کد خبر : 2361 / /
/

عدم توقف مذاکرات میان ایران و طرف‌های غربی و البته آژانس، نشان از پیشرفتی خزنده در گشایش یک افق روشن اقتصادی و امنیتی برای ایران و منطقه خاورمیانه دارد.

روند قیمت اسکناس آمریکایی در هفته گذشته نشان می‌دهد که بازار به‌راحتی حاضر نیست اعداد زیر ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان را به عنوان قیمت دلار  بپذیرد. نوسانات قیمت دلار بیشترین تاثیر را بر روی کالا های مصرفی دارد. اهمیت قیمت  دلار بر زندگی مردم ایران به قدری است که اکثریت قریب به اتفاق آنها به صورت لحظه ای نرخ این ارز را پیگیری می کنند . جهت قیمت دلار برای معامله گران آشکار نیست. قیمت دلار امروز سی و یکم فروردین ماه 1400 را در سایت خبر روز می توانید مشاهده فرمائید

در جریان مذاکرات وین میان ایران و طرفین غربی، نشانه‌هایی از بروز یک توافق بر پایه برجام قابل مشاهده است. پدیدار شدن نمودهای بیشتری از این توافق، می‌تواند منجر به شکل‌گیری تقاضای منفی در بازار ارز شود. با این حال شکل‌گیری الگوریتم جدید عرضه و تقاضا در بازار دلار، در کشور به پارامترهای اقتصادی و بین‌المللی بسیاری مرتبط است که دسته‌بندی تمامی آن‌ها در یک الگو قابل توجیه و توضیح نیست. در همین راستا سید جلال ساداتیان در گفت‌وگو با گسترش نیوز، استاد دانشگاه و دیپلمات بازنشسته، از امیدبخشی احتمالی در روند مذاکرات میان طرفین پرده برداشت.

قیمت دلار در آستانه یک توافق اثرگذار

قیمت دلار

سفیر پیشین ایران در لندن در پاسخ به این پرسش که این مذاکرات چه تاثیرات آنی بر اقتصاد کشور خواهد داشت، اظهار کرد: تاثیرات اقتصادی یک توافق فراگیر می‌تواند در دو بعد کوتاه مدت و فوری و.همچنین بلندمدت خودش را نشان بدهد. نخستین اثری که یک توافق پایدار و جامع با درجه ضمانت اجرایی بالا می‌تواند با خود به همراه داشته باشد، اثرگذاری روانی بر بازارهاست. حتما می‌دانید که بازارها از کوچکترین بی‌ثباتی‌های سیاسی و امنیتی تاثیر می‌پذیرند زیرا سرمایه واقعا ماهیتی ترسو دارد. به همین دلیل است که تزریق حس ثبات بلندمدت به بازار، می‌تواند به کاهش تقاضای انباشت‌گرانه در بازار منجر شود. مثلا مردمی که تا روز قبل از توافق در صف خرید دلار قرار می‌گرفتند، فردای توافق در صف فروش دلارهای خود تشکیل اجتماع خواهند داد. به عبارت دیگر کاهش قیمت دلار و کالاهای اساسی وارداتی یا متاثر از واردات مواد اولیه، در مرحله نخست بروز خواهد یافت.

سید جلال ساداتیان در ادامه با برشمردن مزایای بلندمدت بودن یک توافق اذعان داشت: یک توافق با بازه زمانی طولانی مدت اجازه تزریق حس ثبات به بازار را می‌دهد و در نتیجه بنگاه‌های اقتصادی به جای سفته‌بازی به فکر واردات ماشین‌آلات و تکنولوژی‌های روز دنیا خواهند بود. تجار به فکر انعقاد قراردادهای واردات و صادرات بلندمدت با همتایان خارجی خود و کمپانی‌های معتبر خواهند بود. گردشگری رونق خواهد یافت و جذب سرمایه‌گذاری خارجی کاملا در دسترس خواهد بود و ایران می‌تواند در بازار انرژی جایگاه از دست رفته خود را احیا کند. همه این موارد در نتیجه یک توافق مطلوب و پایدار که هیچ دولتی نتواند آن را نقض یا ملغی کند، به طور حتمی در دسترس است.

قیمت دلار موانعی در برابر یک توافق پایدار

قیمت دلار

این استاد دانشگاه در پایان خاطرنشان ساخت: هرچند که موانعی برای یک توافق از ناحیه دشمنان خارجی و بدخواهان داخلی وجود دارد اما من اراده کافی را در طرفین مشاهده می‌کنم و می‌توانم با اطمینان از یک توافق پایدار سخن بگویم. هرچند پایدارسازی یک توافق به پارامترهای بسیار زیادی نیاز دارد و تضاد یا دستکم تعارض منافع هفت کشور درگیر مذاکرات که هرکدام منافع متحدان خود را نیز مدنظر دارند، ممکن است قدری در فرآیند دستیابی به توافق اخلال ایجاد کند اما این به معنای دست نیافتنی بودن یک توافق برای لغو تحریم‌های ظالمانه و یک طرفه نیست.

وی افزود: به همین دلیل شما بنویسید که این توافق رخ خواهد و ملت از مزایای همکاری اقتصادی با جهان، بهره‌مند خواهند شد. البته این را هم لازم است اضافه کنم که مشکلات اقتصادی در کشور ما ساختاری هم هست و یک توافق خارجی خوب تنها می‌تواند سی درصد از مشکلات ما را مرتفع کند و این در شرایطی است که ما باید دست به اصلاحات ساختاری در اقتصادمان بزنیم که پنجره اقتصاد ایران رو به افق‌های تجارت جهانی باز شود و در غیر این صورت مثل زمان انعقاد برجام به علت مشکلات ساختاری که در اقتصاد کشور وجود داشت، نتوانستیم بهره چندانی از گشایش سیاسی و امنیتی بین‌المللی که برای کشورمان ایجاد شد، بهره‌مند بشویم. نرخ تورم و مالیات و بهره بانکی بالا و عدم تصویب لوایح چهارگانه پولی در کشور، از آن دست مشکلاتی است که توافق خارجی اثر مستقیم چندانی در مرتفع ساختن آن‌ها نخواهد داشت و ما باید در داخل این مشکلات را حل کنیم.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.
آخرین اخبار