترین اثر را روی بازار سکه داشت. انواع سکه در هفته گذشته نزول قیمت را تجربه کردند. به عنوان مثال سکه امامی نزدیک به ۷۰۰ هزار تومان از ارزش خود را طی ۶ روز کاری از دست داد و در انتهای هفته روی عدد ۱۰ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قرار گرفت. این قیمت ۱۰۰ هزار تومان کمتر از روز چهارشنبه بود. سکه امامی در هفته گذشته بیش از ۵ درصد از ارزش خود را از دست داد.

قیمت دلار امروز شنبه چهارم اردیبهشت 

قیمت دلار

برخی از تحلیلگران فنی باور دارند که ‌سکه در مرز ۱۰ میلیون تومانی مورد حمایت قرار خواهد گرفت. مرز۱۰ میلیونی حمایت حساسی در بازار سکه است که از دی‌ماه ۹۹ هرگز شکسته نشده است. شکست این مرز می‌تواند سرعت افت سکه را بیشتر کند. در هفته‌ای که گذشت، جدا از سکه امامی،‌نیم سکه وربع سکه نیز افت قیمت را تجربه کردند. نیم سکه نزدیک به ۹ درصد کاهش قیمت را به ثبت رساند و ربع سکه بیشتر از ۶ درصد از ارزش خود را از دست داد. علت افت بیشتر سکه‌های کوچک نسبت به سکه امامی،‌داشتن حباب قیمتی بالاتر بود.

به گفته فعالان، خبرهای مربوط به پیشرفت در مذاکرات هسته‌ای وین موجب شد که تمایل به فروش سکه و ارز در بازار افزایش پیدا کند. بسیاری از معامله‌گران امیدوارند که قبل از انتخابات ریاست جمهوری ایران، برجام احیا شود یا حداقل تحریم‌های فعلی به شکل معناداری کاهش پیدا کنند. در چنین فضایی معامله‌گران میان‌مدت تمایلی برای حضور در بازار از خود نشان نمی‌دهند. آنها منتظر هستند که تکلیف گفت‌وگوها پیرامون توافق هسته‌ای روشن شود.

عامل دیگری که از نگاه فعالان در افت قیمت دلار نقش داشته است، افزایش میزان عرضه بازارساز بوده است. بازیگران باتجربه بازار عنوان می‌کنند که بازارساز در بازار متشکل ارزی عرضه مناسبی را صورت می‌دهد و صرافی‌های بانکی نیز در فروش اسکناس آمریکایی فعال‌تر شده‌اند. حجم عرضه دلار به‌صورت اسکناس در بازار متشکل در هفته گذشته بیش از سه برابر هفته دوم سال جدید بود. حجم مبادلات بازار متشکل دلار طی چهار هفته گذشته به‌صورت پیوسته افزایش یافت و از ۱۰ میلیون و ۵۶۴ هزار در هفته دوم سال ۱۴۰۰ به ۳۳ میلیون و ۴۷۹ هزار در هفته گذشته افزایش یافت، یعنی حجم مبادلات در این بازه زمانی بیش از سه برابر شد. اما تغییرات در حجم مبادلات یورو طی این چهار هفته یکنواخت نبود.

روز پنج‌شنبه قیمت فروش دلار در صرافی‌های بانکی نیز کاهشی شد. در آخرین روز هفته، دلار بر تابلوی صرافی‌های بانکی روی عدد ۲۳ هزار و ۳۵۰ تومان قرار گرفت که ۵۰ تومان کمتر از روز چهارشنبه بود. قیمت دلار صرافی‌های بانکی در روز پنج‌شنبه ۵۵۰ تومان با قیمت بازار آزاد فاصله داشت. به نظر می‌رسد برای بازارساز اهمیت زیادی دارد که در روزهای اخیر از طریق پایین بردن قیمت در صرافی‌های بانکی، سیگنال کاهشی به معامله‌گران ارزی ارسال کند. با این حال‌، ادامه چنین رفتاری می‌تواند منجر به افزایش تقاضای آربیتراژی در بازار شود. در همین هفته گذشته مشاهده شد که بعضا صف‌هایی در برابر صرافی‌ها ایجاد شد. این صف‌ها شامل کسانی بود که به‌دنبال خرید ارز ارزان از صرافی‌ها و فروش آن در بازار آزاد بودند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.