کد خبر : 26261 / /
/

قیمت طلا و سکه | قیمت طلا و سکه در بازار

امروز قیمت دلار با در پیش گرفتن ثبات به ۴۰,۲۰۰ (چهل هزار و دویست ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، بدون تغییر است. قیمت طلا اما روند کاهشی را دنبال کرد.

قیمت طلا امروز افزایش یافت. قیمت طلا در بازار امروز نسبت به دیروز تغییر محسوسی نداشت. قیمت طلا تحت تأثیر اخبار سیاسی قرار دارد. قیمت طلا در شرایط دشوار سیاسی و جنگ ها افزایش می یابد. برای اطلاع از جزئیات قیمت طلا در 15 فروردین ادامه خبر را مشاهده کنید.

قیمت طلا

بازار در معاملات امروز شاهد افت قیمت طلا و ثبات قیمت دلار است.

قیمت طلا

قیمت طلا کاهش یافت و هر گرم طلا ۱۸ عیار، امروز به ۲,۵۱۲,۷۰۰ (دو میلیون و پانصد و دوازده هزار و هفتصد ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، کاهش ۱.۳۹ درصدی داشته است.

جدول قیمت ۳ روز اخیر هر گرم طلا ۱۸ عیار

قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ

۲,۵۱۲,۷۰۰ -۳۴,۷۰۰ -۱.۳۹ 12:25

۲,۵۴۷,۴۰۰ -۹۳,۲۰۰ -۳.۶۶ روز قبل

۲,۶۴۰,۶۰۰ ۱۳۳,۲۰۰ ۵.۰۴ ۱۶ روز پیش

آخرین نرخ مثقال طلا ۱۸ عیار

همچنین هر مثقال طلا ۱۸ عیار با کاهش ۱.۵۲ درصدی نسبت به روز قبل ، ۱۰,۸۷۰,۰۰۰ (ده میلیون و هشتصد و هفتاد هزار) تومان معامله شد.

آخرین نرخ دلار مبادله ای

قیمت دلار مبادله‌ای امروز به ۴۰,۲۰۰ (چهل هزار و دویست ) تومان رسید که نسبت به روز قبل ، بدون تغییر است.

جدول قیمت ۳ روز اخیر دلار مبادله ای

قیمت (تومان) مقدار تغییر درصد تغییر تاریخ

۴۰,۲۰۰ ۰ ۰ 12:25

۴۰,۲۰۰ ۰ ۰ روز قبل

۴۰,۲۰۰ ۰ ۰ ۵ روز پیش

پیش بینی روند قیمت طلا در سال ۱۴۰۲؛ تاثیر نتیجه مذاکرات در بازار طلا و سکه

پیش‌بینی‌ها می‌گوید قیمت طلای جهانی در سال جاری روند رو به رشد قابل توجهی دارد و همه پیش‌بینی‌ها بر افزایش قیمت سکه و طلا در سال جاری متمرکز است. ب

ه خصوص که در ماه گذشته فدرال رزرو‌ نرخ بهره را افزایش داد و سه بانک‌ آمریکایی هم ورشکست‌ شدند. روند اتفاقات رخ داده در بازار جهانی پول و تورم دلار سبب شده پیش‌بینی‌ها بر افزایش نرخ طلا متمرکز باشد.

در این میان برخی‌ از پیش‌بینی‌ها حاکی از رشد عجیب قیمت طلای جهانی است. از آن جمله شرکت مشاوره و مدیریت سرمایه‌گذاری Goehring & Rozencwajg پیش‌بینی کرده که طلا امسال به بالاترین حد خود برسد.

یکی از مدیران این شرکت اعلام کرده‌ که «از دیدن قیمت ۳۰۰۰ دلاری طلا در سال جاری تعجب نمی کنم. زمان آن فرا رسیده که مردم بخواهند نسبت به طلا خوش‌بین باشند.»

روند چند ماه گذشته قیمت طلا و سکه نشان داد که قیمت این دو فلز زردرنگ در بازار داخل، بیش از هر چیزی تحت تاثیر قیمت دلار است. قیمت دلار هم در ایران مستقیما از اخبار سیاست خارجی‌ تاثیر می‌گیرد. در صورت به سرانجام رسیدن مذاکرات می‌توان امیدوار بود که روند رشد قیمت دلار متوقف شود. اما در صورتی‌ که مذاکرات به نتیجه نرسد، ‌رشد نقدینگی، کسری بودجه و کاهش درآمدهای نفتی در کنار افزایش انتظارات تورمی، باعث رشد مجدد قیمت دلار می‌شود.

