کد خبر : 18054 / /
/

سیدنظام الدین موسوی درباره جلسه غیرعلنی روز یکشنبه مجلس گفت: در این جلسه با حضور وزاری تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد کشاورزی و نیز رئیس کل بانک مرکزی آخرین وضعیت تامین کالاهای اساسی و نهاده‌های کشاورزی و نیز حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بررسی می‌شود.

مصوبه افزایش حقوق بازنشستگان مورد انتقاد قرار گرفت. حقوق بازنشستگان پرداخت خواهد شد. معوقات حقوق بازنشستگان پرداخت می شود. مابه التفاوت حقوق بازنشستگان در 25 خرداد واریز خواهد شد. اخبار مربوط به حقوق بازنشستگان را در خبر روز دنبال کنید. 

سخنگوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از برگزاری جلسه غیرعلنی امروز (یکشنبه) برای بررسی حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و آخرین وضعیت تامین نهاده‌های ضروری و کالاهای اساسی با حضور سه عضو کابینه خبر داد.

سیدنظام الدین موسوی درباره جلسه غیرعلنی روز یکشنبه مجلس گفت: در این جلسه با حضور وزاری تعاون، کار و رفاه اجتماعی و جهاد کشاورزی و نیز رئیس کل بانک مرکزی آخرین وضعیت تامین کالاهای اساسی و نهاده‌های کشاورزی و نیز حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی بررسی می‌شود.

سخنگوی هیات رئیسه مجلس افزود: در جلسه غیرعلنی امروز اعضای کابینه گزارشی از اقدام‌های خود به نمایندگان ارایه خواهند کرد.

وی خاطرنشان کرد: پیش از شروع جلسه غیرعلنی نیز به مناسبت ایام میلاد امام رضا (ع) مراسمی با حضور تعدادی از خدام حرم مطهر رضوی در مجلس برگزار خواهد شد.

حقوق بازنشستگان| انتقاد به رقم در نظر گرفته شده دولت

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران از پرداخت مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان از ۲۵ خرداد خبر داد و گفت: رقمی که از سوی دولت برای بازنشستگان سایر سطوح در نظر گرفته شده است مورد انتقاد ما قرار دارد.

علی دهقان‌کیا در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، با اشاره به آغاز پرداخت حقوق بازنشستگان مربوط به خردادماه، اظهار کرد: حقوق بازنشستگان بر مبنای حروف الفبا آغاز شده است و این روند تا چند روز آینده ادامه خواهد داشت.

وی در ارتباط با واریز مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان مربوط به ماه‌های فروردین، اردیبهشت و خرداد، تصریح کرد: همان‌طور که وزیر رفاه و مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی اعلام کرده است حقوق بازنشستگان از خرداد ماه افزایش پیدا خواهد کرد و بر همین اساس مابه‌التفاوت افزایش حقوق خردادماه به حساب بازنشستگان واریز می‌شود و در ماه‌های تیر و مرداد نیز مابه‌التفاوت افزایش حقوق بازنشستگان مربوط به ماه‌های فروردین و اردیبهشت ماه واریز می‌شود.

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران گفت: حقوق بازنشستگان حداقل‌بگیر افزایش 57درصدی افزایش پیدا خواهد کرد و این در حالی است که پیش از این قرار بود حقوق بازنشستگان سایر سطوح نیز بر اساس مصوبه شورای‌عالی کار 38 درصد افزایش پیدا کند که متأسفانه این رقم به 10 درصد کاهش پیدا کرده است و مورد نقد و انتقاد بازنشستگان قرار دارد.

دهقان‌کیا افزود: ما همچنان تأکید بر اجرای مصوبه شورای‌عالی کار جهت افزایش حقوق بازنشستگان حداقل‌بگیر و سایر سطوح هستیم.

