کد خبر : 9198 / /
/

قیمت دلار | قیمت دلار امروز | قیمت دلار و سکه | قیمت دلار به روز

در روزی که بازار سهام حدود یک درصد منفی شد، در بازار ارز نیز قیمت دلار ۱٫۸ درصد افت کرد

قیمت دلار روز گدشته کاهش یافت. قیمت دلار و دیگر ارزها روند نزولی گرفت. قیمت دلار تحت تأثیر متغیرهای سیاسی است. قیمت دلار و سکه دیروز تحت ـدثیر اخبار سیاسی روند نزولی گرفت. آخرین اخبار درباره قیمت دلار را در « خبر روز» دنبال کنید.

تغییرات قیمت دلار

روز گذشته همه بازارها روندی نزولی به خود گرفتند و قیمت دلار تا ۲۷ هزار تومان ارزان شد. مهمترین اتفاق به نظر می‌رسد توافق هسته‌ای موقت ایران باشد. اما در ادامه چه اخبار سیاسی مهم دیگری منتشر شده است؟

سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا گفته است: فعلا قصد نداریم در نشست این هفته شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قطعنامه‌ای علیه ایران ارائه کنیم.

از سوی دیگر امیر عبداللهیان، وزیر خارجه ایران در گفتگو با وزیر خارجه انگلستان گفته است: ایران به مذاکراتی که دارای نتایج ملموس بوده و حقوق و منافع مردم را تامین کند اقبال خواهد داشت. دولت در ابتدای کار در حال مشورت‌های داخلی در مورد نحوه ادامه مذاکرات وین است.

در همین مورد آن طور که رسانه‌های مختلف گزارش داده‌اند، وزیر خارجه انگلیس هم بر تعهد عملی این کشور در بازپرداخت مطالبات کشورمان تاکید کرد.

این اخبار درحالیست که در اولین روز فعالیت بازارها پس از اعلام توافق هسته‌ای موقت بین آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بازار سهام کمترین میزان واکنش را داشت و تنها ۰٫۹۹ درصد تغییر کرد.

اما در روزی که بازار سهام حدود یک درصد منفی شد، در بازار ارز نیز قیمت دلار ۱٫۸ درصد افت کرد و دلار به ۲۷ هزار تومان رسید. سپس نیز روند قیمتی آن برگشت و تا ۲۷۳۰۰ تومان افزایش یافت.

هر گرم طلا نیز با ۱٫۸ درصد افت به یک میلیون و ۱۴۵ هزار تومان رسید.

اما میزان افت قیمت سکه بیشتر از بقیه بازارها بود و قیمت سکه تمام طرح جدید با دو درصد کاهش به ۱۱ میلیون و ۸۴۰ هزار تومان رسید. قیمت سکه تمام طرح جدید در روز گذشته ۱۲ میلیون و ۸۷ هزار تومان بود.

ضمنی ایران با آژانس انرژی اتمی به آن معناست که به زودی، زمینه برای شروع دوباره مذاکرات وین آغاز خواهد شد.

قیمت دلار| شرط دلار برای ادامه روند کاهشی

برخی فعالان در روز گذشته عنوان می‌کردند در صورتی که در جلسه شورای حکام، بیانیه‌ای علیه ایران صادر نشود، فروش‌های ارزی بیشتر خواهد شد. این گروه حتی از احتمال برگشت دلار به کانال ۲۶ هزار تومانی سخن می‌گفتند. درست یک هفته قبل دلار در حوالی مرز ۲۷ هزار تومانی قرار داشت، ولی به تدریج شایعاتی در بازار مطرح شد که قرار است در شورای حکام بیانیه‌ای علیه ایران صادر شود. این تصور از آن جهت در بازار پا گرفت که در رسانه‌ها عنوان شد که ایران همکاری‌های لازم را با آژانس بین‌المللی اتمی انجام نداده است و ایران درخواست سفر گروسی به ایران را بی‌پاسخ گذاشته است.

زمانی که به‌طور غیرمنتظره، مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به ایران سفر کرد و در بیانیه‌ای از توافق با ایران در برخی موضوعات هسته‌ای خبر داد، جهت انتظارات در بازار دلار تغییر کرد و معامله‌گران فروشنده شدند. در کنار این، پس از سفر گروسی به ایران، معاون مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز در پیامی در توییتر با استقبال از توافق ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این توافق را گام مثبتی جهت تداوم اطلاع درباره برنامه هسته‌ای ایران توصیف کرد. این اظهارنظر نیز وضعیت ذهنی معامله‌گران ارزی را تحت تاثیر قرار داد و تمایل آنها به فروش را بیشتر کرد.

نشانه تغییر موقت وضعیت بازار

تمایل به فروش در بازار ارز به اندازه‌ای بود که در ابتدای روز دوشنبه، قیمت دلار برای مقاطعی زیر مرز ۲۷ هزار تومانی نوسان کرد. با این حال، معامله‌گران از اواسط روز خریدهای خود را بیشتر کردند و توانستند که خط ۲۷ هزار تومان را پس بگیرند. این عده اعتقاد داشتند که برای تصمیم‌گیری درباره آینده دلار نیاز است که اخبار شفاف‌تری به بازار برسد و سرنوشت مذاکرات هسته‌ای مشخص‌تر شود. برخی از معامله‌گران نیز به بخشی از صحبت‌های رافائل گروسی دقت کردند که تردیدها درباره رسیدن به توافق و کاهش تنش‌ها را بیشتر می‌کرد.

مدیر‌کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ادعا کرده است که عدم پاسخگویی ایران به درخواست‌های آژانس برای دسترسی به تجهیزات نظارتی‌اش، به طور جدی توانایی فنی آژانس در حفظ تداوم اطلاعاتش را که برای از سرگیری راستی‌آزمایی و نظارت آتی بر تعهدات هسته‌ای ایران ضروری است، به خطر انداخته است. البته خبرنگار وال‌استریت ژورنال هم عنوان کرد که توافق شده قطعنامه‌ای علیه ایران صادر نشود تا مذاکرات هفته آتی با معاون رئیس‌جمهور انجام شود. چنین خبری حداقل نوسان‌گیران کوتاه‌مدت را از موقعیت خریدار بازار خارج کرد، هر چند معامله‌گران بلندمدت همچنان نسبت به گرفتن موقعیت آتی خرید یا فروش خود در تردید هستند.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.