با این حال تا کنون بررسی اخبار سیاسی حاکی از این است که پیشرفتی در روند مذاکرات هسته‌ای ایجاد نشده و انتظار هم نمی‌رود حداقل در ماه‌های آتی گشایشی در این مذاکرات ایجاد شود.

فراز و نشیب قیمت طلا در ۱۴۰۱ / قیمت‌ها به کدام سو می‌رود؟

قیمت انس جهانی طلا در سال ۱۴۰۱ درگیر فراز و نشیب‌های زیادی شد به شکلی در این سال تا ۳۰۰ دلار نوسان داشت. همزمانی این اتفاق با نوسانات شدید نرخ ارز در بازار آزاد منجر به رکوردهای عجیب قیمت سکه و طلا در بازار ایران شد. البته وزن قیمت دلار بر اساس ریال بسیار بیشتر از قیمت انس جهانی طلا است و قیمت سکه و طلا در ایران در سال ۱۴۰۱ که بیش از دو برابر شد به علت افزایش قیمت دلار است.

بر این اساس، نخستین روز کاری سال ۱۴۰۱ هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۲۲۹ هزار تومان و سکه امامی ۱۲ میلیون و ۴۰۸ هزار تومان قیمت داشت. با این حال با نزدیک شدن به ایام پایانی سال هر گرم طلای ۱۸ عیار از مرز ۳ میلیون تومان گذشت و سکه بهار آزادی رکورد ۳۵ میلیون تومانی را شکست که بازدهی بالای ۱۰۰ درصدی را ثبت کردند.

همچنین نگاهی به نیمه نخست سال ۱۴۰۱ نیز نشان می‌دهد که در سه ماه نخست سالی که گذشت، نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار در مسیر صعودی قرار داشت و از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در خرداد ماه رسید. بعد از این قله و در تابستان سال ۱۴۰۱، طلا کم کم آرام گرفت و دوباره به نقطه صفر خود در سال گذشته برگشت. هر گرم طلای ۱۸ عیار در ۲۸ مرداد ماه، یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان نرخ‌گذاری شد که کمترین رقم آن در سال مورد بحث بود.

قیمت طلا

البته در روزهای پایانی سال با کاهش فشار از بازار آزاد ارز، قیمت طلای ۱۸ عیار و سکه امامی که به ترتیب قله‌های ۳ میلیون تومان و ۳۵ میلیون تومان را فتح کرده بودند نزولی شده و طلا به طور میانگین روی قیمت ۲ میلیون و ۲۰۰ تا ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان شناور شد. از آن سو نیز قیمت سکه در مقطعی به کمتر از ۲۴ میلیون تومان رسید.

با این حال با ورود به هفته دوم فروردین ماه ۱۴۰۲ نوسانات مجدد به بازار سکه و طلا بازگشته است. در هفته دوم فروردین قیمت سکه امامی در محدود ۳۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۲ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان بوده است.

این در حالی است که هر گرم طلای ۱۸ عیار و سکه امامی در روز پنجم فروردین به ترتیب با قیمت دو میلیون و ۵۵۸ هزار تومان و ۳۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله شده بود.

البته باید اشاره شود که بازار تهران به صورت رسمی از روز چهاردهم فروردین‌ماه شروع به کار می‌کند و فعلاً معاملات در این بازار به صورت حدودی است؛ بنابراین طلا و سکه با قیمت‌های قبل از تعطیلات عید محاسبه می‌شود.

در واقع زمانی قیمت‌ها حالت رسمی به خود پیدا می‌کند که در بازار معاملات اتفاق بیفتد و به صورت فیزیکی در بازار خرید و فروش و مبادلات انجام شود. به این ترتیب باید منتظر ماند و دید در ادامه مسیر ۱۴۰۲ که احتمال افزایش قیمت انس طلای جهانی به دلیل افزایش تنش در اقتصاد جهانی به ویژه تقابل جدید چین و آمریکا وجود دارد، قیمت ارز در ایران به کدام سمت خواهد رفت و آیا سکه و طلا باز هم افزایشی خواهد شد یا درگیر رکود در معاملات خواهد بود؟

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.