کد خبر : 27125 / /
/

هواشناسی| هواشناسی تهران

سازمان هواشناسی با صدور هشدار فعالیت سامانه بارشی در ۱۰ استان از افزایش دما طی آخر هفته در برخی مناطق کشور از جمله سواحل دریای خزر خبر داد.

هواشناسی علمی است که به بررسی و پژوهش درباره‌ی حالت و رفتار جوّ زمینی‌پردازد. هدف اصلی هواشناسی، پیش‌بینی و توصیف شرایط جوی در یک منطقه خاص است. این علم به بررسی عواملی مانندما، فشار، رطوبت، باد، ابرها و بارش‌های جوی می‌پردازد.هواشناسی به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود: هواشناسی ینامیکی و هواشناسی فیزیکی.هواشناسی دینامیکی: به بررسی حرکت وریاناتوا در جوّ زمین می‌پردازد. اینخش از هواشناسی به بررسی پدیده‌هایی مانند بادها، سیستم‌های جوی، جریانات هوایی و تشکیل نمد هوا می‌پردازد.هواشناسی فیزیکی: به بررسی و توصیف خواص فیزیکی هوا می‌پردازد. این بخش شامل مطالعه دما، رطوبت، فشار جوّی و تشکیل ابرها است.هواشناسی در حوزه‌های مختلفی مانند پیش‌بینی آب و هوا، کشاورزی، هوافضا،قیانوس‌شناسی،مین‌شناسی محیط زیست کاربرد دارد.

پیش‌بینی کلی نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی نشان می‌دهد طی 5 روز آینده در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، برخی مناطق هرمزگان و جنوب کرمان رگبار،‌ رعدوبرق، وزش باد شدید موقتی و گاهی گردوخاک روی می‌دهد. امروز در این مناطق بارش‌ها شدت خواهد داشت.

امروز همچنین در برخی مناطق آذربایجان شرقی،‌ آذربایجان غربی،‌ اردبیل،‌ استان‌های ساحلی دریای خزز، خراسان شمالی و فردا در ارتفاعات البرز مرکزی،‌خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی،‌ روز جمعه در ارتفاعات البرز مرکزی و اردبیل،‌ شنبه و یکشنبه هفته آینده در برخی مناطق شمال غرب و استان‌های ساحلی دریای خزر رگبار و رعدوبرق پیش‌بینی شده است.

طی 5 روز آینده برای مناطقی از شمال شرق و شرق و طی 2 روز آینده در بخش‌هایی از مرکزی و دامنه‌های جنوبی البرز مرکزی در برخی ساعات وزش باد شدید و گردوخاک روی می‌دهد.

فردا و روز جمعه در اردبیل و استان‌های ساحلی دریای خزر افزایش دما روی می‌دهد و دریای خزر نیز امروز مواج است.

توصیف سامانه: فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی

زمان پایان: پنج‌شنبه 1402/05/05

نوع مخاطره: رگبار باران و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت گاهی همراه با گردوخاک

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/05/04: شمال استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و اردبیل، ارتفاعات مازندران، گلستان، شمال خراسان شمالی، شرق و شمال هرمزگان، نیمه جنوبی کرمان و جنوب شرق فارس.

پنجشنبه 1402/05/05: نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان، شمال و شرق هرمزگان و جنوب کرمان.

اثر مخاطره: احتمال آب‌گرفتگی معابر، لغزندگی جاده‌ها، احتمال جاری شدن روان‌آب، صاعقه، وزش باد، در نواحی مستعد خیزش گردوخاک، احتمال خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و احتمال شکستن درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از اسکان و برپا کردن چادرهای مسافرتی در حاشیه و بستر مسیل‌ها، احتیاط در سفرهای برون‌شهری به‌ویژه اطراف رودخانه‌ها، احتیاط در فعالیت‌های کوه‌نوردی و جابه‌جایی عشایر، آمادگی دستگاه‌های اجرایی و امدادی و پاک‌سازی دهانه پل‌ها، لایروبی کانال‌ها و آب‌روها

توصیف سامانه: تداوم گرادیان فشاری

زمان پایان: چهارشنبه 1402/05/04

نوع مخاطره: وزش باد نسبتاً شدید تا شدید و در نواحی مستعد همراه با گردوخاک

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/05/04: خراسان رضوی، خراسان جنوبی، کرمان، سیستان و بلوچستان، نیمه شرقی اصفهان، جنوب سمنان، جنوب تهران، قم، همدان، مرکزی، البرز، قزوین، زنجان، جنوب خوزستان، بوشهر، غرب ایلام، غرب کرمانشاه.

اثر مخاطره: در مناطق مستعد خیزش گردوخاک، کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا (احتمال رخداد طوفان شن در شرق کشور)، احتمال خسارت به تجهیزات شهری و برون‌شهری از جمله سقوط بنر، تابلوهای تبلیغاتی، داربست‌ها و سازه‌های موقت، احتمال سقوط اشیا از ارتفاعات و احتمال شکستن نهال‌ها و درختان کهنسال.

توصیه: اجتناب از تردد غیرضروری بیماران تنفسی، افراد سالخورده و کودکان، پرهیز از فعالیت کویرنوردی، احتیاط در تردد جاده‌ای، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت، احتیاط در فعالیت‌های عمرانی، احتیاط در عبور و مرور و عدم پارک خودرو در حاشیه ساختمان‌های نیمه‌کاره و درختان کهنسال و محدودیت در فعالیت‌های کشاورزی.

توصیف سامانه: تشدید فعالیت سامانه بارشی و رشد ابرهای همرفتی

زمان پایان: چهارشنبه 1402/05/04

نوع مخاطره: رگبار باران، رعدو برق، وزش باد شدید و احتمال تگرگ

منطقه اثر:

چهارشنبه 1402/05/04: نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان.

اثر مخاطره: اختلال در سفرهای بین‌شهری، سیلابی شدن مسیل‌ها، افزایش ناگهانی سطح آب رودخانه‌های فصلی، آبگرفتگی معابر عمومی، جاری شدن روان‌آب، صاعقه، خسارت به سازه‌های موقت از جمله بنرها، داربست‌ها و تابلوهای تبلیغاتی و اختلال در پروازها.

توصیه: احتیاط در عبور و مرور از نواحی مرتفع، اجتناب از هر گونه تردد، توقف و برپایی چادرهای مسافرتی در حاشیه رودخانه‌ها، احتیاط در سفرهای بین‌شهری، پرهیز از فعالیت‌های کوه‌نوردی، خودداری از چرای دام و تردد عشایر در حاشیه و بستر رودخانه‌ها و ارتفاعات، اطمینان از استحکام سازه‌های موقت

ارسال نظر

خبرگزاری نظراتی را که حاوی توهین است منتشر نمی کند. لطفا از نوشتن نظرات خود به لاتین (فینگیلیش ) خودداری نمایید توصیه می شود به جای ارسال نظرات مشابه با نظرات منتشر شده، از مثبت و منفی استفاده کنید.