وی ادامه داد: با توجه به عدم اجرای مصوبه شورای‌عالی کار و افزایش 38درصدی حقوق بازنشستگان سایر سطوح، قرار است فردا جلسه‌ای با حضور رؤسای 31 کانون بازنشستگی برگزار شود و در خصوص عدم اجرای مصوبه شورای‌عالی کار به افزایش 38درصدی حقوق بازنشستگان سایر سطوح تصمیم‌گیری شود.

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی تهران گفت: همچنین قرار است طی روزهای آینده جلسه‌ای را با کمیسیون اجتماعی مجلس برگزار کنیم چرا که ما همچنان نسبت به عدم اجرای مصوبه شورای‌عالی کار منتقد هستیم.

حقوق بازنشستگان| مستمری تامین اجتماعی از چه زمان زیاد می‌شود؟

از روز بیستم خرداد واریز حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی آغاز شده اما حقوق واریزی معادل حقوق سال گذشته است و افزایش سال جدید همچنان در پرداخت این ماه هم اعمال نشده است. سوالی که وجود دارد این است که تامین اجتماعی چه زمان می‌خواهد حقوق‌های جدید را اعمال کند؟

به گزارش تجارت‌نیوز، سازمان تامین اجتماعی واریز مستمری خرداد را آغاز کرد. اما با وجود به تصویب رسیدن افزایش مستمری‌های سال ۱۴۰۱ در هیأت دولت، تا به این لحظه پرداختی‌های این سازمان به همان نرخ سال گذشته است.

اما افزایش مستمری تامین اجتماعی از چه زمان اعمال می‌شود؟ با مصوبه هیات دولت قرار است افزایش مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی از خرداد ماه با نرخ جدید اعمال شود.

مابه‌التفاوت فرودین و اردیبهشت نیز به ترتیب در ماه‌های تیر و مرداد پرداخت می‌شود. با توجه به رو به اتمام بودن ماه خرداد، انتظار می‌رفت که احکام جدید مستمری‌های کارگران بازنشسته مطابق افزایش‌های سال ۱۴۰۱ هرچه سریع‌تر صادر شود.

با این حال اطلاعات بدست آمده از بازنشستگان تامین اجتماعی و مخاطبان تجارت‌نیوز نشان می‌دهد که از روز بیستم خرداد سازمان تامین اجتماعی پرداخت مستمری این ماه را آغاز کرده است اما مبالغ واریزی به حساب مستمری‌بگیران شامل افزایش جدید نیست.

حقوق بازنشستگان| افزایش مستمری تامین اجتماعی از کی؟

در این رابطه پیگیری تجارت نیوز از سازمان تامین اجتماعی و کارگران بازنشسته مشخص کرد که افزایش ۵۷ درصدی حداقل مستمری و افزایش ۱۰ درصدی مستمری سایر سطوح از روز ۲۵ خرداد اعمال می‌شود.

در مورد کسانی که در فاصله بیستم خرداد تا ۲۵ این ماه همچنان به نرخ پیشین حقوق بازنشستگی خود را دریافت کردند، مابه‌التفاوت افزایش خرداد به صورت جداگانه واریز می‌شود.

بر این اساس سازمان تامین اجتماعی مطابق روال همیشگی حقوق بازنشستگان خود را طبق لیست پرداخت می‌کند. تا پیش از ۲۵ خرداد و صدور احکام جدید، تمامی واریزی‌ها به صورت علی‌الحساب و به نرخ سال گذشته خواهد بود. از این تاریخ به بعد مستمری‌ها به نرخ جدید واریز می‌شود.

برای سال ۱۴۰۱ قراربود مستمری تامین اجتماعی به اندازه دستمزد کارگران شاغل افزایش یابد. اما بعد از دو ماه و نیم تاخیر، دولت تنها حداقل مستمری را به اندازه حداقل مزد زیاد کرد و در مورد سایرسطوح‌بگیران، سقف افزایش را معادل حقوق کارمندان دولت قرار داد.

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.